(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 13
  • № 12/1
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/12
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Квітень , 2016/№ 14

Щодо виплати допомоги на оздоровлення педагогічним працівникам

Лист від 31.03.2016 р. № 351/13/84-16

Департаментом заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України розглянуто листа щодо виплати допомоги на оздоровлення педагогічним працівникам і повідомляється.

Відповідно до статті 57 Закону України «Про освіту» держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам виплату допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.

Виплата допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним та науково-педагогічним працівникам провадиться за основною посадою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. № 78 «Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України «Про освіту», частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту», частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту» у розмірі посадового окладу (ставки заробітної плати) незалежно від тижневого (річного) навантаження чи обсягу виконуваної роботи.

Ця матеріальна допомога є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом.

При цьому під час формування фонду оплати праці на рік для кожного працівника передбачається одна допомога на оздоровлення.

Водночас відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та підпункту 5 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (далі — наказ № 557) керівникам навчальних установ освіти надано право в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання.

Тобто надання зазначеної матеріальної допомоги може здійснюватися за рішенням керівника лише у разі, коли такі кошти будуть закладені до фонду оплати праці під час формування кошторису на відповідний бюджетний рік.

Право на виплату матеріальної допомоги, передбаченої наказом № 557, мають усі працівники навчального закладу, установи освіти.

Виходячи з вищезазначеного, виплата педагогічним та науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки відповідно до статті 57 Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. № 78 не виключає можливості (за наявності коштів фонду оплати праці) виплати цим працівникам також і матеріальної допомоги, зокрема, для вирішення соціально-побутових питань, передбаченої підпунктом 5 пункту 4 наказу № 557.

При цьому у разі встановлення працівникам підвищень до посадових окладів (ставок), надбавок, доплат, допомог, винагород, премій, інших заохочувальних виплат мають бути дотримані вимоги пункту 14 Заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 р. № 65, згідно з якими установлення та нарахування працівникам цих виплат здійснюється виключно в межах фонду оплати праці, затвердженого в загальному та спеціальному фондах бюджету, або власних доходів, отриманих від провадження господарської діяльності.

Директор Департаменту О. Товстенко

Коментар редакції

Матеріальна допомога педагогам:

на оздоровлення & соцпобут

У листі, що коментується, фахівці Мінсоцполітики відповіли на таке запитання нашої редакції:

«Чи можна виплатити педагогічному працівнику допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі посадового окладу, якщо такий працівник вже отримав протягом року матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки?»

Насамперед пояснимо, у чому полягає неоднозначність цього питання. Річ у тім, що згідно зі ст. 57 Закону України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII однією з державних гарантій є виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.

Допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним працівникам є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом установи.

Крім того, згідно з п.п. 5 п. 4 наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі — наказ № 557) керівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання; затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці.

Такі самі умови виплати матеріальної допомоги зазначені й у постанові КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 р. № 1298 (далі — постанова № 1298).

У зв’язку з цими положеннями і виникає запитання: чи не є вищевикладені положення наказу № 557 та постанови № 1298 забороною щодо виплати педагогічним працівникам матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, якщо у тому ж році їм уже було виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення?

Відповідь Мінсоцполітики наступна: виплата протягом року педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки не виключає можливості виплати цим працівникам також і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Але при цьому фахівці «працезарплатного» відомства наголосили на дотриманні певних умов щодо здійснення вказаних виплат.

Зокрема, такі виплати можуть здійснюватися лише за умови, якщо вони були заплановані та затверджені у кошторисі установи. Тобто при формуванні кошторису на рік кошти для виплати матеріальної допомоги як на оздоровлення, так і для вирішення соціально-побутових питань повинні бути закладені до фонду оплати праці. Нагадаємо, що процес складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ наведено у однойменному Порядку, затвердженому постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228.

Тому керівникам закладів освіти при вирішенні питання виплати педагогічним працівникам протягом року двох різних видів матеріальних допомог слід прислухатись до наданих роз’яснень фахівців Мінсоцполітики і дотримуватись усіх необхідних умов щодо порядку таких виплат.

Володимир БУДЗ, економіст-аналітик

допомога на оздоровлення, педагогічні працівники додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті