Про порядок обліку платників, декларування та сплати рентної плати за спеціальне використання води у 2016 році

Лист від 02.02.2016 р. № 3267/7/99-99-15-04-01-17

Державна фіскальна служба України на запити ГУ ДФС в областях щодо порядку обліку платників, декларування та сплати рентної плати за спеціальне використання води (далі — Рентна плата) у 2016 році повідомляє.

Основні елементи Рентної плати визначені пунктами статті 255 Податкового кодексу України (далі — Кодекс).

Зокрема, у разі використання обсягів води, отриманих шляхом забору води з водних об’єктів, до платників Рентної плати належать суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи — підприємці ( п. 255.1 ст. 255 Кодексу).

Платники податків підлягають взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) ( п. 63.3 ст. 63 Кодексу).

Зокрема, якщо до складу водокористувача входять структурні підрозділи, які не мають банківських рахунків, не ведуть окремого бухгалтерського обліку своєї діяльності, не складають окремого балансу, на податковий облік за неосновним місцем обліку — місцезнаходженням водних об’єктів або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, стає водокористувач, до складу якого входять такі структурні підрозділи.

При цьому водокористувачем подаються податкові декларації з Рентної плати та вносяться суми податкових зобов’язань за місцезнаходженням водних об’єктів та за ставками Рентної плати, встановленими для цих водних об’єктів ( п.п. 255.11.18 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).

З метою забезпечення єдиного підходу до здійснення обліку платників Рентної плати та подання податкової звітності з Рентної плати, припис підпункту 257.3.4 пункту 257.3 статті 257 Кодексу в частині подання платником Рентної плати податкової звітності за місцем податкової реєстрації необхідно застосовувати з урахуванням пункту 63.3 статті 63 Кодексу, тобто за неосновним місцем обліку — місцезнаходженням водних об’єктів або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність з використанням обсягів води, отриманих шляхом забору з таких водних об’єктів.

Враховуючи викладене та припис пункту 3 частини першої статті 66 Бюджетного кодексу України про зарахування до доходів загального фонду обласних бюджетів 50 відсотків Рентної плати, на податковий обік за неосновним місцем обліку необхідно брати водокористувачів, до складу яких входять структурні підрозділи, розташовані на територіях, інших ніж головне підприємство, тобто за місцезнаходженням водних об’єктів, з яких здійснюється забір води, або за місцезнаходженням об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність з використанням обсягів води, отриманих шляхом забору з таких водних об’єктів.

Перелік типів об’єктів оподаткування оприлюднено на офіційному сайті ДФС за адресою: http://sfs.gov.ua/dovidnikii--reestrii--perelik/dovidniki-/127294.html) (розділ «Довідники → Типи об’єктів оподаткування → станом на 01.01.2014»).

Голова Р. Насіров

Коментар редакції

Хто є платником рентної плати, якщо бюджетна установа має структурні підрозділи

Лист, що коментується, буде корисний тим бюджетним установам, до складу яких входять структурні підрозділи, які не мають банківських рахунків, не ведуть окремого бухгалтерського обліку своєї діяльності, не складають окремого балансу.

Так, у разі якщо до складу водокористувача входять структурні підрозділи, які не мають банківських рахунків, не ведуть окремого бухобліку своєї діяльності, не складають окремого балансу, на податковий облік за неосновним місцем обліку — місцезнаходженням водних об’єктів або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, стає водокористувач, до складу якого входять такі структурні підрозділи.

При цьому автори листа зауважують, що саме водокористувач подає декларації з рентної плати і вносить суми податкових зобов’язань за місцезнаходженням водних об’єктів та за ставками рентної плати, встановленими для цих водних об’єктів.

Таким чином, бюджетна установа, до складу якої входять структурні підрозділи, повинна стати на облік як окремий платник податків та зборів і, відповідно, сплачувати за відокремлений підрозділ рентну плату.

Нагадаємо, що форма Податкової декларації з рентної плати затверджена наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. № 719. Згідно з приміткою 1 до декларації невід’ємною її частиною є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов’язання за відповідним видом об’єкта оподаткування. За відсутності у платника відповідного виду об’єкта оподаткування тип додатка, у якому обчислюється податкове зобов’язання, для такого об’єкта оподаткування до декларації не додається.

У разі спеціального використання води платник разом з Податковою декларацією з рентної плати подає додаток 5 — Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води. Методичні рекомендації щодо заповнення реквізитів зазначеного додатка 5 наведені в листі ДФС від 27.01.2016 р. № 2604/7/99-99-15-04-02-17.

Вікторія МАТВЄЄВА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі