(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 1-2
  • № 48/1
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/9
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Січень , 2016/№ 3

Перехідні виплати (грудень 2015 — січень 2016): обкладення ПДФО

За якими ставками ПДФО обкладати перехідні виплати, зокрема: лікарняні, нараховані в січні 2016 року за дні хвороби у 2015 році і відпускні, нараховані у грудні 2015 року за період відпустки, що припадає на січень 2016 року?

У 2015 році оподаткування заробітної плати здійснювалося за ставками ПДФО 15 % (20 %) залежно від її суми. З 01.01.2016 р. дохід у вигляді заробітної плати оподатковується за єдиною ставкою 18 %.

Крім того, у 2016 році змінилися розміри ПСП і граничний розмір доходу, що дає право на застосування ПСП. Наведемо в таблиці розміри ПСП, що діяли у 2015 році і діють у 2016 році.

Вид ПСП (норма ПКУ)

2015 рік

2016 рік

Розмір ПСП, грн.

Граничний розмір доходу, грн.

Розмір ПСП, грн.

Граничний розмір доходу, грн.

Звичайна ПСП ( п.п. 169.1.1)

609,00

1710,00

689,00

1930,00

Звичайна ПСП на дітей ( п.п. 169.1.2)

609,00 x кількість дітей віком до 18 років

1710,00 x кількість дітей (одному з батьків)

689,00 x кількість дітей віком до 18 років

1930,00 x кількість дітей (одному з батьків)

Підвищена ПСП на дітей ( пп. «а» і «б» п.п. 169.1.3)

913,50 х кількість дітей віком до 18 років

1033,50 х кількість дітей віком до 18 років

Підвищена ПСП ( пп. «в» — «е» п.п. 169.1.3)

913,50

1710,00

1033,50

1930,00

Максимальна ПСП ( пп. «а» — «ґ» п.п. 169.1.4)

1218,00

1710,00

1378,00

1930,00

У зв’язку з тим, що сталися такі зміни, закономірно виникає запитання про порядок оподаткування перехідних виплат:

— відпускних, що нараховані у грудні 2015 року і припадають на грудень 2015 року і на січень 2016 року;

— лікарняних, які будуть нараховані в січні 2016 року, а період хвороби припадає на грудень 2015 року і на січень 2016 року.

Для відповіді на нього звернемося до положень ПКУ.

Згідно з абз. 3 п.п. 169.4.1 ПКУ якщо платник податків отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання ПСП, і в інших випадках їх оподаткування такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Таким чином, для того щоб правильно застосувати ПСП до зарплати працівника, перехідні виплати потрібно умовно віднести до тих місяців, до яких вони належать. Відпускні за січень 2016 року — до суми місячного оподатковуваного доходу за січень; лікарняні за грудень 2015 року — до суми місячного оподатковуваного доходу за грудень 2015 року. Після такого «умовного» розподілу перехідних виплат за підсумками грудня 2015 року — січня 2016 року роботодавець, по суті, проведе перерахунок ПДФО. У результаті такого перерахунку до місячного оподатковуваного доходу за грудень 2015 року (зарплата + відпускні грудня; зарплата + лікарняні грудня) ми застосуємо розмір ПСП, що діяв у 2015 році, і ПДФО за ставкою 15 %. До місячного оподатковуваного доходу за січень 2016 року (відпускні січня + зарплата січня; лікарняні січня + зарплата січня) застосуємо розмір ПСП, чинний у 2016 році, і ПДФО за ставкою 18 %.

Для решти працівників, які не користуються правом на ПСП, для визначення правильної суми ПДФО за перехідними зарплатними виплатами передбачено норму п.п. 169.4.3 ПКУ. Згідно з цим підпунктом роботодавець має право здійснити перерахунок сум доходів, утриманого податку за будь-який період, незалежно від того, має право платник податків на застосування ПСП чи ні. Тоді до лікарняних і відпускних, що належать до грудня 2015 року, необхідно застосовувати ставку ПДФО 15 % (20 %), а що належать до січня 2016 року — ставку 18 %.

Важливо! При оподаткуванні виплат за ЦП-договорами, а також пасивних доходів потрібно застосовувати ставку ПДФО, чинну на момент нарахування.

Так, наприклад, у разі нарахування в січні 2016 року фізособі доходу від виконання робіт за цивільно-правовим договором у грудні 2015 року, до такого доходу слід застосовувати ставку ПДФО 18 %.

перехідні виплати, ПДФО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті