(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/11
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Січень , 2016/№ 4

Індексація бюджетних зарплат за січень 2016 року: для усіх працівників — з «чистого аркуша»

Що робити з індексацією в січні 2016 року для працівників 1 — 3-го тарифних розрядів за ЄТС? У них посадові оклади залишилися на рівні вересня 2015 року та була фіксована індексація (наприклад, у розмірі 551,90 грн.). Чи потрібно їм продовжувати виплачувати їм фіксовану індексацію? Що робити з працівниками, прийнятими на роботу в січні 2016 року, та тими, хто вийшов з відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років на посади без підвищення окладів у грудні 2015 року? Який місяць буде точкою відліку для розрахунку коефіцієнтів індексації щодо таких працівників?

Передусім нагадаємо: Кабмін своєю постановою від 09.12.2015 р. № 1013* (далі постанова № 1013) (застосовуємо з 1 грудня 2015 року) оновив правила проведення індексації грошових доходів населення, викладені в Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078), а також визначив особливості проведення зарплатної індексації за грудень 2015 року для працівників бюджетних установ**.

* Див. «Бюджетна бухгалтерія», 2015, № 47, с. 4. — Прим. ред.

** Деталі знайдете у статті «Підвищити оклади за рахунок «обнулення» зарплатної індексації: «подарунок» від Кабміну» // див. «Бюджетна бухгалтерія», 2015, № 47, с. 21. — Прим. ред.

З 01.12.2015 р. відповідно до постанови № 1013 підвищилися посадові оклади за ЄТС, а також деяких категорій держслужбовців і працівників органів місцевого самоврядування.

Особливості виключно для грудня-2015

Уся «сіль» особливого для індексації грудня 2015 року для бюджетних роботодавців полягає в п. 3 постанови № 1013 та іменується як «обнулення» сум зарплатної індексації для всіх працівників.

На виконання цієї норми головні розпорядники бюджетних коштів повинні були:

підвищити з 1 грудня 2015 року розміри посадових окладів працівників;

— переглянути розміри надбавок, доплат, премій, направивши на ці цілі всю суму індексації, що склалася у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових зарплати в сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Усе це для того, щоб «обнулити» індексацію за грудень-2015 і для подальшої зарплатної індексації працівникам бюджетної сфери почати наново обчислювати приріст індексу споживчих цін (ІСЦ) із січня 2016 року згідно з Порядком № 1078 ( абз. 2 п. 3 постанови № 1013).

Умовно послідовність дій бюджетного роботодавця щодо кожного працівника у грудні 2015 року для досягнення кінцевої мети «обнулення» індексації можна представити так:

Підвищити оклади Переглянути розміри надбавок, доплат, премій підвищення складових зарплати Належної індексації у грудні 2015 року Індексація за грудень 2015 року = 0.

Таким чином, враховуючи норму п. 3 постанови № 1013, весь «багаж індексації» кожного працівника у грудні 2015 року повинен «трансформуватися» у виплати у вигляді підвищених окладів, надбавок, доплат, премій.

Окремі категорії — «обнуляємо» індексацію без підвищення окладу. Навіть для тих працівників, в яких посадові оклади у грудні 2015 року не підвищувалися, індексацію слід було «обнулити» за рахунок встановлення премії (надбавки) у сумі, що дорівнює або перевищує суму індексації, яка має бути нарахована цього місяця. Зокрема, це стосується працівників 1 — 3-го тарифних розрядів за ЄТС (останнє підвищення окладів — у вересні 2015 року).

Важливо! Пункт 3 постанови № 1013 не містить прямих приписів щодо характеру всіх складових зарплати, за рахунок яких індексація повинна «обнулитися».

Тому, на нашу думку, таким «обнулювачем» може виступити і виплачена один раз (у бюджетному році) річна премія (її разовий характер у такій ситуації не має значення). Важливо, щоб зарплатні складові були передбачені законодавством і розміри надбавок, доплат не перевищували обмеження, передбачені нормативними документами (наприклад, встановлення надбавки до 50 % окладу).

Зазначене вище стосується і працівників, які вийшли з декрету у грудні 2015 року. Їм на виконання припису п. 3 постанови № 1013 навіть без підвищення окладу за обійманою посадою слід було також «обнулити» належну індексацію за грудень-2015.

Як індексувати зарплату після 01.01.2016 р.

Якщо у грудні 2015 року посадові оклади підвищували, то пояснення для подальшої індексації просте. Тут із січня 2016 року прямо працюють нові правила індексації доходів бюджетників. Ось вони:

1. У місяці підвищення посадового окладу значення ІСЦ, що розраховується наростаючим підсумком, приймають за 1 або 100 % (новий абз. 1 п. 5 Порядку № 1078). У нашому випадку — це грудень 2015 року.

2. Обчислення ІСЦ для проведення подальшої індексації розпочинається з місяця, наступного за місяцем підвищення посадового окладу працівника (новий абз. 2 п. 5 Порядку № 1078). Отже, із січня 2016 року починають розрахунок нового ІСЦ наростаючим підсумком для визначення права на індексацію.

3. Право на індексацію у працівників настане, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить встановлений поріг індексації (з 01.01.2016 р. — 103 % згідно з ч. 1 ст. 4 Закону про індексацію*).

* Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-ХІІ.

Проте і для тих бюджетних працівників, кому грудневі оклади не підвищувалися (востаннє підвищувалися у вересні 2015 року), право на нову індексацію (після грудневого «обнулення») визначають, керуючись спеціальною нормою абз. 2 п. 3 постанови № 1013, якою встановлено: для проведення індексації зарплати усіх працівників ІСЦ необхідно розраховувати починаючи з січня 2016 року.

Цей висновок буде справедливим і для окремих категорій: новоприйнятих, «переведених», і тих, хто повернувся з декрету.

«Новачки», «переведені» і екс-декретниці. Новим п. 102 Порядку № 1078 закріпили механізм обчислення ІСЦ для таких працівників:

— переведених на іншу роботу в цій самій установі, а також переведених на роботу до іншої установи (у разі продовження такими працівниками роботи);

— новоприйнятих;

— що вийшли з відпустки для догляду за дитиною до 3 років і після відпустки без збереження заробітної плати, передбачених законодавством про відпустки (зокрема, ідеться про відпустки для догляду за дитиною до 6 або 16 років).

Для таких категорій працівників обчислення ІСЦ для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку обіймає працівник.

Якщо починаючи з грудня-2015 працівник належав до однієї з вищезгаданих категорій (новоприйнятих, «переведених», таких, що вийшли з декрету), то до нього без грудневого підвищення окладу за обійманою посадою застосовуємо положення абз. 2 п. 3 постанови № 1013. Таким чином, для подальшої індексації також обчислюємо ІСЦ починаючи з січня 2016 року, як і іншим працівникам.

Висновки

1. Для усіх працівників бюджетної сфери ІСЦ для проведення індексації (величину приросту індексу) необхідно обчислювати із січня 2016 року.

2. Право на індексацію з’явиться, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації 103 %.

3. У січні 2016 року бюджетним працівникам індексація зарплати не проводиться.

зарплата, індексація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті