Щодо порядку обчислення середньої заробітної плати державних службовців

В обраному У обране
Друк
Міністерство соціальної політики України, Міністерство фінансів України
Бюджетна бухгалтерія Вересень, 2016/№ 35
Роз’яснення від 15.08.2016 р.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (зі змінами) «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» та у зв’язку з надходженням численних запитів щодо реалізації положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (далі — постанова № 292) Міністерство соціальної політики України та Міністерство фінансів України роз’яснюють.

Постановою № 292 передбачено підвищення посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів з одночасною зміною структури заробітної плати цих працівників.

Пунктом 2 Порядку визначено, що «у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до актів законодавства період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду».

Враховуючи, що з 1 травня 2016 року відповідно до постанови № 292 підвищено посадові оклади з одночасною зміною структури, то розрахунковим періодом для проведення нарахувань виходячи з середньої заробітної плати, передбачених пунктом 1 Порядку, буде період починаючи з травня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Порядку «у разі, коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів».

Умовний приклад. Як необхідно провести обчислення середньої заробітної плати для оплати 20 днів щорічної відпустки головному спеціалісту міністерства, якщо вона надається у травні 2016 року?

Умовами оплати праці, визначеними згідно з постановою № 292, за посадою головного спеціаліста міністерства передбачено оклад 4308 грн., надбавки за ранг — 300 грн. та за вислугу років — 15 % (5 років державної служби — 646 грн.).

Враховуючи норми пункту 2 Порядку, що при зміні структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів період до зміни структури заробітної плати виключається з розрахункового періоду, обчислення середньої заробітної плати для оплати 20 днів щорічної відпустки має провадитись виходячи з виплат, які передбачені за посадою працівника згідно з новими умовами оплати праці. Розрахункова заробітна плата працівника складе 5254 грн. (4308 грн. + 300 грн. + 646 грн.).

Далі за нормами пункту 7 Порядку визначається середня заробітна плата, виходячи з якої буде нарахована оплата за дні щорічної відпустки:

5254 грн. х 12 місяців : 356 календарних днів (366 календарних днів - 10 святкових і неробочих днів) = 177,1 грн. — середньоденна заробітна плата;

177,1 грн. х 20 календарних днів = 3542 грн. - нарахована сума за 20 днів щорічної відпустки.

Умовний приклад. Як необхідно провести обчислення середньої заробітної плати для виплати грошової допомоги під час надання щорічної відпустки головному спеціалісту міністерства, якщо вона нараховується у травні 2016 року?

Умовами оплати праці, визначеними згідно з постановою № 292, за посадою головного спеціаліста міністерства передбачено оклад 4308 грн., надбавки за ранг — 300 грн. та за вислугу років — 15 % (5 років державної служби — 646 грн.).

Враховуючи норми пункту 2 Порядку, де сказано: якщо зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої заробітної плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.

Отже, сума нарахованої грошової допомоги становитиме:

4308 грн. + 300 грн. + 646 грн. = 5254 грн.

Умовний приклад. Головному спеціалісту міністерства з 20 липня поточного року надаватиметься щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів.

Розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати згідно з нормами пункту 2 Порядку буде травень — червень 2016 року.

Головним спеціалістом була відпрацьована норма праці за травень і червень, і нарахована заробітна плата у розмірі 10508 грн.

Враховуючи норми пунктів 2 та 7 Порядку, обчислення середньої заробітної плати має проводитись наступним чином:

10508 грн. : (31 календарний день - 3 святкових і неробочих дні + 30 календарних днів - 2 святкових і неробочих дні) = 187,64 грн. — середньоденна заробітна плата;

187,64 грн. х 30 календарних днів = 5629,20 грн. — нарахована сума середньої заробітної плати за час щорічної відпустки.

Умовний приклад. Як правильно провести обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки (30 календарних днів), яка надаватиметься працівникові з 20 липня поточного року? Протягом травня 2016 року працівник був тимчасово непрацездатний і отримав допомогу по тимчасовій непрацездатності у сумі 4840 грн. В червні працівником відпрацьована норма праці, і нарахована заробітна плата за червень становить 5254 грн.

Враховуючи норми пункту 2 Порядку, розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки буде травень — червень 2016 року.

Протягом розрахункового періоду працівникові були здійснені виплати за державним соціальним страхуванням. Пунктом 3 Порядку визначено, що при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток враховуються: основна заробітна плата (оклади), доплати та надбавки, премії, які не носять разового характеру, а також виплати за час, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, службового відрядження тощо), та допомога у зв‘язку з тимчасовою непрацездатністю.

Враховуючи вищевикладене та норми пунктів 2 та 7 Порядку, обчислення середньої заробітної плати має проводитись наступним чином:

(4840 грн. + 5254 грн.) : (31 календарний день - 3 святкових і неробочих дні + 30 календарних днів - 2 святкових і неробочих дні) = 180,25 грн. — середньоденна заробітна плата;

180,25 грн. х 30 календарних днів = 5407,50 грн. — нарахована сума середньої заробітної плати за час щорічної відпустки.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити