Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Допомога комунальному підприємству

Станкус Тетяна, заступник головного редактора газети «Бюджетна бухгалтерія»
Бюджетна бухгалтерія Квітень, 2017/№ 16
Друк
На території сільської ради утворилося комунальне підприємство (КП) для будівництва арт-свердловини та водопровідного водогону по селу та забезпечення питною водою населення. Оскільки підприємство прибуток ще не отримує, а витрати на заробітну плату директору, виготовлення печаті, подання звітів вже є, сесією сільської ради затверджена «Програма розвитку комунального підприємства». За яким кодом сільська рада має фінансувати КП із загального фонду як одержувача бюджетних коштів?

Насамперед зазначимо, що ст. 7 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ) та ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР (далі — Закон № 280) визначено право органів місцевого самоврядування самостійно визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України.

В описаному у запитанні випадку сільська рада може піти двома шляхами:

— поповнити статутний капітал КП;

— фінансувати КП у рамках відповідної програми.

Розглянемо кожен із них.

Відповідно до п. 4 ст. 78 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.

При цьому сільська рада може прийняти рішення і передбачити в бюджеті кошти на поповнення статутного капіталу КП.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 71 БКУ такі видатки належать до витрат бюджету розвитку місцевих бюджетів і повинні спрямовуватися на розвиток підприємства.

Щодо кодів, то зазначені видатки відображаються за КТКВК 180409 «Внески органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у статутні капітали суб’єктів підприємницької діяльності» та КЕКВ 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Тепер розглянемо другий шлях надання бюджетних коштів КП.

Як визначено у п. 21 ч. 1 ст. 91 БКУ, з усіх місцевих бюджетів можуть здійснюватися видатки на фінансування програм, які затверджені відповідною місцевою радою.

Згідно із ст. 26 Закону № 280 до компетенції сільських, селищних та міських рад належить затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць та цільових програм.

У разі затвердження відповідної програми підтримки КП, як і було зроблено у вашому випадку, за рахунок надходжень до загального фонду бюджету можуть передбачатися кошти на її виконання.

У такому випадку видатки відображаються за КТКВК 180109 «Програма стабілізації та соціально-економічного розвитку територій» та КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Зауважимо: кошти мають спрямовуватися лише на заходи, визначені програмою.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі