(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 28/1
  • № 28
  • № 27
  • № 26
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
15/19
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Липень , 2017/№ 25

Визначаємо тривалість додаткової відпустки за стаж для посадової особи ОМС

Посадовою особою органу місцевого самоврядування складено присягу 17.10.2005 р. На сьогодні вона має стаж роботи в цьому органі понад 11 років. З 19.06.2017 р. зазначений працівник йде у щорічну відпустку. Чи має він право на додаткову відпустку за стаж служби в органі місцевого самоврядування, і якщо так, то якої тривалості повинна надаватись йому така відпустка?

Питання надання додаткової відпустки за стаж для посадових осіб органів місцевого самоврядування (далі — ОМС) урегульоване ч. 6 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. № 2493-III (далі — Закон № 2493) та постановою КМУ «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» від 27.04.94 р. № 250 (далі — постанова № 250).

Зазначимо, що раніше, до 01.05.2016 р., постанова № 250 застосовувалась як до держслужбовців, так і до посадових осіб ОМС, проте з 01.05.2016 р. вона застосовується лише стосовно посадових осіб ОМС, тому що для держслужбовців діє своє спеціальне законодавство: Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон № 889) та Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затверджений постановою КМУ від 06.04.2016 р. № 270*.

* Про надання держслужбовцям додаткових відпусток за стаж держслужби див. у спецвипуску газети «Оплата праці», 2017, № 8/1, с. 3). — Прим. ред.

Так, відповідно до ст. 21 Закону № 2493 посадовим особам, які мають стаж служби в ОМС понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів. Порядок надання такої відпустки встановлений абз. 1 п. 1 постанови № 250 (ср. 025069200). Згідно із зазначеною нормою посадовим особам ОМС, які мають стаж служби у відповідних органах понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, а починаючи з 11-го року ця відпустка збільшується на 2 календарних дні за кожний наступний рік. Тривалість додаткової оплачуваної відпустки не може перевищувати 15 календарних днів.

У таблиці наведемо тривалість додаткової відпустки залежно від наявного стажу в ОМС:

Стаж служби в ОМС

Тривалість додаткової відпустки за стаж

для посадових осіб ОМС

Понад 10 років

5 календарних днів

Понад 11 років

7 календарних днів

Понад 12 років

9 календарних днів

Понад 13 років

11 календарних днів

Понад 14 років

13 календарних днів

Понад 15 років і далі

15 календарних днів

Як бачимо, у посадових осіб ОМС настання права на додаткову відпустку за стаж і визначення її тривалості залежить лише від наявного відповідного стажу в ОМС. Тобто надання такої відпустки не прив’язане до відпрацьованого часу в робочому році. Це означає, що при визначенні тривалості вказаної відпустки в жодному разі не застосовується розрахунковий підхід (пропорційно відпрацьованому часу в робочому році).

Додаткова відпустка відповідної тривалості надається при досягненні стажу служби в ОМС понад 10, понад 11, понад 12, понад 13, понад 14, понад 15 років і так далі. Річ у тому, що відповідно до ст. 21 Закону № 2493 і п. 1 постанови № 250 додаткова відпустка надається за наявності стажу в ОМС саме понад 10 років і далі.

Отже, у випадку, наведеному у запитанні, посадова особа досягла 10-річного стажу в ОМС 16.10.2015 р. (згідно з правилами обчислення строків для років, указаних у ст. 2411 КЗпП). А от право на додаткову відпустку за стаж служби в ОМС понад 10 років тривалістю 5 календарних днів виникло у неї з 17.10.2015 р. Відповідно з 17.10.2016 р. зазначений працівник уже має право на 7 календарних днів додаткової відпустки, адже стаж його роботи в ОМС понад 11 років.

Таким чином, при виході у щорічну відпустку у червні 2017 року працівник має право використати належні йому 7 календарних днів додаткової відпустки за стаж роботи в ОМС. При цьому, як зазначалося вище, він може використати додаткову відпустку повної тривалості з будь-якої дати, починаючи з 17.10.2016 р., адже для цього йому не потрібно відпрацьовувати весь наступний рік (17.10.2016 р. — 16.10.2017 р.).

Водночас згідно з абз. 3 п. 1 постанови № 250 додаткові оплачувані відпустки посадовим особам ОМС надаються одночасно із щорічною відпусткою відповідно до установленого графіка або за згодою сторін окремо від неї. Тому якщо у ситуації, що розглядається, працівник не використав додаткову відпустку тривалістю 5 календарних днів (за минулий рік: 17.10.2015 р. — 16.10.2016 р.), то він може її використати у наступних роках або ж отримати грошову компенсацію**.

** З приводу можливості отримання грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку за стаж роботи в ОМС див. роз’яснення фахівця Мінсоцполітики у газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2016, № 32, с. 29. — Прим. ред.

Також хотілося б зазначити про важливий момент, який стосується визначення стажу. Так, у ст. 22 Закону № 2493 указано: до стажу служби в ОМС зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи у яких зараховується до стажу державної служби.

До 01.05.2016 р. стаж державної служби обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.94 р. № 283 (далі — Порядок № 283). Проте з указаної дати цей Порядок утратив чинність. Разом з тим у п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 зазначено: стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Виходить, що при визначенні стажу державної служби, який на підставі ст. 22 Закону № 2493 зараховується і до стажу служби в ОМС, слід керуватися: до 01.05.2016 р. — Порядком № 283, а з 01.05.2016 р. — Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 25.03.2016 р. № 229, який прийнято на виконання Закону № 889.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
додаткова відпустка за стаж, посадова особа ОМС, визначення тривалості додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті