(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/9
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Листопад , 2017/№ 43

Додаткова відпустка працівникові-чорнобильцу: коротко про головне

У заклад охорони здоров’я 15.09.2017 р. прийнятий на роботу електромеханік. Він віднесений до 2 категорії осіб, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи. При складанні графіка відпусток на 2018 рік цей працівник виявив бажання використати свою «чорнобильську» відпустку за 2017 рік з 02.01.2018 р. Чи має він право на таку відпустку, адже на дату початку відпустки стаж його роботи в закладі складе менше року? Якщо в нього таке право є, то на який період: з 02.01.2018 р. по 22.01.2018 р. (на 14 робочих днів) чи з 02.01.2018 р. по 17.01.2018 р. (на 16 календарних днів)?

Описана ситуація не така складна, як може здатися на перший погляд. Але перш ніж у ній розібратися, коротко нагадаємо про особливості надання «чорнобильської» відпустки. Законодавчу підтримку в цьому питанні забезпечують закони України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХІ (далі — Закон № 796) і «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Кому належить і чим підтверджується

Право на додаткову відпустку мають тільки особи, віднесені до 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи (п. 22 ч. 1 ст. 20 і п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону № 796). Підтверджує таке право посвідчення:

— особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії А з відбитком штампа «Перереєстровано» і записом про дату перереєстрації, а також вкладиш до нього і їх копії. Посвідчення без штампа та/або без вкладиша вважають недійсними (п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.97 р. № 51);

— учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2 серії А з відбитком штампа «Перереєстровано» і записом про дату перереєстрації та копія такого посвідчення;

— особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2 серії Б і копія такого посвідчення.

Щоб скористатися «чорнобильською» відпусткою, працівник подає роботодавцеві заяву, де вказує бажану дату виходу у відпустку.

Тривалість «чорнобильської» відпустки

Отже, вищепереліченим особам належить додаткова відпустка зі збереженням зарплати тривалістю 14 робочих днів на рік (п. 22 ч. 1 ст. 20 і п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону № 796). При цьому тривалість такої відпустки в календарних днях дорівнює 16. Такого висновку Мінпраці дійшло розрахунковим шляхом за допомогою формули, описаної в листі від 14.06.2006 р. № 206/13/116-06 (ср. 025069200).

Нюанси надання

Зазначимо: додаткова відпустка працівникам-чорнобильцям не належить до виду щорічних відпусток. Її слід відносити до інших видів відпусток, установлених законодавством (ч. 2 ст. 4 Закону про відпустки, лист Мінсоцполітики від 29.08.2016 р. № 584/20/112-16). У зв’язку з цим при її наданні слід ураховувати низку особливостей.

«Чорнобильська» відпустка надається один раз протягом календарного року і незалежно від часу, відпрацьованого працівником цього року в цій установі (лист Мінсоцполітики від 18.05.2011 р. № 164/13/116-11). Так, навіть відпрацювавши один робочий день у поточному календарному році, працівник матиме право на таку відпустку повної тривалості. Але тут потрібно упевнитися, що працівник не використав таку відпустку в попереднього роботодавця. Інакше новий роботодавець не відпустить працівника на 16-денний відпочинок. Форма підтверджуючого документа для цього випадку законодавчо не затверджена. Тому як аргумент можна використати довідку з попереднього місця роботи, де буде вказано, що працівник не використав «чорнобильську» відпустку (якщо, звичайно, з початку календарного року він десь працював).

Також врахуйте, що «чорнобильська» відпустка має бути використана працівником протягом календарного року. Тобто якщо працівник не реалізував своє право на таку відпустку в поточному календарному році, перенесення відпустки на наступний рік не допускається. Іншими словами, невикористані «чорнобильські» відпустки не накопичуються. При цьому слід враховувати, що «чорнобильська» відпустка, початок якої припадає на один рік, а закінчення — на наступний, вважається відпусткою за той рік, на який припадає її початок. Таке роз’яснення надали фахівці Мінпраці в листі від 14.06.2006 р. № 206/13/116-06.

Тому, відповідаючи на запитання читача, зазначимо: надати працівникові «чорнобильську» відпустку за 2017 рік з 02.01.2018 р. не вийде. Але із цієї ситуації є вихід, який дозволить і працівникові догодити, і законодавство не порушити. Необхідно, щоб «чорнобильська» відпустка працівника за 2017 рік захопила день-два грудня 2017 року. При цьому важливо пам’ятати, що така відпустка не подовжується на святкові і неробочі дні (ст. 73 КЗпП), що припадають на її період (лист Мінпраці від 19.06.2007 р. № 195/13/116-07).

Тож в описаній ситуації надати «чорнобильську» відпустку за 2017 рік слід на 16 календарних днів з грудня 2017 року, наприклад з 30.12.2017 р. по 14.01.2018 р.

А ось у 2018 році працівник зможе скористатися наступною новою «чорнобильською» відпусткою повної тривалості — 16 календарних днів, яка буде надана за 2018 рік.

працівник-чорнобилець, додаткова відпустка, чорнобильська відпустка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті