(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 34
  • № 33
  • № 32/1
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/3
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Вересень , 2017/№ 35

Щодо деяких питань оплати праці педагогічних працівників

Лист від 14.06.2017 р. № 1672/0/101-17

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо деяких питань оплати праці педагогічних працівників та в межах компетенції повідомляє.

Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я затверджено спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я від 05.10.2005 р. № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» <…> (далі — наказ № 308/519), розробленим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

Відповідно до пункту 1.3 розділу 1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом № 308/519, оплата праці керівників, фахівців, технічних службовців і робітників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, що не передбачені цими Умовами (педагогічних працівників, працівників культури, сільського господарства та інших), здійснюється відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей бюджетної сфери.

Отже, умови оплати праці педагогічних працівників закладів охорони здоров’я визначаються згідно з наказом МОН від 26.09.2005 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (далі — наказ № 557), розробленим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 р. № 974 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» (далі — постанова № 974) підвищено рівень оплати праці педагогічних працівників. Згідно з прийнятим рішенням з 1 січня 2017 року посадові оклади (ставки заробітної плати) педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів підвищено на 2 тарифних розряди.

Збільшення посадових окладів педагогічних працівників усіх інших закладів та установ освіти, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, відбуватиметься з 1 вересня 2017 року. При цьому органам місцевого самоврядування надане право приймати власне рішення про таке зростання тарифних розрядів педагогічних працівників закладів та установ освіти, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, до 1 вересня 2017 року.

Відповідно до постанови № 974 Міністерством освіти і науки внесено зміни до наказу № 557.

Враховуючи зазначене, збільшення посадових окладів педагогічним працівникам закладів охорони здоров’я відбудеться з 1 вересня 2017 року, якщо органами місцевого самоврядування не буде прийняте рішення про таке підвищення раніше.

Одночасно зазначаємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер і не повинні встановлювати нових правових норм.

Директор Департаменту О. Товстенко

Коментар редакції

«Плюс 2 тарифні розряди» для педпрацівників «неосвітніх» закладів — з 01.09.2017 р.

Нагадаємо, що підвищення тарифних розрядів на 2 позиції для педпрацівників запроваджено постановою КМУ від 14.12.2016 р. № 974 (далі — постанова № 974) (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 1-2, с. 3). Відправною точкою для такого підвищення стало збільшення тарифних розрядів на 2 позиції для педпрацівників, указаних у підрозд. 2 розд. I додатка 2 до постанови КМУ від 30.08.2002 р. № 1298 (далі — постанова № 1298).

Причому постановою № 974 передбачено, що для педагогів збільшення тарифних розрядів на 2 позиції проводиться у 2 етапи. Так, з 01.01.2017 р. збільшено тарифні розряди на 2 позиції педпрацівників навчальних закладів, які фінансуються за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Типи навчальних закладів, яким спрямовується освітня субвенція на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників, наведені в ст. 1032 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.

Підвищення ж тарифних розрядів на 2 позиції педпрацівників усіх інших закладів та установ освіти, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, було здійснено з 01.09.2017 р. Утім, органи місцевого самоврядування з 01.01.2017 р. до 01.09.2017 р. могли приймати власні рішення про підвищення тарифних розрядів педпрацівників закладів та установ освіти, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів.

Пізніше для виконання норм про підвищення тарифних розрядів на 2 позиції педагогів були внесені правки у додатки 4 — 10 до наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі — наказ № 557) (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 8, с. 6).

У зв’язку з чим під таблицями цих додатків додані примітки, які містять приписи про строки підвищення тарифних розрядів на 2 позиції. Вони повністю відповідають строкам, указаним у постанові № 974 (ср. 025069200). Проте строки запровадження підвищення тарифних розрядів на 2 позиції, наведені у примітках до додатків 4 — 10 до наказу № 557, також стосуються лише педпрацівників навчальних закладів (закладів та установ освіти).

Однак посади педпрацівників також передбачені, наприклад, у закладах охорони здоров’я, культури, соцзахисту та інших. В оплатних нормативно-правових документах для конкретних галузей передбачено: умови оплати праці працівників, не визначені цими галузевими оплатними нормативними документами, здійснюється відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей бюджетної сфери. Такий же припис передбачено п. 1.3 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519.

Це означає, що посадові оклади педпрацівників бюджетної установи будь-якої сфери визначають відповідно до додатків до наказу № 557. Однак, як ми уже з’ясували, приписи про підвищення тарифних розрядів на 2 позиції, вказані у примітках додатків до наказу № 557, стосуються педпрацівників тільки закладів освіти.

Тому й виникло запитання: чи підвищуються тарифні розряди на 2 позиції педпрацівників закладів охорони здоров’я, адже для них умови оплати праці також визначаються згідно з наказом № 557?

З цього приводу Мінсоцполітики у листі, що коментується, вказує: збільшення посадових окладів (за рахунок «+ 2 тарифні розряди») педпрацівникам закладів охорони здоров’я відбулося з 01.09.2017 р., якщо органами місцевого самоврядування не було прийняте рішення про таке підвищення раніше.

На жаль, «трудове» відомство аргументи на користь цього висновку не навело, але його позиція зрозуміла. Тому вважаємо: роз’яснення Мінсоцполітики, наведене у листі, що коментується, стосується педпрацівників й інших «неосвітніх» закладів і установ бюджетної сфери.

Отже, з 01.09.2017 р. має бути збільшено тарифні розряди на 2 позиції педпрацівників, посади яких указано у додатках 4 — 10 до наказу № 557, бюджетних установ та закладів, у тому числі «неосвітніх» напрямків (охорони здоров’я, культури, соцзахисту тощо).

Володимир БУДЗ, економіст-аналітик

педагогічні працівники, оплата праці, тарифні розряди додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті