Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щорічна відпустка після декрету: робочий рік не міняється

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці
Бюджетна бухгалтерія Травень, 2018/№ 20
Друк
З якої дати треба відлічувати робочий рік, за який надається щорічна основна відпустка: дати укладення трудового договору або дати виходу з відпустки для догляду за дитиною до 3-х років?

Нагадаємо, що щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менше 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон про відпустки).

При цьому, згідно з ч. 1 ст. 9 цього Закону, до стажу роботи, який надає право на щорічну основну відпустку, включається час:

— фактичної роботи (у тому числі на умовах неповного робочого часу) впродовж робочого року, за який надається відпустка;

— коли працівник фактично не працював, але за ним відповідно до законодавства зберігалися місце роботи (посада) і зарплата повністю або частково (у тому числі час оплаченого вимушеного прогулу, викликаного незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу);

— коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога з державного соціального страхування, за винятком частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі відпустка для догляду за дитиною);

— коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата в порядку, визначеному ст. 25 і 26 Закону про відпустки (відпустка за свій рахунок), за винятком відпустки без збереження зарплати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а у випадку якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) — до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» — до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку;

— навчання з відривом від виробництва тривалістю менше 10 місяців на денних відділеннях професійно-технічних учбових закладів;

— навчання новим професіям (спеціальностям) осіб, звільнених у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією установи, скороченням чисельності або штату працівників.

Зверніть увагу! До стажу роботи, що надає право на відпустку, не включається період частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною. На сьогодні така відпустка роботодавцем не оплачується взагалі. І хоча законодавча норма застаріла, але в ній ідеться саме про відпустку для догляду за дитиною.

Тому в «відпускний» стаж не включається час знаходження у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років (6/16/18 років — згідно з медичним висновком*).

* Залежно від захворювання дитини.

При цьому відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (далі відпустка по вагітності та пологах) включається в стаж роботи, що надає право на щорічну основну відпустку. Тобто, у відповідному робочому році у «відпускний» стаж включаються час фактичної роботи і час знаходження у відпустці по вагітності та пологах.

У свою чергу робочий рік, за який надається щорічна відпустка, повинен відлічуватися з дати укладення трудового договору. Тобто після виходу робітниці з відпустки для догляду за дитиною робочий рік для надання щорічної відпустки не міняється.

Розглянемо вищезазначене на прикладі.

Приклад. Робітниця установи прийнята за трудовим договором 18.06.2012 р. Тривалість її щорічної основної відпустки складає 24 календарні дні (далі — к. дн.). За третій робочий рік (18.06.2014 р. — 17.06.2015 р.) вона використала 14 календарних днів щорічної основної відпустки. З 25.07.2014 р. по 27.11.2014 р. вона знаходилася у відпустці по вагітності та пологах, а з 28.11.2014 р. пішла у відпустку для догляду за дитиною до 3 років. Після закінчення цієї відпустки вона стала до роботи 02.10.2017 р. і згідно з графіком відпусток планує піти в щорічну відпустку на початку червня 2018 року. Скільки днів щорічної відпустки їй належить?

Як ми вже сказали, час перебування у відпустці для догляду за дитиною не включається в стаж для надання щорічної основної відпустки, а відпустка по вагітності та пологах — включається. Виходячи з цього, тривалість щорічної основної відпустки за робочі роки, на які припадають відпустки по вагітності та пологах і для догляду за дитиною, треба визначити розрахунковим шляхом. При цьому рамки робочого року для робітниці є такими:

1-й робочий рік — 18.06.2012 р. — 17.06.2013 р.;

2-й робочий рік — 18.06.2013 р. — 17.06.2014 р.;

3-й робочий рік — 18.06.2014 р. — 17.06.2015 р. — на цей рік припадає відпустка по вагітності та пологах, а також початок відпустки для догляду за дитиною;

4-й робочий рік — 18.06.2015 р. — 17.06.2016 р. — увесь цей рік робітниця знаходилася у відпустці для догляду за дитиною;

5-й робочий рік — 18.06.2016 р. — 17.06.2017 р. — увесь цей рік робітниця знаходилася у відпустці для догляду за дитиною;

6-й робочий рік — 18.06.2017 р. — 17.06.2018 р. — на цей рік припадає закінчення відпустки для догляду за дитиною.

Отже, на частину 3-го робочого року припадають відпустка по вагітності та пологах і відпустка для догляду за дитиною.

Визначимо кількість календарних днів в періоді з початку цього робочого року до закінчення відпустки по вагітності та пологах, які зараховуються до «відпускного» стажу. На період з 18.06.2014 р. по 27.11.2014 р. припадає 161 к. дн. без урахування святкових і неробочих днів за цей період. Залишок цього робочого року (з 28.11.2014 р. по 17.06.2015 р.) не входить в стаж для надання щорічної основної відпустки.

Далі розрахуємо кількість днів щорічної основної відпустки, що припадають на один день року:

24 : (365 - 10) = 0,0676 к. дн.,

де 24 — тривалість щорічної основної відпустки,

365 — кількість календарних днів в повному 3-му робочому році,

10 — кількість святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) у повному 3-му робочому році.

Кількість днів щорічної основної відпустки, які належать робітниці за 3-й робочий рік, складає:

161 х 0,0676 = 10,88 ≈ 11 к. дн.

При цьому перед відпусткою по вагітності робітниця використала 14 календарних днів щорічної основної відпустки. Зроблено це цілком правомірно. Пояснимо.

За загальним правилом щорічні відпустки за другий і наступний роки роботи можуть бути надані працівникові у будь-який час відповідного робочого року (ч. 9 ст. 10 Закону про відпустки). Таким чином, для реалізації права на щорічну відпустку робітниця не зобов’язана відпрацювати до кінця увесь робочий рік, за який бажає отримати таку відпустку. До того ж щорічну відпустку за бажанням робітниці треба надати в слушний для неї час до або після відпустки по вагітності та пологах (п. 3 ч. 13 Закону про відпустки). І пам’ятайте ще одну норму: щорічна відпустка на прохання працівника може бути розділена на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина складатиме не менше 14 календарних днів (ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки).

Виходячи з цього, 14 к. дн. щорічної основної відпустки перед відпусткою по вагітності та пологах робітниця відгуляла по праву. При цьому 3 календарні дні (14 к. дн. - 11 к. дн.) робітниця відгуляла авансом.

4-й і 5-й робочі роки не зараховуються до стажу для надання щорічної основної відпустки. Це стосується і частини 6-го робочого року. Але є і деяка кількість днів щорічної основної відпустки, яка все-таки належить за відпрацьовану частину 6-го робочого року.

Визначимо кількість календарних днів в періоді з дати виходу на роботу після відпустки для догляду за дитиною по дату закінчення 6-го робочого року. Отже, з 02.10.2017 р. по 17.06.2018 р. — 250 к. дн. без урахування святкових і неробочих днів за цей період.

Далі розрахуємо кількість днів щорічної основної відпустки, що припадають на один день року:

24 : (365 - 11) = 0,0678 к. дн.,

де 24 — тривалість щорічної основної відпустки,

365 — кількість календарних днів в повному 6-му робочому році,

11 — кількість святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) в повному 6-му робочому році (18.06.2017 р. — 17.06.2018 р.).

Кількість днів щорічної основної відпустки, які належать робітниці за 6-й робочий рік, складає:

250 х 0,0678 = 16,95 ≈ 17 к. дн.

Оскільки робітниця перед відпусткою по вагітності та пологах використала «наперед» 3 дні щорічної основної відпустки, то тепер за 6 робочий рік (18.06.2017 р. — 17.06.2018 р.) вона може використати 14 к. дн. (17 к. дн. - 3 к. дн.).

В той же час, керуючись нормами ч. 9 ст. 10 і ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки, вже після 18.06.2018 р. робітниці можна надати відпустку повної тривалості за 7-й робочий рік.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі