Теми статей
Обрати теми

Екстернат у ЗСО: оплачуємо роботу вчителів

Остапчук Олександр, експерт з питань оплати праці
У закладі загальної середньої освіти організовано екстернатну форму здобуття освіти. Вчителі закладу залучаються до консультування екстернів, перевірки їхніх робіт, участі в державній підсумковій атестації. Як правильно оплачувати таку роботу?

Перш ніж відповісти на поставлене запитання, коротко нагадаємо про особливості організації екстернатної форми здобуття освіти (далі — екстернат) у закладі загальної середньої освіти (далі — ЗСО).

Що таке екстернат?

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VIII основними формами здобуття освіти у нашій державі є:

• інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева);

• індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві);

• дуальна.

Визначення поняттю «екстернат» надає Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджене наказом МОН від 13 березня 2017 р. № 369 (далі — Положення про екстернат). Згідно із абз. 3 п. 2 розд. I цього Положення екстернат — це форма здобуття загальної середньої освіти, що передбачає самостійне, у тому числі прискорене, опанування екстерном змісту навчальних предметів певного освітнього рівня та/або за певний клас в обсязі, визначеному відповідним державним стандартом загальної середньої освіти, та отримання відповідного документа про освіту.

Хто такий екстерн?

Відповідно до абз. 2 п. 2 Положення про екстернат екстерн — це особа, зарахована до ЗСО для проходження річного оцінювання навчальних досягнень (далі — річне оцінювання) та/або державної підсумкової атестації (далі — атестація).

Екстерн має право:

• отримувати необхідні консультації педагогічних працівників в межах навчального часу, установленого Положенням про екстернат (про це поговоримо далі);

• безкоштовно користуватися підручниками, навчальними посібниками та іншою літературою бібліотечного фонду;

• брати участь у зовнішньому незалежному оцінюванні на загальних підставах.

Річне оцінювання & атестація: who is who?

Відповідно до наказу МОН «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти» від 05 травня 2008 р. № 371 річне оцінювання та державна підсумкова атестація є видами оцінювання навчальних досягнень учнів. Наслідком оцінювання є визначення підсумкових результатів за певний клас та виставлення річної оцінки з кожного предмета.

Для проведення річного оцінювання відводиться 1 академічна година (один урок) з кожного предмета (п. 3 розд. ІІІ Положення про екстернат).

На перевірку робіт відводиться не більше 20 хвилин на кожну роботу з державної мови або мов національних меншин (диктант) та 30 хвилин на кожну роботу з усіх інших предметів (п. 4 розд. ІІІ Положення про екстернат).

На проведення консультацій відводиться по 15 хвилин на одного екстерна з кожного предмета згідно з графіком, затвердженим керівником навчального закладу (але не більше 3 годин на предмет відповідного класу) (п. 5 розд. ІІІ Положення про екстернат).

Атестація екстернів ЗСО проводиться відповідно до Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом МОН від 07.12.2018 р. № 1369.

Так, п. 8 розд. II цього Положення передбачено, що особи, які здобувають повну загальну середню освіту екстерном, проходять атестацію в ЗСО за відповідний рівень повної загальної середньої освіти (за умови, що вони не реєструвалися для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні).

Перелік навчальних предметів, з яких проводиться атестація, а також форма проведення атестації з них щороку встановлюються МОН. При цьому атестація з української мови є обов’язковою для здобувачів всіх рівнів загальної середньої освіти (п.п. 1 та 2 розд. II Порядку № 1369).

Атестація в ЗСО проводиться в письмовій формі. Строки атестації в закладі освіти щороку затверджує керівник закладу в межах навчального року (п. 4 розд. II Порядку № 1369).

Як оплатити працю вчителів ЗСО за роботу з екстернами?

Згідно з п. 1 наказу МОН «Про оплату праці педагогічних працівників за проведення атестації у екстернів» від 19.03.2001 р. № 127 оплата праці педагогічним працівникам за проведення державної підсумкової атестації, якщо вона проводиться не разом з учнями школи, та підсумкової атестації з предметів інваріантної частини навчального плану здійснюється з такого розрахунку на одного учня (групу):

• з української мови або мови навчання національних меншин (диктант) — 1 навчальна година;

• з української мови або мови навчання національних меншин (переказ із творчим завданням) — 4 навчальні години;

• з інших предметів — по 1 навчальній годині на кожний предмет інваріантної частини навчального плану початкової школи;

• по 2 навчальні години на кожний предмет інваріантної частини навчального плану основної школи;

• по 3 навчальні години на кожний предмет інваріантної частини навчального плану старшої школи.

На перевірку однієї роботи з кожного предмета відводиться 20 хвилин.

За проведення консультацій педагогічними працівниками оплата здійснюється з розрахунку 15 хвилин з кожного предмета на одного екстерна (групу) (але не більше 3 навчальних годин на предмет за весь період підготовки до атестації).

Заробітна плата педагогічних працівників, які працюють у навчальних закладах на постійній основі, в тому числі учителів, визначається на підставі тарифікації, виходячи з тижневого навантаження, розміру тарифної ставки, встановленої за наслідками атестації, інших доплат, підвищень, надбавок у порядку, встановленому п. 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102.

Погодинна оплата праці вчителів, які працюють з екстернами, здійснюється відповідно до п. 73 зазначеної Інструкції (див. лист МОН від 07.03.2019 р. № 1/11-2472 «Щодо компенсації вартості харчування дітям-сиротам, повного держутримання студентів без батьків та оплати праці педпрацівників за роботу з екстернами» цього номера журналу). При цьому на обчислену годинну тарифну ставку учителя нараховуються усі передбачені законодавством доплати і надбавки, зокрема надбавки за вислугу років та престижність педагогічної праці.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі