Теми статей
Обрати теми

Держслужбовцю час на пенсію, але він на «лікарняному»: коли звільнити?

Мирний Іван, експерт з питань трудового права
Держслужбовцю (чоловіку) 12.02.2019 р. виповнилося 65 років, але з 05.02.2019 р. по 13.02.2019 р. він перебував на лікуванні в стаціонарному відділенні лікарні. Коли його можна звільнити з держслужби? Як бути в такому разі з оплатою лікарняного?

Відповідно до ст. 83 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон № 889) однією з підстав припинення держслужби є досягнення держслужбовцем 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом. У випадку такого звільнення держслужбовцю виплачується вихідна допомога у розмірі середньої місячної зарплати.

Норми ч. 3 ст. 40 КЗпП стосовно обмеження на звільнення працівників у період їхньої тимчасової непрацездатності поширюються лише на звільнення їх з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

Стаття 87 Закону № 889 визначає такі підстави для припинення держслужби за ініціативою суб’єкта призначення:

1) скорочення чисельності або штату держслужбовців, ліквідація держоргану, реорганізація держоргану у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади держслужби, а в разі відсутності такої пропозиції — іншої роботи (посади держслужби) у цьому держоргані;

2) встановлення невідповідності держслужбовця займаній посаді протягом строку випробування;

3) отримання держслужбовцем двох підряд негативних оцінок за результатами оцінювання службової діяльності;

4) вчинення держслужбовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення.

Отже, жодних обмежень щодо припинення держслужби в період тимчасової непрацездатності держслужбовця чинним законодавством не передбачено. Тому звільнення держслужбовця має відбуватися в день досягнення ним граничного віку перебування на держслужбі — 12.02.2019 р.

Що ж стосується оплати листка непрацездатності, то він підлягає оплаті (починаючи з першого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності) незалежно від звільнення працівника. Тобто звільнення працівника, який захворів у період роботи, не позбавляє його права на оплату листка непрацездатності. Пояснимо чому.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) право на матеріальне забезпечення та соцпослуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення).

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у Порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440.

Далі листок непрацездатності оплачують не по день звільнення, а в порядку, встановленому ч. 2 ст. 22 Закону № 1105: допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності.

Отже, якщо лікарняний відкрито ще до дати звільнення працівника, то слід виплатити допомогу за всі дні тимчасової непрацездатності за цим листком, у тому числі за час після його звільнення.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі