Безхазяйне майно: як прийняти у власність

В обраному У обране
Друк
Бережний Микола, юрист, Крот Юлія, економіст-аналітик
Бюджетна бухгалтерія Жовтень, 2019/№ 37
Рано чи пізно перед кожною територіальною громадою постає питання набуття права власності на об’єкти безхазяйного майна. Причому ця процедура відрізняється не лише значною тривалістю, але й складністю. Адже замало просто виявити і взяти на облік безхазяйне майно. Необхідно ще й успішно пройти процедуру визнання його безхазяйним та прийняти у власність територіальної громади. Та й на цьому зарано ставити крапку у справі безхазяйного майна. Його потрібно обов’язково оприбуткувати на баланс відповідного ОМС. Закономірно, що тут виникають запитання і щодо оцінки такого майна, і щодо правильного документального оформлення цієї операції. Тож у цій статті розглянемо процедуру набуття права власності на безхазяйне майно і з юридичної точки зору, і з точки зору бухобліку.

Законодавчий базис

Питання набуття права на безхазяйну річ насамперед регламентовано ст. 335 ЦКУ. Так, безхазяйною вважається річ, яка не має власника або власник якої невідомий. При цьому майно не може бути визнано безхазяйним, якщо його власник відомий, але місце його знаходження на цей момент — невідоме. Це саме стосується й майна, яким користуються члени сім´ї, родичі власника чи яким управляють інші особи за дорученням власника. Також слід пам’ятати: майно громадянина, визнаного безвісно відсутнім, не може перейти у власність іншої особи. Адже над таким майном за рішенням суду встановлюється опіка.

Безхазяйні нерухомі речі підлягають взяттю на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою ОМС, на території якого вони розміщені.

Майте на увазі: про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік необхідно обов’язково подати оголошення у друкованих ЗМІ. Цього вимагає ч. 2 ст. 335 ЦКУ.

Передача безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність здійснюється виключно за рішенням суду.

Увага!

ОМС має право звернутися до суду з позовною заявою про передачу у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна не раніше, ніж через один рік після взяття на облік відповідної безхазяйної нерухомої речі.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити