ДТП за участю службового авто: відображаємо страхове відшкодування правильно

В обраному У обране
Друк
Крот Юлія, економіст-аналітик
Бюджетна бухгалтерія Жовтень, 2019/№ 40
ДТП — справжній нічний жах для будь-якого автовласника. Адже найдрібніша подряпина на авто (вашому чи чужому) віщує не лише паперову тяганину, а ще й чимало згаяного часу та вкрай зіпсовані нерви. Особливо це стосується ДТП за участю службового автомобіля. У такому разі ця прикра подія стане головним болем ще й для бухгалтера. І тим паче якщо власником авто є бюджетна установа. Бо кожна бюджетна копійка на суворому обліку, а напрямки використання бюджетних коштів — чітко і наперед визначені законодавством. На щастя, з відшкодуванням завданих збитків допоможе справитися страхова компанія. Але й тут не все так просто. Одразу ж постають питання щодо документального оформлення та відображення страхового відшкодування в бухобліку і звітності бюджетної установи. Як впоратися з цим, розповімо у нашій статті.

Про види автострахування і порядок відображення страхових платежів у бухобліку ми розповідали у попередньому номері (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2019, № 39). Тож перейдемо відразу до справи.

Оформлення ДТП

Як саме діяти кермувальнику у випадку ДТП, визначено п. 2.10 ПДР. Але найперше і найголовніше правило полягає у тому, що факт ДТП має бути задокументовано. Так, фіксування і документування всіх найдрібніших деталей цієї прикрої події є обов’язковим. Без належного документального оформлення годі й чекати на будь-яке відшкодування заподіяної шкоди. При цьому залежно від конкретних обставин учасники ДТП можуть обрати один із передбачених ПДР варіантів оформлення. Всього їх три, і для наочності наведемо ці варіанти на схемі.

Варіанти оформлення ДТП залежно від обставин скоєння

1. Перший і найпростіший варіант — це складання учасниками ДТП спільного Повідомлення про ДТП (європротоколу). Порядок застосування цього варіанту оформлення ДТП визначено абз. 3 п. 2.11 ПДР. Зокрема, обов’язковими умовами для цього є:

• по-перше, відсутність потерпілих — немає травмованих та/або загиблих внаслідок ДТП, а також не завдано матеріальної шкоди третім особам;

• по-друге, досягнення взаємної згоди учасників ДТП щодо обставин її скоєння;

• по-третє, відсутність у водіїв ознак сп’яніння (алкогольного, наркотичного, іншого) чи перебування під впливом лікарських препаратів;

• по-четверте, наявність у обох учасників ДТП полісів «автоцивілки». Тобто ДТП сталася за участю ТЗ, зазначених у відповідному чинному страховому договорі, а відповідальність водіїв — застрахована.

У разі недотримання хоча б однієї з перелічених умов виклик підрозділу Нацполіції для оформлення ДТП є обов’язковим. І навпаки: оформлення спільного Повідомлення про ДТП (з дотриманням всіх вимог) звільняє її учасників від обов’язку інформувати Нацполіцію та вживати заходів щодо збереження слідів ДТП. Окрім того, це дає змогу водіям уникнути адмінвідповідальності, передбаченої за спричинення ДТП.

Форма Повідомлення про ДТП та Інструкція щодо його заповнення затверджені Протоколом Президії МТСБУ від 11.08.2011 р. №274/2011.

До речі, перш ніж заповнити європротокол, бажано провести фотографування місця події та обох ТЗ, причетних до ДТП. Ці фотоматеріали слід надати страховій компанії разом із Повідомленням про ДТП.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити