Плата за землю справляється у формі:
1) земельного податку та
2) орендної плати (п.п. 14.1.147 ПКУ).
В обох випадках базою оподаткування є НГО земельної ділянки.
Дані про НГО окремої земельної ділянки оформляються як довідка (витяг) з технічної документації.
І чимало платників отримують її щороку.
Вони не вважають за потрібне переобтяжувати себе індексацією, що передбачена ст. 289 ПКУ.
Їм простіше взяти готовий (вже проіндексований) розмір НГО із свіженької довідки і застосувати його при складанні «земельної» звітності.
Це безпрограшний варіант. Хоча п. 286.2 ПКУ вимагає подавати таку довідку податківцям лише у разі затвердження нової НГО.
Так-от, якщо ви довідку щорічно не оновлюєте, то маєте відстежувати, чи не затвердила місцева рада нову НГО порівняно з минулим роком!
Адже залежно від цього буде два різних алгоритми обчислення плати за землю і подання звітності.
1. Якщо НГО не змінювалася
У цьому випадку достатньо проіндексувати її на коефіцієнт індексації року, що минув. А оскільки за 2017 — 2023 роки коефіцієнт індексації НГО застосовується зі значенням 100 % (п. 9 підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ), то навіть індексувати нічого не доведеться.
2. Якщо НГО змінилася
Майте на увазі: щоб зміна НГО певним чином вплинула на розмір плати за землю у 2020 році, орган місцевого самоврядування мав би затвердити її за правилами п. 271.2 ПКУ, а саме до 15 липня 2019 року.
Наприклад, саме так сталося у м. Харкові
(див.: kharkiv.rocks/reestr/676250).
Якщо ваша місцева влада теж установила новий розмір НГО і це рішення за усіма канонами набрало чинності з 01.01.2020 р., ви вже не можете обійтися без нової довідки.
Причому це стосується платників як земельного податку, так і орендної плати. Що ж вам слід робити у такому випадку?
Земельний податок
Платникам земельного податку треба:
1) отримати витяг про нову НГО;
2) обчислити розмір податку на 2020 рік виходячи з нової НГО;
3) скласти декларацію за 2020 рік, у якій в графі 10 розділу І зазначити нову НГО;
4) подати з декларацією витяг про нову НГО.
Приблизно такий самий рецепт надають і податківці (див.: kh.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/406358.html). Як бачите, тут усе доволі прозоро.
Орендна плата
Платникам орендної плати дещо складніше. У принципі, вони теж можуть здійснити всі вищеперелічені дії. Однак для них розмір орендної плати встановлює договір оренди (п. 288.4 ПКУ), від змісту якого багато що залежить.
Якщо у договорі прямо зазначено розмір НГО, тоді зміна НГО сама собою для вас нічого не означає. Це — лише привід для додаткової угоди з місцевою радою. А до її укладення розмір орендної плати залишається незмінним. Тож подавати декларацію на 2020 рік ви можете виходячи з минулорічної суми (якщо більше нічого не змінилося), а уточнитеся після внесення змін до договору.
Якщо договір оренди не містить конкретний розмір НГО, вважається, що зі зміною НГО змінюється і розмір орендної плати.
Трапляється й так, що у договорі є застереження про автоматичну зміну розміру орендної плати у випадку зміни НГО без укладення додаткової угоди. Наприклад, саме це прописано у чинній редакції типового договору оренди для м. Харкова (див.: kharkiv.rocks/reestr/677424).
У двох останніх випадках ви маєте сплачувати орендну плату виходячи з нової НГО, навіть без зміни умов договору, не забуваючи при цьому про мінімальний розмір орендної плати, встановлений п. 288.5 ПКУ.
НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ ТА СКОРОЧЕННЯ
ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
НГО — нормативна грошова оцінка.