Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Матдопомога від сільради: чи потрібно оподатковувати?

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Бюджетна бухгалтерія Березень, 2020/№ 11
Друк
Згідно з програмами соціального захисту населення сільська рада надає жителям села матеріальну допомогу на різні цілі, зокрема на лікування, поховання, родичам загиблих та поранених під час виконання завдань у рамках операції Об’єднаних сил, багатодітним сім’ям. Чи оподатковується така допомога ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Як відобразити її у звітності?
Зміст статті:

Місцева влада може підтримувати жителів свого міста, села, селища. На законодавчому рівні це врегульовано Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР (далі — Закон № 280).

Згідно з п. 22 ст. 26 цього Закону до виняткової компетенції сільської, селищної, міської ради належить, зокрема, затвердження програми соціально-економічного і культурного розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

Також відповідно до ст. 34 Закону № 280 виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад мають право:

• встановлювати за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткові до встановлених законодавством гарантії щодо соціального захисту населення;

• вирішувати відповідно до законодавства питання про надання допомоги особам з інвалідністю, ветеранам війни та праці, сім’ям загиблих (померлих або визнаних такими, що пропали безвісти) військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу) або відставку, особам з інвалідністю з дитинства, багатодітним сім’ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведенні капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів;

• вирішувати питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв’язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян.

Порядок надання допомоги, її розмір та перелік категорій отримувачів затверджуються рішенням місцевої ради.

ПДФО та ВЗ

Щоб розібратися в питанні оподаткування матдопомоги ПДФО, потрібно зазирнути у п.п. 165.1.1 п. 165.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ). Відповідно до цієї норми в загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податку не включаються такі доходи, як сума державної і соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат і надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових й інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів і фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування й у формі фінансової допомоги інвалідові з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом.

Відповідно, матеріальну допомогу, яку надають членам сільської громади за рахунок коштів місцевого бюджету, не оподатковують ПДФО. При цьому сільська рада повинна виконувати затверджену програму соціально-економічного розвитку, в якій передбачено надання такої допомоги за рахунок коштів місцевого бюджету (з конкретним визначенням її напрямів, умов надання і кошторисом).

Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення і подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4, доходи у вигляді матеріальної допомоги, отримані фізичними особами за рахунок коштів місцевого бюджету (з конкретним визначенням її напрямів, умов надання і кошторисом), відображаються в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «128».

Це підтверджують і податківці в консультації з підкатегорії 103.02 Бази знань, а також у листах від 18.10.2017 р. № 2291/П/99-99-13-02-03-14/ІПК і від 22.02.2016 р. № 611/10/25-01-17-01-10. Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ від оподаткування військовим збором звільняються доходи, які згідно з розд. IV ПКУ не включаються в загальний оподатковуваний дохід фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), окрім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ПКУ.

Таким чином, сума матеріальної допомоги за рахунок коштів місцевого бюджету не включається в базу оподаткування ВЗ.

При цьому таку виплату потрібно відобразити в рядку «Військовий збір» розд. ІІ Податкового розрахунку за формою № 1ДФ, адже у цьому розділі відображається загальна сума нарахованого доходу — як оподатковуваного, так і звільненого від оподаткування.

ЄСВ

Відразу скажемо, що сума матдопомоги за рахунок коштів місцевого бюджету ЄСВ не оподатковується. Адже вона не належить до фонду оплату праці (далі — ФОП).

Детальний перелік виплат, що належать / не належать до ФОП, визначено в Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженій наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5. Матеріальна допомога, що надається особам, які не перебувають у трудових відносинах з установою, не включається у ФОП (п. 3.32 цієї Інструкції).

Відповідно до Порядку формування і подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435, таку виплату не відображають у Звіті з ЄСВ, адже відображенню підлягають тільки ті суми і виплати, які є базою оподаткування єдиним внеском.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі