Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Батьківські внески: оформлюємо, обліковуємо та використовуємо

Станкус Тетяна, експерт з фінансових питань
Бюджетна бухгалтерія Квітень, 2021/№ 14
В обраному У обране
Друк
Ви — не тільки бухгалтер і суперфахівець, а ще й мама? Тоді для вас не новина, що в школах і дитсадках батьки «добровільно-примусово» здають гроші на підручники, ремонт, інтерактивні дошки та всіляке поліпшення матеріально-технічного стану закладів. У цій статті розповімо, як правильно оформлювати та обліковувати такі внески у закладах освіти.

Кошти батьків = благодійна допомога

Передусім слід розуміти: такі кошти є ніщо інше, як благодійна допомога. Тож не варто думати, що їх «ніде показувати не треба».

Але про все по черзі. І насамперед звернемось до норм Закону про благодійність1.

1 Закон України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI.

Нагадаємо: благодійниками є дієздатні фізичні або юридичні особи приватного права (у тому числі благодійні організації), які добровільно здійснюють один чи декілька видів благодійної діяльності.

У свою чергу, під благодійною діяльністю слід розуміти добровільну особисту та/або майнову допомогу для досягнення визначених цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку. Благодійна діяльність також не передбачає сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.

Бенефіціарами називають набувачів благодійної допомоги. Тож, інакше кажучи, батьки є благодійниками, а школи та дитсадки — бенефіціарами. А благодійними внесками є внески від юридичних та фізичних осіб безпосередньо бюджетним установам і закладами освіти, охорони здоров’я, соцзахисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання. Це випливає з п. 1 Порядку № 12222.

2 Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затверджений постановою КМУ від 04.08.2000 р. № 1222.

При цьому благодійні внески можуть надаватися як у грошовій формі, так і у вигляді товарів, робіт та послуг.

Однією із сфер благодійної діяльності, визначених ч. 2 ст. 3 Закону про благодійність, є освіта. Тож далі зосередимось на питаннях здійснення благодійних внесків фізичними особами, у нашому випадку — батьками, саме у сфері освіти.

Як зазначило МОН у листі від 05.09.2013 р. № 1/9-608, прийняття благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб відбувається виключно на добровільній основі. Також фахівці Міністерства наголосили: у разі надання благодійних внесків батьками дотримання вимог названих вище нормативних актів є обов’язковим. Окрім того, у цьому випадку не обійтися без оформлення відповідної документації та відображення операцій з отримання коштів від батьків у бухобліку. На жаль, цим правилом наразі нехтують деякі заклади та установи освіти.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно