Теми статей
Обрати теми

Індексація НЕ буде враховуватись в МЗП

На своєму засіданні 18 серпня 2021 року Кабмін схвалив для подальшого розгляду у Верховній Раді законопроєкт1. Ним планується внести зміни у ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці.

1 Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оплати праці» (materialy.kmu.gov.ua/c1a6984b/docs/1303474c/Proekt_Zakonu_Ukrayini.pdf).

Нагадаємо: зазначена норма визначає перелік виплат, які не враховуються при обчисленні доплати до МЗП. Наразі згідно з чинною редакцією цієї норми не враховуються:

• доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;

• доплати за роботу в нічний і надурочний час;

• доплата за роз’їзний характер робіт;

• премії до святкових та ювілейних дат.

А як щодо індексації? Так, за логікою її також слід нараховувати «зверху» МЗП. Однак Мінсоцполітики має свою позицію з цього приводу, яку неодноразово висловлювало в офіційних роз’ясненнях (див. листи від 12.06.2017 р. № 49/0/66-1, від 10.01.2018 р. № 27/0/101-18, від 09.02.2018 р. № 2615/0/2-18). Отже, на думку фахівців Міністерства, сума індексації має враховуватися в розмірі МЗП. Аргумент — така виплата не зазначена у вичерпному переліку, наведеному в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці.

Завдяки вищезгаданому законопроєкту у цій нормі, крім існуючих, з’являться нові складові, які не враховуватимуться при порівнянні з «мінімалкою». Зокрема, це:

• підвищення окладу за «шкідливість» (а не лише доплата);

• доплати за суміщення професій (посад), виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника;

• оплата за залучення до роботи у вихідні, святкові та неробочі дні;

• сума компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати зарплати;

індексація зарплати.

Крім того, зміниться підхід до визначення розміру самої мінзарплати. Вона буде встановлюватись у розмірі, не нижчому за розмір ПМПО, розрахованого відповідно до ст. 5 Закону № 9662, за січень — червень року, що передує року, на який установлюється її розмір.

2 Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.99 р. № 966-XIV.

Також законопроєктом урегульовано питання щодо визначення на рівні галузевих угод та колдоговорів переліку важких та шкідливих робіт, які передбачають оплату в підвищеному розмірі. За відсутності колдоговору чи перебування поза сферою дії галузевих угод, підвищена оплата праці працівників зі шкідливими умовами здійснюватиметься організаційно-розпорядчим документом роботодавця.

Якщо законопроєкт буде прийнято, то всі зміни почнуть діяти з 1 січня 2022 року. Але про це ще зарано говорити. Адже його спочатку повинні розглянути народні обранці, а потім підписати Президент. Ми стежитимемо за ситуацією та інформуватимемо вас про перебіг подій.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі