Виплату грошової допомоги сім’ям загиблих воїнів передбачено ст. 16 Закону № 2011*. Так, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім’ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста.
Цю допомогу виплачують у разі загибелі (смерті) зазначених осіб, якщо їх смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби.
Таку одноразову грошову допомогу призначають та виплачують сім’ям загиблих у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть). Тобто у 2022 році сума такої допомоги становить 1860750 грн (2481 грн х 750). Це випливає з норм п. «а» ч. 1 ст. 162 Закону № 2011 та п. 5 Порядку № 975**.
** Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою КМУ від 25.12.2013 № 975.
Члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) для отримання допомоги мають подати за місцем проходження його служби заяву та пакет документів, визначений п. 10 Порядку № 975. Зазначені особи можуть реалізувати своє право протягом трьох років з дня його виникнення (п. 8 ст. 163 Закону № 2011).
Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті на відповідний рік для Міноборони, розвідувальних органів та інших центральних органів виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування. Це передбачено ст. 23 Закону № 2011 та п. 16 Порядку № 975.
ВАЖЛИВО!
Для виплати допомоги має бути затверджена відповідна бюджетна програма
Ця вимога зумовлена тим, що всі видатки бюджету здійснюються в розрізі відповідних бюджетних програм. За яким же КПКВК здійснювати видатки на виплату зазначеної грошової допомоги? У цьому разі слід застосовувати КПКВК 3242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення».
У свою чергу, КЕКВ обираємо, як завжди, виходячи з економічної суті платежу. Зокрема, видатки на одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців необхідно здійснювати за КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню». Це чітко прописано у п.п. 20 п.п. 2.5.3 Інструкції № 333***.