Навчання з охорони праці
Як оплатити за навчання з охорони праці?
Передусім зазначимо: навчання з питань охорони праці — це навчання працівників, учнів, курсантів, студентів, слухачів з метою отримання необхідних знань і навичок з питань охорони праці або безпечного ведення робіт. Про це зазначено в п. 1.4 розд. 1 Типового положення № 15*.
У разі, якщо йдеться про навчання з охорони праці в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, то видатки на підготовку кадрів у таких закладах передбачені п. 19 Порядку № 590* як такі, що можуть бути здійснені в другу чергу.
Зауважимо: такі видатки можна проводити в другу чергу лише за рахунок коштів загального фонду.
Традиційно в питаннях обрання КЕКВ виходимо з економічної суті платежу та керуємося нормами Інструкції № 333*.
Оплата післядипломної підготовки (перепідготовки) кадрів, підвищення кваліфікації кадрів за договорами в закладах, що мають необхідну ліцензію на проведення таких навчань, результатом яких є отримання посвідчення (сертифіката) установленого зразка щодо набуття відповідних професійних навичок, слід здійснювати за КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку».
Послуги з оренди сміттєвого контейнера
Чи можна «прив’язати» до якогось пункту Порядку № 590 видатки на послуги з оренди сміттєвого контейнера, щоб їх можливо було здійснити в другу чергу?
Вважаємо, що це питання варто розглядати крізь призму норм Закону № 2807*.
* Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV.
І як випливає з ч. 1 ст. 13 цього Закону, до об’єктів благоустрою населених пунктів належать:
1) території загального користування:
а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки — пам’ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
б) пам’ятки культурної та історичної спадщини;
в) майдани, площі, бульвари, проспекти;
г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;
ґ) пляжі;
д) кладовища;
е) інші території загального користування;
2) прибудинкові території;
3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;
4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Власне, саме на об’єктах благоустрою і встановлюють сміттєві контейнери.
Тож із придбанням сміттєвого контейнера в другу чергу жодних проблем. Адже п. 19 Порядку № 590 передбачено в другу чергу здійснення видатків на придбання матеріалів, будівельних матеріалів, обладнання, інвентарю та інструментів для господарської діяльності, а також благоустрою території.
А от з орендою сміттєвого контейнера ситуація дещо складніша, і тут, дійсно, варто пометикувати, куди «прив’язати» такі видатки.
І знову ж таки «прив’яжемо» ці видатки саме до благоустрою. У другу чергу за кошти як загального, так і спеціального фонду п. 19 Порядку № 590 передбачена оплата видатків із благоустрою населених пунктів. Тож у межах проведення таких видатків можна спробувати оплатити оренду сміттєвих контейнерів.
Було б чудово, якби видатки на оренду сміттєвих контейнерів були передбачені як один із заходів програми з благоустрою території, якщо така місцева програма затверджена у вашій громаді.
Щодо застосування КЕКВ, то видатки на оренду сміттєвого контейнера слід планувати і проводити за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».
Виготовлення меморіальних стендів
Як оплатити виготовлення стендів ушанування пам’яті загиблих?
Знову ж таки, якщо меморіальні стенди вшанування пам’яті загиблих є об’єктами благоустрою, то проблем з їх оплатою бути не повинно. Адже видатки з благоустрою населених пунктів можуть бути проведені в другу чергу за кошти як загального, так і спеціального фонду. Про це свідчить п. 19 Порядку № 590.
Видатки на придбання та виготовлення стендів слід планувати і здійснювати за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».
Послуги еквайрингу
Чи можна згідно з Порядком № 590 оплатити послуги еквайрингу банку?
Проаналізувавши видатки другої черги, наведені в п. 19 Порядку № 590, бачимо, що оплата послуг банку, у т. ч. і послуг еквайрингу, у другу чергу, на жаль, не передбачена.
Тож такі видатки можливо провести лише в третю чергу.
Планувати та здійснювати видатки на оплату послуг еквайрингу слід за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».
Придбання товарів, робіт і послуг за програмами іноземних держав
Вкотре нагадуємо: за кошти як загального, так і спеціального фонду Порядок № 590 дозволяє проводити в другу чергу видатки на закупівлю товарів, робіт та послуг під час реалізації проєктів, виконання програм допомоги за підтримки ЄС, урядів іноземних держав, іноземних фінансових та донорських установ і міжнародних фінорганізацій, у т. ч. на умовах співфінансування.
Отже, в межах виконання зазначених проєктів і програм можуть бути придбані будь-які товари, роботи та послуги.