Ні, в цій ситуацій немає підстав для списання такої документації з балансу. Ситуація читача — черговий приклад того, як бухгалтер прийняв помилкове рішення щодо відображення в бухобліку витрат на виготовлення ПКД. Як вчинити в цій ситуації? Варіант виходу єдиний — виправити помилку традиційним бухгалтерським способом. Пояснимо, в чому полягає суть помилки. Та головне — запропонуємо варіант її виправлення.
Розроблення ПКД для проведення будівельних робіт — один з етапів підготовчих робіт. Відповідно будівництво такого об’єкта, як спортивний майданчик, також розпочинають з виготовлення ПКД.
У бухобліку витрати на будівництво об’єктів основних засобів (далі — ОЗ) з початку і до завершення зазначених робіт та введення об’єктів в експлуатацію визнають незавершеними капінвестиціями. Таким є припис п. 1 розд. IX Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.
Тому вартість виготовленої ПКД слід обліковувати у складі капітальних інвестицій на субрахунку 1311 «Капітальні інвестиції в основні засоби». А вже після введення об’єкта будівництва в експлуатацію капінвестиції, у т. ч. й витрати на виготовлення ПКД, підлягають зарахуванню до складу ОЗ (Дт 1014 — Кт 1311).
Тож ще раз наголошуємо: вартість виготовленої ПКД для будівництва спортивного майданчика необхідно відображати у складі капітальних інвестицій за дебетом субрахунку 1311. Відповідно за таких умов ці витрати беруть участь у формуванні майбутньої первісної вартості спортивного майданчика.
Отже, головна помилка — визнання ПКД окремим об’єктом обліку та зарахування її на баланс.
Основні правила виправлення помилок у первинних документах та облікових регістрах визначено в розд. 4 Положення № 88*. При цьому для виправлення помилок минулих звітних періодів у Положенні № 88 передбачено тільки один спосіб — «червоне сторно».
Процедура виправлення облікових помилок залежить від того, в якому звітному періоді їх припустилися: в поточному чи попередньому звітному. Разом з тим на порядок виправлення помилки впливає й той факт, вплинула вона на фінрезультат чи ні. Далі пояснимо, як застосувати правила виправлення помилки, на прикладі.