Теми статей
Обрати теми

ПКД зарахували на баланс: як виправити помилку?

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Бюджетна бухгалтерія Травень, 2023/№ 20
Друк
Заклад освіти замовив виготовлення проєктно-кошторисної документації (далі — ПКД) на будівництво спортивного майданчика. Після отримання документацію було зараховано на баланс як окремий об’єкт обліку. Наразі спортивний майданчик вже збудовано та уведено в експлуатацію. Що робити з такою документацією? Чи можна її списати?

Ні, в цій ситуацій немає підстав для списання такої документації з балансу. Ситуація читача — черговий приклад того, як бухгалтер прийняв помилкове рішення щодо відображення в бухобліку витрат на виготовлення ПКД. Як вчинити в цій ситуації? Варіант виходу єдиний — виправити помилку традиційним бухгалтерським способом. Пояснимо, в чому полягає суть помилки. Та головне — запропонуємо варіант її виправлення.

ПКД — складова витрат на будівництво

Розроблення ПКД для проведення будівельних робіт — один з етапів підготовчих робіт. Відповідно будівництво такого об’єкта, як спортивний майданчик, також розпочинають з виготовлення ПКД.

У бухобліку витрати на будівництво об’єктів основних засобів (далі — ОЗ) з початку і до завершення зазначених робіт та введення об’єктів в експлуатацію визнають незавершеними капінвестиціями. Таким є припис п. 1 розд. IX Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Тому вартість виготовленої ПКД слід обліковувати у складі капітальних інвестицій на субрахунку 1311 «Капітальні інвестиції в основні засоби». А вже після введення об’єкта будівництва в експлуатацію капінвестиції, у т. ч. й витрати на виготовлення ПКД, підлягають зарахуванню до складу ОЗ (Дт 1014 — Кт 1311).

Тож ще раз наголошуємо: вартість виготовленої ПКД для будівництва спортивного майданчика необхідно відображати у складі капітальних інвестицій за дебетом субрахунку 1311. Відповідно за таких умов ці витрати беруть участь у формуванні майбутньої первісної вартості спортивного майданчика.

Отже, головна помилка — визнання ПКД окремим об’єктом обліку та зарахування її на баланс.

Виправляємо помилку

Основні правила виправлення помилок у первинних документах та облікових регістрах визначено в розд. 4 Положення № 88*. При цьому для виправлення помилок минулих звітних періодів у Положенні № 88 передбачено тільки один спосіб — «червоне сторно».

* Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 № 88.

Процедура виправлення облікових помилок залежить від того, в якому звітному періоді їх припустилися: в поточному чи попередньому звітному. Разом з тим на порядок виправлення помилки впливає й той факт, вплинула вона на фінрезультат чи ні. Далі пояснимо, як застосувати правила виправлення помилки, на прикладі.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі