Теми статей
Обрати теми

Збільшення суми договору чи нова закупівля?

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Бюджетна установа на початку року уклала прямий договір на надання послуг на суму 95 тис. грн. Через виникнення додаткової потреби установі необхідно закупити ще ці самі послуги на суму 110 тис. грн. Як правильно вчинити: укласти додаткову угоду про збільшення суми договору до 205 тис. грн чи провести відкриті торги на 110 тис. грн?

Додаткова угода чи відкриті торги?

Відразу зазначимо: у цій ситуації замовнику не варто розраховувати на укладання додаткової угоди до прямого договору. І це зумовлено двома причинами.

Причина 1. Прямі договори, вартість закупівлі товарів та послуг яких не перевищує 100 тис. грн, не є договорами закупівлі з позиції закупівельного законодавства. Маємо на увазі Закон № 922* та постанову № 1178**.

* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.

** Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

Фактично це означає, що всі питання щодо таких договорів (укладання, виконання, внесення змін тощо) сторони мають вирішувати відповідно до положень цивільно-господарського законодавства. Відтак змінити вартість такого договору сторони можуть без урахування правил, передбачених п. 19 постанови № 1178.

Але будьте уважні! Під час внесення змін до договору не забувайте про принципи здійснення публічних закупівель, передбачені ст. 5 Закону № 922 (ср. ).

Наприклад, замовник збільшить суму прямого договору на підставі додаткової угоди на суму 110 тис. грн, в результаті чого остаточна сума такого договору становитиме 205 тис. грн. Як наслідок, сума договору перевищить межу, встановлену постановою № 1178 для проведення відкритих торгів. Тож за таких умов фактично йтиметься про уникнення замовником застосування постанови № 1178 та проведення відкритих торгів. З огляду на це, під час унесення змін до прямих договорів стежте за кінцевою вартістю такого договору.

Таким чином, у ситуації читача замовник не має підстав для укладення додаткової угоди до раніше укладеного прямого договору. Відповідно доведеться діяти інакше — проводити відкриті торги.

Причина 2. Додаткова потреба в закупівлі товару, роботи чи послуги, яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі, є новим предметом закупівель. У такому разі очікувану вартість такого предмета закупівлі замовник не додає до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі. Це передбачено п. 15 постанови № 1178.

УВАГА!

Замовник повинен мати підтвердження факту неможливості передбачити таку додаткову потребу в послугах на момент укладання прямого договору

Як діяти замовнику?

У зазначеній ситуації замовник обирає вид закупівлі щодо таких додаткових послуг з урахуванням вартісних меж, визначених постановою № 1178. Оскільки очікувана вартість додаткових послуг становить 110 тис. грн, то замовнику варто провести відкриті торги з урахуванням вимог, передбачених постановою № 1178.

Отже, у разі додаткової закупівлі послуг така закупівля вважається новим предметом договору і новим предметом закупівлі. Відповідно замовник має насамперед додати таку нову закупівлю до річного плану закупівель. Після цього слід оприлюднити відповідні документи щодо відкритих торгів в електронній системі закупівель.

Висновки

  • Під час унесення змін до прямого договору стежте за кінцевою вартістю такого договору. Вона не повинна перевищити вартісну межу, передбачену постановою № 1178 для проведення відкритих торгів.
  • Закупівля додаткових послуг — новий предмет договору та новий предмет закупівлі.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі