Додаткова угода чи відкриті торги?
Відразу зазначимо: у цій ситуації замовнику не варто розраховувати на укладання додаткової угоди до прямого договору. І це зумовлено двома причинами.
Причина 1. Прямі договори, вартість закупівлі товарів та послуг яких не перевищує 100 тис. грн, не є договорами закупівлі з позиції закупівельного законодавства. Маємо на увазі Закон № 922* та постанову № 1178**.
* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Фактично це означає, що всі питання щодо таких договорів (укладання, виконання, внесення змін тощо) сторони мають вирішувати відповідно до положень цивільно-господарського законодавства. Відтак змінити вартість такого договору сторони можуть без урахування правил, передбачених п. 19 постанови № 1178.
Але будьте уважні! Під час внесення змін до договору не забувайте про принципи здійснення публічних закупівель, передбачені ст. 5 Закону № 922 (ср. ).
Наприклад, замовник збільшить суму прямого договору на підставі додаткової угоди на суму 110 тис. грн, в результаті чого остаточна сума такого договору становитиме 205 тис. грн. Як наслідок, сума договору перевищить межу, встановлену постановою № 1178 для проведення відкритих торгів. Тож за таких умов фактично йтиметься про уникнення замовником застосування постанови № 1178 та проведення відкритих торгів. З огляду на це, під час унесення змін до прямих договорів стежте за кінцевою вартістю такого договору.
Таким чином, у ситуації читача замовник не має підстав для укладення додаткової угоди до раніше укладеного прямого договору. Відповідно доведеться діяти інакше — проводити відкриті торги.
Причина 2. Додаткова потреба в закупівлі товару, роботи чи послуги, яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі, є новим предметом закупівель. У такому разі очікувану вартість такого предмета закупівлі замовник не додає до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі. Це передбачено п. 15 постанови № 1178.
УВАГА!
Замовник повинен мати підтвердження факту неможливості передбачити таку додаткову потребу в послугах на момент укладання прямого договору
Як діяти замовнику?
У зазначеній ситуації замовник обирає вид закупівлі щодо таких додаткових послуг з урахуванням вартісних меж, визначених постановою № 1178. Оскільки очікувана вартість додаткових послуг становить 110 тис. грн, то замовнику варто провести відкриті торги з урахуванням вимог, передбачених постановою № 1178.
Отже, у разі додаткової закупівлі послуг така закупівля вважається новим предметом договору і новим предметом закупівлі. Відповідно замовник має насамперед додати таку нову закупівлю до річного плану закупівель. Після цього слід оприлюднити відповідні документи щодо відкритих торгів в електронній системі закупівель.
Висновки
- Під час унесення змін до прямого договору стежте за кінцевою вартістю такого договору. Вона не повинна перевищити вартісну межу, передбачену постановою № 1178 для проведення відкритих торгів.
- Закупівля додаткових послуг — новий предмет договору та новий предмет закупівлі.