Які види послуг можна надавати?
Найголовніше, що слід розуміти: бюджетні установи можуть надавати лише ті види платних послуг, які дозволені до надання законодавством.
УВАГА!
У разі надання платних послуг, не дозволених законодавством, уся сума отриманих за них коштів підлягає перерахуванню до бюджету
Свого часу на це звертали увагу казначеї в листі від 14.10.2011 № 16-04/918-2970.
Зокрема, як зазначили фахівці Держказначейської служби, у разі надходження на рахунок бюджетної установи коштів від надання послуг, не передбачених переліком дозволених платних послуг, такі кошти повинні бути перераховані в дохід того бюджету, за рахунок якого здійснюється утримання установи.
ср. А отже, сенсу в наданні таких послуг зовсім немає.
Чи можна надавати послугу з прання?
Щоб з’ясувати, чи може заклад освіти надавати послугу з прання, слід звернутися до норм Переліку № 796*.
До речі, цей Перелік містить види дозволених до надання послуг як у сфері освітньої діяльності, так і в інших сферах діяльності, як-от: наукова та науково-технічна, міжнародного співробітництва, побутових послуг тощо. Звісно, що послуги з прання до освітньої діяльності не належать, тож шукаємо їх саме серед інших послуг, а саме побутових.
Проаналізувавши перелік таких послуг, бачимо, що відповідно до п.п. 6 п. 5 Переліку № 796 заклади освіти мають право надавати банно-пральні послуги та послуги хімчистки.
Тож, відповідаючи на запитання нашого читача, стверджуємо: так, гуртожиток, який належить закладу освіти, цілком може надати платні послуги з прання.
Встановлення вартості платної послуги
Під час організації надання платних послуг закладами освіти слід керуватися Порядком № 736*.
Нагадаємо: заклад освіти зобов’язаний безкоштовно надати замовнику повну, доступну та достовірну інформацію щодо порядку й умов надання конкретної платної послуги, її вартості, порядку та строку оплати (п. 1.4 Порядку № 736).
Визначення вартості платної послуги прання слід проводити на базі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням. Це випливає з п. 2.1 Порядку № 736.
Розмір плати за надання конкретної послуги визначається на підставі її вартості, розрахованої на весь строк її надання та в повному обсязі.
При цьому заклад освіти самостійно визначає калькуляційну одиницю за кожною платною послугою, щодо якої здійснюється розрахунок вартості.
Складовими витрат є (п. 2.2 Порядку № 736):
— витрати на оплату праці працівників;
— нарахування на оплату праці відповідно до законодавства;
— безпосередні витрати та оплата послуг інших організацій;
— капітальні витрати;
— індексація заробітної плати, інші витрати відповідно до чинного законодавства.
Докладніше про надання платних послуг бюджетними установами з конкретними прикладами обчислення вартості платних послуг можна дізнатися в матеріалах «Надання платних послуг бюджетними установами» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 36 та «Студентські гуртожитки: як розрахувати плату?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 46.