Перш ніж перейти до заключного етапу — складання річної фінансової звітності — варто належним чином підготуватися до цієї відповідальної події. Саме під час підготовки кожен розпорядник бюджетних коштів повинен здійснити низку заходів, аби у звітність потрапила лише достовірна інформація, без помилок та перекручень.
Розглянемо, з яких етапів складається така підготовка.
Крок 1. Проводимо річну інвентаризацію
Головна мета річної інвентаризації — забезпечити достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Під час інвентаризації активів і зобов’язань установи необхідно перевірити і документально підтвердити їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання та оцінку.
Пам’ятайте: результати інвентаризації мають знайти своє відображення у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності того звітного періоду, у якому закінчена інвентаризація.
Про те, як правильно організувати та провести річну інвентаризацію, а також як показати в обліку її результати, читайте у статтях: «Річна інвентаризація — 2024: організаційні моменти» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 40, «Річна інвентаризація — 2024: відображення результатів» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 41.
Крок 2. Нараховуємо амортизацію
Щоб правильно розрахувати суму амортизації, необхідно протягом року вести оперативний облік та здійснювати контроль за рухом необоротних активів.
Про основні правила нарахування амортизації, механізм розрахунку, а також порядок відображення інформації про амортизацію в бухобліку та фінзвітності читайте в матеріалі «Амортизація-2024» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 45).
Крок 3. Переглядаємо строки експлуатації та ліквідаційну вартість
Встановлені строки корисного використання основних засобів (далі — ОЗ) підлягають перегляду на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигід від використання таких об’єктів.