Теми статей
Обрати теми

Передача транспортного засобу військовим: облікові нюанси

Пеклуха Юлія, головний редактор журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Відділ освіти має намір безоплатно передати автобус, який перебуває у комунальній власності, за зверненням військкомату. Як правильно відобразити цю операцію в бухобліку?

Під час воєнного стану транспортні засоби (далі — ТЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади, дійсно, можуть бути передані для потреб підрозділів ЗСУ.

Так, передача автотранспорту для потреб військових може здійснюватися на умовах:

— безоплатної передачі;

— примусового відчуження за рішенням військового командування;

— тимчасового залучення.

Порядок передачі ТЗ підрозділу ЗСУ залежатиме від того, в який із трьох вищеперелічених способів відбувається така передача. Детально про умови та процедурні моменти передачі автотранспорту військовим читайте у матеріалі «Передача транспортного засобу військовим: процедурні моменти» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 6. А як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку установи, яка передає ТЗ, розповімо далі.

Безоплатна передача ТЗ

Насамперед зауважимо: право державної власності на передане майно виникає з дати підписання акта приймання-передачі. Це прямо передбачено ч. 5 ст. 6 Закону № 4765*. Тобто перехід права власності на майно із комунальної у державну відбувається після підписання акта.

* Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від 17.05.2012 № 4765-VI.

Для цілей бухгалтерського обліку така операція вважається вибуттям основних засобів (далі — ОЗ). Так, визнання об’єкта ОЗ активом суб’єкта державного сектору припиняється у разі його ліквідації, вибуття внаслідок продажу, передачі без оплати або невідповідності критеріям визнання активом. Таким є припис п. 1 розд. VI НП(С)БО 121*.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Отже, у разі безоплатної передачі ТЗ для потреб підрозділів ЗСУ передане майно фактично перестає відповідати критеріям визнання активом.

У свою чергу, у разі вибуття об’єкта ОЗ його первісна (переоцінена), балансова вартість та сума зносу підлягають списанню з балансу. Пряму вказівку на це містить п. 3 розд. VI НП(С)БО 121.

Що стосується документального оформлення передачі ТЗ підрозділу ЗСУ, то акта приймання-передачі буде цілком достатньо для відображення цієї операції на рахунках бухобліку. До речі, такий Акт може бути оформлений як у довільній формі, так за формою, наведеною у додатку до Порядку № 1482*. А от складати Акт списання ТЗ за типовою формою, затвердженою наказом № 818**, у цьому разі не потрібно.

* Порядок подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність, затверджений постановою КМУ від 21.09.98 № 1482.

** Наказ Мінфіну «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» від 13.09.2016 № 818.

Водночас безоплатна передача ТЗ для потреб військових має суттєву відмінність від звичайного списання ОЗ. Річ у тім, що ця операція не передбачає отримання доходу чи активу в обмін на передане майно. Відповідно таку операцію слід вважати необмінною, а витрати, пов’язані з її здійсненням, — витратами за необмінними операціями.

З огляду на це, вартість безоплатно переданого ТЗ варто списувати на субрахунок 8511 «Витрати за необмінними операціями».

Приклад 1. На підставі звернення військового командування міська рада прийняла рішення про безоплатну передачу шкільного автобуса для потреб ЗСУ. Згідно з даними бухгалтерського обліку первісна вартість автобуса становить 307500 грн, сума накопиченого зносу — 266500 грн.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Відображено списання автомобіля, безоплатно переданого для потреб ЗСУ:

— в сумі накопиченого зносу

1411

1015

266500

9

в сумі залишкової вартості переданого автомобіля

(307500 грн - 266500 грн)

8511

1015

41000

9

2

Віднесено до накопичених фінансових результатів первісну вартість автомобіля під час його списання

5111

5512

307500

17

Примусове відчуження ТЗ

Для цілей бухгалтерського обліку операція з примусового відчуження ТЗ для потреб військових також є вибуттям ОЗ.

Однак за фактом примусового відчуження Акт списання ТЗ за типовою формою, затвердженого наказом № 818, не складається. У цьому разі ч. 1 ст. 7 Закону № 4765 передбачено оформлення Акта про примусове відчуження або вилучення майна єдиного зразка. Останній наведено у додатку до постанови № 998*.

* Постанова КМУ «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» від 31.10.2012 № 998.

У цьому Акті має бути зазначено:

1) назву військового командування та органу, який погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, який ухвалив таке рішення;

2) відомості про власника (власників) майна — повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код;

3) відомості про документ, який встановлює право власності на майно. Для ТЗ — свідоцтво про реєстрацію;

4) опис майна, достатній для його ідентифікації. Для ТЗ — реєстраційний номер, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані;

5) суму виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна).

Також до Акта додається документ, який містить висновок про вартість майна на дату його оцінки.

Право державної власності на таке майно виникає з дати підписання Акта про примусове відчуження.

Позаяк примусове відчуження майна не передбачає отримання установою економічних вигід, така операція відповідає критеріям необмінної. Тому вважаємо за доцільне списувати суму залишкової вартості примусово відчуженого майна на витрати за необмінними операціями, за Дт субрахунку 8511.

Порядок відображення операцій з примусового відчуження майна на користь підрозділів ЗСУ на рахунках бухгалтерського обліку нічим не відрізняється від порядку обліку безоплатної передачі майна (див. приклад 1).

Тимчасове залучення ТЗ

Тимчасове залучення транспортних засобів бюджетних установ для потреб ЗСУ не передбачає переходу права власності на таке майно. В такому разі залучення майна відбувається на поворотній основі.

Залучення ТЗ під час мобілізації оформляють Актом приймання-передачі ТЗ і техніки за формою згідно з додатком 4 до Положення № 1921. А за фактом повернення мобілізованих ТЗ складають Акт про повернення ТЗ і техніки, залучених під час мобілізації за формою згідно з додатком 6 до Положення № 1921.

У цих документах має бути зазначено:

1) відомості про залучений ТЗ (тип, марка, модель);

2) відомості про власника ТЗ (найменування, місцезнаходження, код ЄДРПОУ);

3) відомості про документ, що підтверджує право власності на ТЗ;

4) залишкова (балансова) вартість ТЗ на останню звітну дату (останній день кварталу (року);

5) інша інформація про ТЗ (державний номер, ідентифікаційні номери складових частин, рік випуску, пробіг тощо).

До Акта про повернення ТЗ і техніки додається висновок експерта (експертне дослідження) або звіт про оцінку майна (акт оцінки майна).

Зверніть увагу: здійснення таких операцій неодмінно має знайти своє відображення в Інвентарній картці обліку об’єкта ОЗ (типова форма, затверджена наказом № 818), у розділі «Інформація про рух об’єкта».

Установи, які передають майно в рамках операцій з тимчасового залучення для потреб військових формувань під час мобілізації, мають продовжувати обліковувати таке майно на відповідних субрахунках балансових рахунків. Зокрема, тимчасово залучені ТЗ слід і надалі обліковувати на субрахунку 1015 «Транспортні засоби». Водночас для відокремлення активів, які фактично використовуються установою, від мобілізованих варто застосовувати окремі аналітичні рахунки у межах зазначеного субрахунку.

Наприклад, з цією метою можна відкрити такі аналітичні рахунки в межах субрахунку 1015:

1015/1 «Транспортні засоби у користуванні установи»;

1015/2 «Транспортні засоби, залучені під час мобілізації».

ВАЖЛИВО!

Слід продовжувати нараховувати амортизацію на тимчасово залучені під час мобілізації ТЗ протягом усього періоду їх експлуатації у загальному порядку

Це пояснюється тим, що п. 3 розд. IV НП(С)БО 121 визначено вичерпний перелік підстав для призупинення нарахування амортизації на об’єкти ОЗ. І тимчасового залучення ОЗ під час мобілізації серед них не зазначено.

Приклад 2. За рішенням місцевої держадміністрації було тимчасово залучено для перевезення особового складу, а також виконання першочергових завдань шкільний автобус. Первісна вартість автобуса — 285900 грн. Акт приймання-передачі ТЗ і техніки підписано у листопаді 2023 року. За 2023 рік на автобус нараховано амортизацію у сумі 28590 грн.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн

м/о

дебет

кредит

1

Відображено тимчасове залучення шкільного автобуса для потреб ЗСУ

1015/2

1015/1

285900

2

Нараховано амортизацію на тимчасово залучений для потреб ЗСУ автобус

8014

1411

28590

17

3

Закриття рахунків витрат

5511

8014

28590

17

4

Віднесено суму нарахованої амортизації до накопичених фінансових результатів

5512

5511

28590

17

Перереєстрація ТЗ

Безоплатно передані ТЗ. У разі зміни власників ТЗ п. 33 Порядку № 1388* передбачено здійснення перереєстрації таких ТЗ.

* Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою КМУ від 07.09.98 № 1388.

Отже, транспорт, безоплатно переданий для потреб військових, має бути перереєстровано на нового власника. Звісно ж, займатися цим має відповідний підрозділ ЗСУ, який отримав ТЗ.

Загальний строк проведення перереєстрації — 10 діб з дня отримання ТЗ. Однак на період запровадження воєнного стану строк державної реєстрації продовжується. Так, власники зобов’язані перереєструвати ТЗ протягом 90 днів після припинення/скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях (п. 7 Порядку № 1388).

Примусово відчужені ТЗ. Дещо інші вимоги встановлено щодо примусово відчужених ТЗ. Зокрема, відповідно до п. 16 Порядку № 1388 такі ТЗ підлягають обов’язковому тимчасовому державному обліку за заявою власника шляхом внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу.

На примусово відчужені ТЗ видають тимчасові реєстраційні талони. Останні є дійсними в період дії правового режиму воєнного + 90 діб після його припинення/скасування. Крім того, на такі ТЗ закріплюються нові номерні знаки або номерні знаки, які були в користуванні та наразі не закріплені за іншими ТЗ.

Тимчасово залучені ТЗ. У разі тимчасового залучення ТЗ підстав для його перереєстрації немає. Адже така операція не передбачає переходу права власності на залучений транспорт. Водночас у такому разі не завадить оформити тимчасовий реєстраційний талон, щоб закріпити право керування таким ТЗ за підрозділом ЗСУ, якому передано авто.

Але в цьому разі із заявою на видачу тимчасового реєстраційного талона на право керування ТЗ має звернутися установа, яка його передала, як його власник.

Висновки

  • У разі безоплатної передачі ТЗ для потреб підрозділів ЗСУ передане майно підлягає списанню з балансу. При цьому залишкову вартість безоплатно переданого ТЗ варто списувати на субрахунок 8511.
  • Для цілей бухгалтерського обліку операція з примусового відчуження ТЗ для потреб ЗСУ є вибуттям ОЗ. Суму залишкової вартості примусово відчуженого майна доцільно списувати на витрати за необмінними операціями (Дт субрахунку 8511).
  • Установи, які передають майно в рамках операцій з тимчасового залучення для потреб військових формувань під час мобілізації, мають продовжувати обліковувати таке майно на відповідних субрахунках балансових рахунків.
  • У разі зміни власників ТЗ передбачено здійснення перереєстрації таких ТЗ. Примусово відчужені ТЗ підлягають обов’язковому тимчасовому державному обліку.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі