Теми статей
Обрати теми

Напрям використання орендованого майна

Станкус Тетяна, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Необхідно провести аукціон на оренду приміщення дитячого садка. Чи можна в цільовому використанні приміщення чітко прописати цільовий напрям — проведення занять з англійської мови для вихованців закладу? Чи доцільно зазначати тільки те, що передбачено у додатку 3 до Порядку № 483*?

* Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 № 483.

Особливості надання в оренду приміщень закладів освіти

Передусім слід розуміти, що законодавством передбачено певні обмеження щодо надання в оренду майна закладів освіти.

Ці обмеження визначені у ч. 4 ст. 80 Закону № 2145*. Так, майно державних і комунальних закладів освіти може надаватися в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо цими закладами освіти.

* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

ВАЖЛИВО!

Такі послуги мають бути пов’язані із забезпеченням освітнього процесу або із обслуговуванням учасників освітнього процесу

Отже, далеко не всі орендарі можуть винаймати приміщення закладів освіти.

Та оскільки проведення занять з англійської мови пов’язане з освітнім процесом вихованців дитячого садка і, вочевидь, не може бути забезпечено безпосередньо вихователями такого садка, то надати приміщення в оренду для таких цілей цілком можливо.

Водночас пам’ятайте: приміщення закладів освіти може бути передано в оренду з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном. Це чітко передбачено також ч. 4 ст. 80 Закону № 2145.

Таким чином, перш ніж передати майно дитсадка в оренду, такий заклад освіти має узгодити цю передачу зі своїм органом управління.

Цільове призначення об’єкта оренди

Дійсно, категорії за цільовим призначенням визначені у додатку 3 до Порядку № 483. І за номером 4 передбачено «діяльність у сфері освіти, курси і тренінги». Тож, як бачимо, цільове призначення має бути дещо ширше, ніж просто «проведення занять з англійської мови вихованців дитячого садка».

З огляду на це, орендар має право проводити будь-яку діяльність у сфері освіти, а не тільки заняття з англійської мови.

Втім, додаткові умові оренди комунального майна може встановити орган місцевого самоврядування (далі ОМС) своїм рішенням.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 157 особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, можуть додатково визначатися рішенням представницьких ОМС з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом та Порядком № 483.

Також представницький ОМС може встановити вимогу про погодження з ним або визначеними ним органами змісту оголошення про передачу комунального майна в оренду на аукціоні, у т. ч. інформації про додаткові умови оренди певних видів майна, до моменту його розміщення в електронній торговій системі (далі — ЕТС). Це передбачено ч. 2 ст. 12 Закону № 157.

У такому разі орендодавець розміщує в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду протягом 10 робочих днів з моменту отримання відповідного погодження.

Також зауважте: договір оренди може відрізнятися від примірного договору оренди, якщо об’єкт передається в оренду з додатковими умовами.

Особливості договору оренди майна, що передається в оренду з додатковими умовами, можуть бути передбачені рішенням представницького органу ОМС (ч. 1 ст. 16 Закону № 157).

Тож, виходячи з вищезазначеного, саме представницький орган ОМС може передбачити додаткові умови оренди майна дитсадка у своєму рішенні. Зокрема, у такому рішенні може бути чітко визначено і конкретний вид діяльності, який має право здійснювати орендар приміщення, проведення занять з англійської мови. Ба більше, представницький орган ОМС цілком може прописати в цьому рішенні й усі додаткові умови надання такого майна в оренду, як-то форма договору оренди тощо.

В іншому ж разі цільове призначення об’єкта оренди буде загальним і визначатиметься згідно з додатком 3 до Порядку № 483. А відтак і обмежити орендаря у використання орендованого майна буде неможливо.

При цьому потенційний орендар у своїй заяві має зазначити такі відомості (п. 15 Порядку № 483):

— відому йому інформацію про потенційний об’єкт оренди, яка дозволяє його ідентифікувати;

— бажаний розмір площі об’єкта в разі, коли заява подається лише щодо частини об’єкта;

цільове призначення, за яким об’єкт оренди планується до використання, згідно з додатком 3;

— бажаний строк оренди, а в разі коли об’єкт планується до використання погодинно, — бажаний графік використання об’єкта;

— тип Переліку, до якого пропонується включити об’єкт оренди;

— обґрунтування доцільності включення майна до Переліку другого типу, якщо заява подається щодо включення майна до такого Переліку;

— контактні дані заявника (поштова адреса, номер телефону, адреса електронної пошти), а для юридичних осіб — також ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ.

Про особливості оренди в умовах воєнного стану читайте у матеріалах «Оренда в умовах воєнного стану: вивчаємо нові правила» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22 та «Оренда в умовах воєнного стану: маємо зміни» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 18 (ср. ).

Платна послуга

Для організації занять з англійської мови у дитсадку можна піти й іншим шляхом, а саме надати відповідну платну послугу.

Можливість надання такої платної послуги передбачено п.п. 13 п. 1 Переліку № 796*.

* Перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затверджений постановою КМУ від 27.08.2010 № 796.

Зокрема, заклади освіти можуть надавати таку платну послугу, як проведення понад обсяги, встановлені навчальними планами, з видачею або без видачі відповідних документів про освіту лекцій, курсів, консультацій, тренінгів, практикумів, майстер-класів, занять у гуртках, факультативів, семінарів, навчальних занять іншої форми.

Під час визначення вартості платної послуги та порядку її надання слід керуватися Порядком № 736*.

* Порядок надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами, затверджений наказом МОН, Мінекономіки та Мінфіну від 23.07.2010 № 736/902/758.

Виходячи з п. 2.1 Порядку № 736, встановлення вартості платної освітньої послуги здійснюється на базі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням.

Складовими вартості витрат є (п. 2.2 розд. ІІ Порядку № 736):

— витрати на оплату праці працівників;

— нарахування на оплату праці відповідно до законодавства;

— безпосередні витрати та оплата послуг інших організацій;

— капітальні витрати;

— індексація заробітної плати, інші витрати відповідно до чинного законодавства.

При цьому якщо у штаті дитсадка немає відповідного фахівця, то його можна залучити. Про це свідчить п. 2.3 розд. ІІ Порядку № 736.

Так, у витратах на оплату праці враховується оплата праці працівників, які не перебувають у штаті закладу освіти, але залучені до надання платних освітніх послуг.

Оплата праці таких працівників здійснюється на підставі трудових договорів та договорів цивільно-правового характеру за тими самими умовами та розмірами оплати праці, за якими здійснюється оплата праці відповідних штатних працівників.

Докладніше про надання платних послуг бюджетними установами читайте у статті «Надання платних послуг бюджетними установами» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 36.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі