Теми статей
Обрати теми

ПКД на ремонт архітектурної пам’ятки: чи потрібно проводити експертизу?

Станкус Тетяна, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Чи потрібно проводити експертизу проєктно-кошторисної документації (далі — ПКД) з капітального ремонту будівлі закладу — архітектурної пам’ятки?

Навіщо потрібна експертиза ПКД?

Механізм затвердження проєктів будівництва і проведення їх експертизи визначено Порядком № 560*.

* Порядок затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затверджений постановою КМУ від 11.05.2011 № 560.

При цьому під проєктом будівництва слід розуміти проєктну документацію на будівництво об’єктів та комплексів (будов), розроблену для нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

УВАГА!

Метою проведення експертизи є визначення та перевірка якості проєктних рішень

Проводиться така перевірка шляхом виявлення відхилень кошторисної частини проєкту будівництва від вимог до:

— міцності, надійності та довговічності будинків і споруд;

— експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення будинків і споруд, зокрема щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

— допустимого відсотка забудови земельної ділянки;

— гранично допустимої висоти будівництва;

— щільності населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці;

— екології, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, енергозбереження.

Експертиза є завершальним етапом розроблення проєктів будівництва. Про це зазначено у п. 6 Порядку № 560 (ср. ).

Хто проводить експертизу ПКД?

Експертизу проводять експертні організації. Такі організації мають відповідати критеріям, визначеним наказом № 204*.

* Наказ Мінрегіону «Деякі питання здійснення експертизи проектної документації на будівництво об’єктів» від 15.08.2017 № 204.

Також відомості про такі експертні організації повинні бути внесені Мінінфраструктури до Реєстру будівельної діяльності.

Перелік експертних організацій Мінінфраструктури оприлюднює на порталі електронної системи у вільному безоплатному доступі. Міністерство постійно актуалізує цей Перелік на підставі інформації, яка подається експертними організаціями.

Наразі процедуру формування та ведення Переліку експертних організацій, які здійснюють експертизу проєктів будівництва, визначено Порядком № 204*.

* Порядок формування та ведення переліку експертних організацій, що здійснюють експертизу проектів будівництва, затверджений наказом Мінрегіону від 15.08.2017 № 204.

Водночас експертизу проєктів будівництва можуть проводити експерти, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат, а також інші фахівці, які відповідають кваліфікаційним вимогам (п. 101 Порядку № 560).

А от замовником експертизи може бути (п. 12 Порядку № 560):

— замовник будівництва;

— проєктувальник, якщо це передбачено договором на виконання проєктно-вишукувальних робіт.

Коли експертиза ПКД обов’язкова?

Випадки, коли експертиза ПКД є обов’язковою, визначені у п. 10 Порядку № 560.

Так, обов’язковій експертизі підлягають проєкти будівництва об’єктів, що:

— за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, — щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

— споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами, — щодо їх міцності, надійності та довговічності;

— споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тис. грн, а під час дії воєнного стану — 1 млн грн, — щодо кошторисної частини проєкту будівництва;

— підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом № 2059* в частині врахування результатів оцінки впливу на довкілля.

* Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» від 23.05.2017 № 2059-VIII.

Утім, за рішенням замовника будівництва може проводитися експертиза й інших проєктів будівництва або окремих розділів проєктної документації.

Висновок

  • Якщо ваш об’єкт капітального ремонту підпадає під дію п. 10 Порядку № 560 або замовник ухвалив рішення про проведення експертизи ПКД, у такому разі експертизу ПКД потрібно проводити.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі