Теми статей
Обрати теми

Орендна плата та ПДВ: оформлюємо ПН правильно

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Бюджетна установа — платник ПДВ надає приміщення в оренду. Орендар перераховує установі-балансоутримувачу орендну плату в повному обсязі та компенсує суму ПДВ. Чи є ПДВ складовою частиною орендної плати? На яку суму установа-балансоутримувач повинна виписати податкову накладну (далі — ПН)?

Орендна плата і ПДВ: включати чи нараховувати «зверху»?

Механізм визначення розміру орендної плати за користування об’єктами державної власності прописано в Методиці № 630*. Зі свого боку, органи місцевого самоврядування можуть прийняти свої місцеві методики для розрахунку орендної плати за комунальне майно.

* Методика розрахунку орендної плати за державне майно, затверджена постановою КМУ від 28.04.2021 № 630.

Так, у додатку 3 до Методики № 630 наведено Розрахунок орендної плати за базовий місяць. Зокрема, в окремій графі цього розрахунку зазначають такий показник, як орендна плата (в грн).

Зверніть увагу: цю суму наводять БЕЗ урахування ПДВ. У подальшому орендна плата підлягає оподаткуванню відповідно до вимог законодавства. Про це зазначено в примітці до розрахунку. Вочевидь такий механізм оподаткування орендної плати залежить від того, чи є установа — балансоутримувач об’єкта оренди платником ПДВ.

Водночас вимоги до формування орендної плати прописано в п. 3 Примірного договору*. Зокрема, у п. 3.1 цього договору зазначено: орендна плата становить суму, визначену у п. 9 Примірного договору (йдеться про табличну частину). І головне — такий показник наведено у п. 9 цього договору також без урахування ПДВ. Разом з тим передбачено, що балансоутримувач нараховує ПДВ на суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством.

* Примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, затверджений постановою КМУ від 12.08.2020 № 820.

Крім того, відповідно до п. 3.4 Примірного договору:

— балансоутримувач нараховує ПДВ на загальну суму орендної плати;

— орендар сплачує балансоутримувачу належну йому частину орендної плати разом із ПДВ, нарахованим на загальну суму орендної плати.

З огляду на це, можна зробити такі висновки:

по-перше, ПДВ не включають до розрахунку орендної плати за базовий місяць;

по-друге, балансоутримувач нараховує суми ПДВ на орендну плату залежно від свого податкового статусу. Тобто все залежить від того, чи зареєстрований він платником ПДВ;

по-третє, послуги з надання державного та комунального майна в оренду є об’єктом оподаткування ПДВ на загальних підставах (п. 185.1 ПКУ*). А отже, балансоутримувач має нарахувати ПДВ на суму орендної плати за ставкою 20 %;

— і по-четверте, орендар перераховує балансоутримувачу належну суму орендної плати з урахуванням ПДВ.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

ВАЖЛИВО!

Сплата орендної плати + ПДВ — прямий обов’язок орендаря

Це означає, що перерахування таких сум балансоутримувачу в жодному разі не можна тлумачити як компенсацію будь-яких витрат на сплату ПДВ.

На яку суму виписувати ПН?

За загальним правилом установа-балансоутримувач нараховує податкові зобов’язання з ПДВ на всю суму орендної плати з урахуванням її індексації.

Таким чином, на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ необхідно скласти ПН на ВСЮ суму орендної плати, передбачену договором оренди.

І навіть не сумнівайтеся: податківці свого часу підтвердили таку позицію в ІПК від 07.07.2021 № 2679/ІПК/99-00-21-03-02-05. Ба більше, на їх думку, такі правила оформлення ПН слід застосовувати незалежно від того, в якому співвідношенні установа-балансоутримувач здійснюватиме розподіл орендної плати.

І звісно ж, установа має зареєструвати ПН в Єдиному реєстрі ПН у встановлений ПКУ строк. У цьому питанні слід керуватися вимогами пп. 201.1 та 201.3 ПКУ. Детально про строки реєстрації ПН та штрафи за їх порушення в умовах воєнного стану читайте в матеріалі «Несвоєчасна реєстрація ПН на звільнені операції: чи є штраф?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 7).

Як заповнити ПН?

У цьому разі установа-балансоутримувач має заповнювати ПН у такому порядку:

1) розділ А:

ряд. I — загальна сума орендної плати з урахуванням ПДВ, що підлягає оплаті орендарем;

ряд. II — III — сума ПДВ;

ряд. VI — сума орендної плати без ПДВ;

2) розділ Б:

графа 2 — найменування послуги — «Оренда за __ місяць 2024 року»;

графа 3.3 — код послуги — 68.20;

графа 4 — «послуга», «грн» або «м2» тощо. Це залежить від того, до чого згідно з договором прив’язана вартість орендних послуг.

Усі інші графи ПН установа заповнює у загальному порядку.

Коли складати ПН?

Традиційно ПН слід виписувати на дату виникнення податкового зобов’язання з надання послуг державного та комунального майна в оренду. Тобто установа-балансоутримувач робить це за першою з подій, що відбулася раніше (п. 187 ПКУ):

— або на дату зарахування коштів від орендаря;

— або на дату оформлення документа, який підтверджує факт постачання послуг орендарю.

Втім, з цього правила є виняток. Так, якщо установа-балансоутримувач уклала договір оренди з іншою бюджетною організацією, відповідно оплата послуги здійснюватиметься за рахунок бюджетних коштів. У такому разі податкові зобов’язання слід визначати за датою надходження коштів від установи-орендаря, а не за датою першої події. Це прямо передбачено п. 187.7 ПКУ. Відповідно установа-балансоутримувач має виписати ПН такому орендарю саме на дату отримання коштів.

Висновки

  • Орендар сплачує балансоутримувачу відповідну частину орендної плати разом із ПДВ, нарахованим на загальну суму орендної плати.
  • Установа-балансоутримувач на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ має скласти ПН на всю суму орендної плати, передбачену договором оренди.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 - 2025
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі