Теми статей
Обрати теми

Майно у користування на один день: оренда чи ні?

Станкус Тетяна, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Є потреба у використанні приміщення установи сторонньою юридичною особою протягом одного дня. У Переліку № 796 така послуга передбачена і вона виділена окремо від оренди майна. Чи можна надати таку платну послугу чи все ж таки це є орендою майна?

* Перелік платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затверджений постановою КМУ від 27.08.2010 № 796.

Вочевидь, у запитанні йдеться про заклад освіти. Адже саме заклади освіти під час обрання дозволених видів платних послуг керуються Переліком № 796.

Насправді, обидва варіанти: і платна послуга, і оренда — можливі. Тож розглянемо окремо кожен із них.

Платна послуга

Нагадаємо: бюджетні установи можуть надавати лише ті види платних послуг, які дозволені до надання законодавством.

Тож зазирнемо в Перелік № 796.

Так, п.п. 17 п. 8 Переліку № 796 передбачено надання закладами освіти в короткострокове (одноразове, цілодобове, на строк до одного тижня або не більше шести годин на тиждень протягом календарного року) користування фізичним, юридичним особам площ та/або окремих приміщень, які тимчасово не використовуються в освітній, навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності.

Такі приміщення надають для проведення освітніх, наукових, спортивних, урочистих, культурних та інших заходів (крім заходів, які здійснюються в межах релігійної або політичної діяльності), а також іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання в разі, коли це не погіршує умов навчання або соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у відповідному закладі освіти (установі).

Розрахунок вартості такої платної послуги заклад освіти має провести самостійно.

При цьому вартість платної послуги слід установлювати на основі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням.

ВАЖЛИВО!

До вартості платної послуги необхідно включати абсолютно всі витрати, пов’язані з її наданням

Це зумовлено й тим, що покривати видатки спеціального фонду коштами загального фонду заборонено.

Складовими вартості платної послуги є:

— витрати на оплату праці працівників, які безпосередньо надають послуги;

нарахування на оплату праці таких працівників;

— індексація заробітної плати;

— витрати та оплата послуг сторонніх організацій, товари чи послуги яких використовуються під час надання платних послуг;

— капітальні витрати;

— інші витрати відповідно до чинного законодавства.

Звісно, під час розрахунку вартості такої платної послуги заклад освіти має врахувати свої особливості. Тому перелік статей калькуляції і склад витрат, які входять до таких калькуляційних статей, заклад освіти має визначати самостійно.

Докладніше про надання платних послуг бюджетними установами читайте у матеріалі «Надання платних послуг бюджетними установами» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 36.

Оренда

Другий варіант — надання приміщення закладу освіти в оренду.

І передусім майте на увазі: надання в оренду майна закладів освіти має свої особливості й обмеження.

Якщо йдеться, наприклад, про заклад загальної середньої освіти, то у разі оренди рухомого та нерухомого майна такого закладу слід ураховувати норми Закону № 2145* та Закону № 463**.

* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

** Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.

Цього вимагає ч. 6 ст. 2 Закону № 157*.

* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.

Майно державних і комунальних закладів освіти може бути надано в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти. Причому такі послуги мають бути пов’язані із забезпеченням освітнього процесу або ж з обслуговуванням учасників освітнього процесу. Це чітко визначено у ч. 4 ст. 80 Закону № 2145.

З огляду на це, далеко не всі орендарі можуть винаймати приміщення закладів освіти.

Також зауважте: приміщення закладу освіти може бути передано в оренду з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном (ч. 4 ст. 80 Закону № 2145).

Таким чином, перш ніж передати майно закладу освіти в оренду, такий заклад має узгодити цю передачу із своїм органом управління.

Безпосередньо порядок надання в оренду майна закладів освіти такий самий, як і для решти бюджетних установ.

Утім, не забувайте про особливості оренди в умовах воєнного стану. Про них читайте у матеріалі «Оренда в умовах воєнного стану: вивчаємо нові правила» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22.

А конкретний приклад обчислення погодинної орендної плати ви знайдете у матеріалі «Погодинна орендна плата: приклад розрахунку» // «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 37.

Висновки

  • Надання приміщення закладу освіти у короткострокове користування цілком може здійснюватися як у вигляді платної послуги, так і на умовах оренди.
  • До вартості платної послуги необхідно включити всі витрати, пов’язані з її наданням.
  • У разі надання приміщення закладу освіти в оренду необхідно врахувати особливості і обмеження, встановлені законодавством.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі