Втрата пільги із земельного податку
Передусім нагадаємо, що перелік пільговиків — бюджетних установ із земельного податку визначено у п.п. 282.1.4 ПКУ*.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Так, від сплати податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків) (за умови використання за цільовим призначенням), освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
ВАЖЛИВО!
Якщо землекористувачі, які мають пільги із земельного податку, надають в оренду окремі будівлі, споруди або їх частини, вони мають сплачувати податок за земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території
Це передбачено п. 284.3 ПКУ.
Однак така пільга зберігається у разі надання будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування (п. 284.3 ПКУ).
Більш докладно про це читайте у матеріалі «З’явився орендар: що із земподатком та податком на нерухомість?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 37.
Відшкодування земельного податку — власні надходження?
Вичерпний перелік власних надходжень бюджетних установ міститься у ч. 4 ст. 13 БКУ*.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
До власних надходжень бюджетних установ належить орендна плата. Інші ж надходження, пов’язані з орендою майна, як то відшкодування комунальних послуг або земельного податку серед переліку власних надходжень не містяться.
Тому надходження відшкодування земельного податку від орендаря аж ніяк не можливо віднести до власних надходжень бюджетних установ.
На який фонд відшкодувати земельний податок?
Оскільки отримані орендодавцем кошти зараховуються як відшкодування здійснених витрат та відносяться на відновлення касових видатків, то і відшкодовувати їх потрібно саме за тим фондом, за яким фактично проведені видатки орендодавцем.
Тож якщо орендодавець здійснив видатки на сплату земельного податку за загальним фондом, то і відшкодовувати такі видатки слід за загальним фондом.
Якщо орендодавець сплатив земельний податок за спецфондом, то і відшкодувати такі видатки орендарем слід за спецфондом.
Висновки
- Якщо землекористувачі, які мають пільги із земельного податку, надають в оренду окремі будівлі, споруди або їх частини, вони мають сплачувати земельний податок на загальних підставах.
- Надходження відшкодування земельного податку від орендаря не належить до власних надходжень бюджетних установ.
- Відшкодовувати суму земельного податку слід саме за тим фондом, за яким фактично проведені видатки на сплату земельного податку орендодавцем.