Теми статей
Обрати теми

Зміни до Порядку складання бюджетної звітності: вивчаємо разом

Пеклуха Юлія, головний редактор журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Нещодавно Мінфін оновив склад та порядок складання бюджетної звітності. Зокрема, наказом № 85* було внесено відповідні зміни до Порядку № 44**. Що саме та як змінилося, далі пояснимо.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування» від 10.02.2025 № 85.

** Порядок складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування, затверджений наказом Мінфіну від 24.01.2012 № 44.

Оновлення загальних положень

Як відомо, кошти, отримані протягом звітного періоду на відновлення касових видатків згідно із законодавством України, підлягають відображенню у відповідних формах бюджетної звітності як зменшення касових видатків за тим самим КЕКВ, за яким вони були проведені у попередніх звітних періодах в межах одного бюджетного періоду. Таким є припис п. 11 розд. І Порядку № 44.

Тепер же нормотворці вирішили чітко прописати порядок відображення та спрямування коштів, одержаних на відновлення минулорічних касових видатків.

Так, якщо йдеться про відновлення касових видатків загального фонду та інших надходжень спеціального фонду, проведених у попередніх бюджетних періодах, то отримані у поточному звітному періоді кошти слід перерахувати у дохід загального фонду відповідного бюджету. А от відображати такі надходження в бюджетній звітності не потрібно.

Натомість кошти, отримані у звітному періоді як відновлення касових видатків попередніх бюджетних періодів за власними надходженнями бюджетних установ, слід відображати у відповідних формах бюджетної звітності як збільшення надходжень звітного періоду.

Нагадаємо: не пізніше 31 грудня поточного бюджетного періоду або останнього дня іншого бюджетного періоду Казначейство закриває всі рахунки, відкриті у поточному бюджетному періоді для виконання бюджету. Тоді як залишки коштів на рахунках спецфонду Казначейство зберігає на кінець бюджетного періоду. Це прямо передбачено ч. 1 та 2 ст. 57 БКУ*.

* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.

Більше про це читайте у публікації «Переплата за газ: чи повертати до бюджету?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2025, № 5).

Власне, такий підхід давно та добре відомий всім бюджетникам. А відтепер ці правила знайшли своє відображення і в оновленому п. 11 розд. І Порядку № 44.

Зміни у порядку заповнення форм

Доповнення. Мінфін доповнив порядок заповнення форм бюджетної звітності низкою нових вимог. Далі наведемо найважливіші з них.

1. Звіти про надходження та використання коштів спеціального фонду доповнено показниками про отриманий у звітному періоді залишок коштів.

Тож тепер у формах № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м; № 4-3д, № 4-3м; № 4-4д; № 4-3д.1, № 4-3.м1 (додатки 2 — 6 до Порядку № 44) необхідно відображати отримані у звітному періоді суми коштів минулого бюджетного періоду, які не можуть бути віднесені на збільшення надходжень звітного періоду. Такі суми наводимо без розподілу за КЕКВ та класифікації кредитування бюджету, крім форм № 4-3д, № 4-3м (додаток 4 до Порядку № 44) та № 4-3д.1, № 4-3м.1 (додаток 6 до Порядку № 44).

2. Звіти про надходження та використання надходжень, отриманих як плата за послуги (форма № 4-1д, № 4-1м) та про надходження та використання надходжень, отриманими за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м) доповнено показниками про надходження у натуральній формі.

Так, у формах № 4-1д, № 4-1м; № 4-2д, № 4-2м (додатки 2, 3 до Порядку № 44) з’явиться нова графа «Надійшло за звітний період (рік) — у тому числі у натуральній формі». Саме в цій графі слід відображати суму надходжень спецфонду, отриманих у натуральній формі.

Водночас у новій графі «Касові за звітний період (рік) — у тому числі у натуральній формі» вищезгаданих звітів доведеться показувати суми видатків спецфонду за відповідним джерелом надходжень, отриманих у натуральній формі. І, звісно ж, ці показники слід наводити у розрізі КЕКВ та кодів класифікації кредитування бюджету.

3. Звіт про виконання бюджету (кошторису) Фонду (додаток 9 до Порядку № 44) доповнено показниками про суми коштів минулого звітного періоду, перераховані у звітному періоді.

Зокрема, суми коштів минулого звітного періоду, відповідно до законодавства України перераховані у звітному періоді, слід відображати у новому рядку 7000 «Перераховано залишок».

Відповідно інформація про залишок коштів на кінець звітного періоду (року) відтепер має знайти своє відображення у рядку 8000 «Залишок на кінець звітного періоду (року)».

Виключення → включення. Згідно з наказом № 85 зі складу форм щодо розкриття елементів бюджетної звітності виключено:

— Довідку про сплату до бюджету штрафів, накладених контролюючими органами (додаток 15 до Порядку № 44);

— Довідку про причини виникнення простроченої кредиторської заборгованості загального фонду (додаток 16 до Порядку № 44);

— Довідку про кредиторську заборгованість, яка склалась станом на 01 січня 2011 року за зобов’язаннями, що не вважаються бюджетними (додаток 19 до Порядку № 44).

Однак це не означає, що інформацію про зазначені операції та показники не потрібно показувати у бюджетній звітності взагалі. Зовсім ні, просто тепер ці показники включено до Пояснювальної записки (додаток 10 до Порядку № 44) до бюджетної звітності.

Крім того, суму кредиторської заборгованості, яка склалася на 01 січня 2011 року за зобов’язаннями, що не вважаються бюджетними, слід відображати в оновленій формі Довідки про дебіторську та кредиторську заборгованість за операціями, які не відображаються у формі № 7д, № 7м «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами».

Уточнення. Також Мінфін уточнив порядок заповнення Довідки про надходження та використання окремих власних надходжень бюджетних установ, отриманих у натуральній формі, в частині переліку суб’єктів, які надали товари та послуги, виконали роботи.

А конкретно, у цій Довідці має знайти своє відображення інформація про обсяги надходжень благодійної, гуманітарної, міжнародної технічної допомоги, грантів, дарунків, отриманих бюджетними установами у натуральній формі від іноземних держав, урядів та уповноважених урядом іноземної держави органів або організацій, іноземних муніципальних органів або міжнародних організацій, а також від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права, в т. ч. від закордонних дипломатичних установ (крім інших бюджетних установ).

Натомість річну суму планових показників спецфонду за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ у зазначені формі звітності відтепер відображати не потрібно.

Корисна таблиця оновлень

Щоб остаточно розібратися, які форми бюджетної звітності зазнали змін, а з якими можна попрощатися, наведемо узагальнену таблицю оновлень. При цьому у зазначеній таблиці ви знайдете не лише перелік оновлених форм, але й інформацію про ключові зміни, внесені на підставі наказу № 85.

Оновлення форм бюджетної звітності згідно з наказом № 85

№ додатка до Порядку

№ 44

Назва форма звітності

Зміни

узагальнено

деталізовано

(пояснення ключових новацій)

1

Звіт про надходження та використання коштів загального фонду

(форма № 2д, № 2м)

Без змін

2

Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги

(форма № 4-1д, № 4-1м)

Викладено

в новій

редакції

Додано нові графи:

10 «Надійшло за звітний період (рік) — у тому числі у натуральній формі»;

12 «Касові за звітний період (рік) — у тому числі у натуральній формі»

3

Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень

(форма № 4-2д, № 4-2м)

Додано нові графи:

8 «Отримано залишок»;

10 «Надійшло за звітний період (рік) — у тому числі у натуральній формі»;

12 «Касові за звітний період (рік) — у тому числі у натуральній формі»

4

Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду

(форма № 4-3д, № 4-3м)

Додано нову графу 8 «Отримано залишок»

5

Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як окремі субвенції з місцевого бюджету (форма № 4-4д)

Додано нову графу 7 «Отримано залишок»

6

Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (кредити (позики) від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій) (форма № 4-3д.1, № 4-3м.1)

Додано нові графи:

10 «Отримано залишок — ін. валюта»;

11 «Отримано залишок — грн»

7

Звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма № 7д, № 7м)

Без змін

8

Звіт про заборгованість за окремими програмами (форма № 7д.1, № 7м.1)

9

Звіт про виконання бюджету (кошторису) Фонду

Мінімальні

зміни

Додано новий рядок 7000 «Перераховано залишок».

Рядок «Залишок на кінець звітного періоду (року) (0100 + 0200 - 1000 - 6000 - 7000)» → код рядка 8000.

10

Пояснювальна записка

Без змін

Безпосередньо форма Пояснювальної записки залишилася незмінною.

Водночас змінився порядок заповнення цієї форми.

Відтепер у Пояснювальній записці необхідно зазначати та описувати:

— причини виникнення простроченої дебіторської та простроченої кредиторської заборгованості та вжиті заходи щодо її стягнення;

— інформацію про кредиторську заборгованість, яка склалася станом на 01 січня 2011 року за зобов’язаннями, що не вважаються бюджетними (найменування кредитора, причини виникнення і зменшення);

— інформацію про сплату до бюджету штрафів, накладених органами контролю (найменування органу, сума сплаченого штрафу, підстава для його накладання та винні особи)

11

Довідка про використання кредитів (позик) від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проєктів

12

Довідка про залишки коштів в іноземній валюті, що перебувають на поточних рахунках, відкритих в установах банків

13

Довідка про залишки коштів на рахунках в установах банків

14

Довідка про депозитні операції

15

Довідка про сплату до бюджету штрафів, накладених контролюючими органами

Виключено

Відповідні показники включено до Пояснювальної записки (додаток 10 до Порядку № 44)

16

Довідка про причини виникнення простроченої кредиторської заборгованості загального фонду

17 → 15

Довідка про спрямування фактичних обсягів власних надходжень з урахуванням залишків коштів на початок року, які перевищують відповідні витрати, затверджені законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет)

Без змін

18 → 16

Довідка про направлення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів, які підпорядковані іншим головним розпорядникам бюджетних коштів

19

Довідка про кредиторську заборгованість, яка склалася станом на 01.01.2011 за зобов’язаннями, що не вважаються бюджетними

Виключено

Відповідні показники включено до Пояснювальної записки (додаток 10 до Порядку № 44), а також до Довідки про дебіторську та кредиторську заборгованість за операціями, які не відображаються у формі № 7д, № 7м «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами»

20 → 17

Довідка про дебіторську та кредиторську заборгованість за операціями, які не відображаються у формі

№ 7д, № 7м «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами»

Викладено

в новій

редакції

Додано новий рядок 060 «Кредиторська заборгованість, яка склалася на 01 січня 2011 року за зобов’язаннями, що не вважаються бюджетними»

21 → 18

Довідка про розподіл видатків Державного бюджету України на 20__ рік на забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя

Без змін

22 → 19

Довідка про надходження та використання окремих власних надходжень бюджетних установ, отриманих у натуральній формі

Викладено

в новій

редакції

Вилучено графу 3 «Затверджено на звітний рік з урахуванням змін»

За загальним правилом наказ № 85, а відповідно і всі запроваджені ним зміни, набуває чинності з дня його офіційного опублікування. Та попри те, що текст цього наказу з’явився на сайті Мінфіну 03.03.2025, на момент підготовки цієї публікації цей нормативний документ ще не запрацював.

УВАГА!

Розпорядники та одержувачі бюджетних коштів повинні складати бюджетну звітність з урахуванням змін, внесених наказом № 85, починаючи зі звітності за I квартал 2025 року

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі