Теми статей
Обрати теми

Як здійснювати розрахунки за соціальні послуги?

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Територіальний центр надання соціальних послуг (далі — терцентр) надає платні соціальні послуги населенню (послуги з ремонту взяття, швацькі, кравецькі та перукарські послуги). За надані послуги терцентр отримує кошти від громадян. Яким чином здійснювати розрахунки за надані соціальні послуги?

Розрахунки з отримувачами послуг: які є варіанти?

Терцентри можуть здійснювати розрахунки за платні соціальні послуги як у безготівковій, так і в готівковій формі. При цьому чинним законодавством не передбачено жодних обмежень щодо вибору варіантів розрахунків за надані послуги з їх отримувачами.

Під час надання платних соціальних послуг терцентр має керуватися Положенням про надання платних послуг. Зокрема, в цьому документі прописують вимоги щодо організації надання послуг, перелік платних соціальних послуг, які планується надавати, порядок виконання робіт на платній основі, порядок розрахунків за платні послуги тощо.

Обслуговування громадян терцентр проводить на підставі укладеного договору на соціальне обслуговування. Зі свого боку, громадяни оплачують за надані послуги на підставі акта про надання соціальних послуг.

Отже, отримувачі платних соціальних послуг здійснюють оплату згідно зі встановленим терцентром порядком розрахунків. Далі розглянемо особливості здійснення розрахунків залежно від обраного варіанта докладніше.

Варіант 1. Безготівковий розрахунок

У разі безготівкової форми розрахунків оплата може здійснюватися шляхом перерахування коштів через банківську установу або відділення поштового зв’язку. Власне, у такому разі жодних складнощів для бюджетної установи взагалі не виникає.

Так, отримувачі послуг самостійно оплачують відповідні суми. При цьому підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (квитанція, платіжна інструкція) з відміткою банку або відділення поштового зв’язку про перерахування коштів.

Відповідно кошти, отримані за надані платні послуги, підлягають зарахуванню на спеціальні реєстраційні рахунки терцентру.

Варіант 2. Готівка через касу + РРО

У разі здійснення розрахунків за платні соціальні послуги у готівковій формі, клопоту для бюджетної установи буде більше. Адже за таких умов надавачу послуг насамперед доведеться здійснювати розрахункові операції та дотримуватися касової дисципліни. На додачу терцентр має застосовувати реєстратор розрахункових операцій (далі — РРО) під час здійснення розрахунків з отримувачами платних соцпослуг.

Тож у разі здійснення розрахунків у готівковій формі терцентру слід дотримуватися Закону № 265* та Положення № 148**. Зокрема, під час здійснення розрахунків з отримувачами за надані соціальні послуги та оприбуткування готівки необхідно дотримуватися таких основних правил:

1) через РРО слід проводити розрахункові операції на повну суму наданих послуг;

2) особі — отримувачу послуг потрібно видавати розрахунковий документ на повну суму проведеної операції;

3) необхідно щоденно створювати у паперовій або електронній формі фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;

4) всю готівку, яка надходить до каси терцентру за надані платні соціальні послуги, слід оприбуткувати в день її надходження у повній сумі.

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148.

ВАЖЛИВО!

Оприбуткування готівки за надані послуги має бути підтверджено оформленням прибуткового касового ордера

Такий прибутковий касовий ордер касир має оформити наприкінці дня на загальну вартість наданих послуг з подальшим записом до Касової книги. Наприклад, за послуги з ремонту взяття, швацькі, кравецькі та перукарські послуги тощо.

Відповідно у Касовій книзі слід зафіксувати суму готівки, яка надійшла від отримувачів послуг за день;

5) у позаробочий час у касі установи можна тримати готівку в межах, що не перевищують самостійно встановлений ліміт каси. Готівкові кошти (виручку) понад установлений ліміт каси підлягають обов’язковому здаванню до установи банку для їх зарахування на спеціальний реєстраційний рахунок. Такою є вимога п. 15 Положення № 148.

Це означає, що в ті дні, коли терцентр не має перевищення ліміту каси, виручку від платних послуг можна залишити в касі;

6) готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку (п. 54 Положення № 148).

Таким чином, у касі терцентру може зберігатися готівка, яка надійшла до каси протягом поточного робочого дня, в будь-якій сумі за умови її здавання до установи банку не пізніше наступного робочого дня банку.

І пам’ятайте: у разі здійснення розрахунків за платні соціальні послуги у готівковій формі чинним законодавством, зокрема Законом № 265 та Положенням № 148, передбачено суворі штрафи для установ-порушників.

Висновки

  • Бюджетні установи можуть здійснювати розрахунки за платні послуги як у безготівковій, так і в готівковій формі.
  • Розрахунки у готівковій формі терцентр має здійснювати із застосуванням РРО, а також із дотриманням касової дисципліни.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі