Відрядження чи ні?
Насамперед розберемося, йдеться у цьому разі про відрядження чи ні.
Для цього нагадаємо, що таке відрядження.
Так, згідно з п. 1 розд. І Інструкції № 59 службове відрядження — це поїздка працівника за розпорядженням керівника державного органу (поїздка державного службовця — за розпорядженням керівника державної служби), підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів, на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи. При цьому зв’язок службового відрядження з основною діяльністю має бути підтверджений документально.
Тож запитань щодо поїздки керівнику гуртка не буде, адже, виходячи з вищенаведеного визначення, його відправлення на конкурс буде саме відрядженням.
А от діти не є працівниками центру позашкільної освіти, тому для них поїздка на конкурс відрядженням не буде.
В яку чергу здійснити видатки?
У період дії воєнного стану необхідно з’ясувати, в яку чергу можливо здійснити заплановані видатки. Для цього необхідно звернутися до норм Порядку № 590*.
Першочерговими в період дії воєнного стану незмінно залишаються видатки на національну безпеку та оборону. Натомість переважна більшість видатків проводиться у другу чергу. Перелік таких видатків наведено у п. 19 Порядку № 590.
УВАГА!
Видатки на відрядження працівників бюджетних установ дозволено проводити у другу чергу
Це прямо передбачено п. 19 Порядку № 590.
Отже, жодних проблем зі здійсненням видатків на відрядження керівника гуртка не буде.
Інша річ — видатки на проїзд дітей. Такі видатки серед другочергових не зазначені. Відповідно їх можливо здійснити лише у третю чергу.
Також нагадаємо, що видатки на оплату будь-яких товарів, робіт та послуг можливо провести за умови їх закупівлі в межах реалізації проєктів, виконання програм допомоги за підтримки ЄС, урядів іноземних держав, іноземних фінансових та донорських установ і міжнародних фінорганізацій, в т. ч. на умовах співфінансування.
Хто та як має здійснити видатки?
Зазвичай перед проведенням всеукраїнських конкурсів дитячої творчості формується окреме положення про кожен такий конкурс. Саме в цьому положенні передбачають, хто і які саме витрати має здійснити під час його проведення. Тож насамперед слід звернутися до приписів такого положення та з’ясувати необхідну інформацію.
Щодо керівника гуртка ми вже з вами з’ясували, що витрати на його проїзд слід планувати та проводити у межах витрат на його відрядження.
А як щодо витрат на проїзд дітей — учасників конкурсу?
Для відповіді на це запитання звернемося до норм постанови № 82*.
Виходячи з цієї постанови відшкодування витрат, пов’язаних з направленням вихованців, учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів для участі у науково-дослідній, дослідно-конструкторській та інших видах наукової діяльності, конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах, які проводяться в Україні та за кордоном, здійснюється в розмірах та в порядку, передбачених постановою № 98*.
Отже, якщо згідно з положенням про проведення конкурсу витрати на проїзд дітей має забезпечити заклад освіти, який направляє їх на конкурс, а не організатори конкурсу, тоді такі видатки слід здійснювати аналогічно видаткам на відрядження.
Висновки
- Для керівника гуртка поїздка на конкурс у інший населений пункт буде відрядженням.
- Видатки на відрядження працівників бюджетних установ (керівника гуртка) дозволено проводити у другу чергу. Видатки на проїзд дітей на конкурс серед другочергових не зазначені, тому їх можливо провести лише у третю чергу.
- У разі коли згідно з положенням про проведення конкурсу витрати на проїзд дітей має забезпечити заклад, який направляє дітей на конкурс, тоді такі видатки слід здійснювати аналогічно видаткам на відрядження.