Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Новорічні бухгалтерські зміни-2010

Редакція БК
Бухгалтер&Ком'пютер Грудень, 2009/№ 24
Друк
Стаття

Новорічні бухгалтерські зміни-2010

 

img 1

До настання Нового року залишаються лічені дні. І хоча настрій у багатьох уже не дуже робочий, будь-якого бухгалтера хвилює, які зміни відбудуться у професійній сфері в наступному 2010 році. Нові форми реєстрів податкових накладних, звітності до Пенсійного фонду, зміни у фінансовій звітності — про це та багато іншого, що незабаром чекає нас із вами, і йтиметься.

Юрій ЦИГАНОК , головний редактор, сертифікований бухгалтер-практик (CAP)

 

НОВИЙ РЕЄСТР ОТРИМАНИХ ТА ВИДАНИХ ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ

1 січня 2010 року набуде чинності наказ ДПАУ від 26.10.2009 р. № 582 «Про внесення змін до форми Реєстру отриманих та виданих податкових накладних і Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затверджені наказом ДПА України від 30.06.2005 р. № 244».

Зокрема, розділ I Реєстру буде доповнено графою «дата виписки» податкової накладної чи інших документів, що засвідчують виникнення податкового зобов’язання. Розділи I і II доповнено графами «тип документа», за якими в порядку ведення Реєстру визначено відповідні скорочені позначення для кожного типу документів («ПН» — податкова накладна, «РК» — розрахунок коригування тощо). У тому випадку, якщо ці документи включаються до уточнюючих розрахунків за звітний період, до виду документа додається літера «У» (наприклад, «ПНУ» — податкова накладна, уключена до уточнюючих розрахунків). Уточнюється загальна назва граф 15 і 16 розділу I Реєстру.

Зважаючи на необхідність ведення окремих реєстрів платниками податків, які застосовують спеціальний режим оподаткування (для сільського, лісового господарства й рибальства та переробних підприємств), у формі запроваджується спеціальне поле, що має заповнюватися такими платниками з посиланням на відповідні норми Закону України «Про податок на додану вартість».

Декілька слів про те, коли чекати появи нової форми Реєстру в популярних програмних продуктах. Розробник типових конфігурацій для «1C:Бухгалтерії 7.7» — компанія ABBYY — обіцяє включити нову форму Реєстру до релізу 7.70.277, вихід якого заплановано на кінець грудня 2009 року У такий самий строк обіцяно й реліз 1.1.14 «1C:Бухгалтерії 8.1». Що ж до «БЕСТ-ЗВІТ ПЛЮС», то тут нова форма Реєстру очікується в січні 2010 року. А втім, раніше вона навряд чи комусь знадобиться.

 

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ, МІНІМАЛЬНА ЗАРПЛАТА

Як усім відомо, у жовтні року, що минає, Парламент прийняв Закон України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 р. № 1646-VI (далі — Закон № 1646) про підвищення соцстандартів, яким підвищено розмір прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Чи не вперше в історії України показник мінзарплати номінально наздогнав величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Так, з 1 листопада 2009 року ці показники встановлено на рівні 744 грн., що підтверджується також змінами до Держбюджету-2009, унесеними Законом України від 06.11.2009  р. № 1715-VІ.

З 1 січня 2010 року Законом № 1646 передбачено підвищення прожиткового мінімуму та мінзарплати до 869 грн. Однак до прийняття Закону про держбюджет на 2010 рік навряд чи можна стверджувати, що діятимуть розміри цих показників, зазначені в Законі № 1646.

До того ж у постанові КМУ від 29.10.2009 р. № 1181 «Про заходи щодо забезпечення виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів у 2010 році» (далі — постанова № 1181) чітко сказано, що з 1 січня 2010 року й до набуття чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум установлюється в розмірі, що діяв у грудні 2009 року.

З урахуванням політичної ситуації в країні навряд чи до кінця поточного року варто чекати прийняття Закону про держбюджет на 2010 рік. А отже, до його прийняття діятимуть розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, що діяли у грудні 2009 року, тобто ті самі 744 грн. У такому разі граничний розмір зарплати для застосування податкової соціальної пільги (ПСП) становитиме 1040 грн. (744 х 1,4 = 1041,6 округлюємо до найближчих 10 грн.). Базовий розмір ПСП складе 372 грн. (744 х 50 %).

Якщо диво все ж таки станеться — Закон про держбюджет на 2010 рік буде прийнято і мінзарплата з прожитковим мінімумом піднімуться до 869 грн., то ПСП застосовуватиметься до зарплат, що не перевищують 1220 грн., а базовий розмір самої ПСП зросте до 434,50 грн. Однак підстав сподіватися на це поки що мало. Хіба що ДПАУ, ПФУ та фонди соцстраху офіційно визнають достатньою підставою Закон № 1646, що малоймовірно з урахуванням позиції Кабміну.

Така плутанина збиває з пантелику і розробників програмного забезпечення. Так, у листопадовому релізі 1.1.13 «1С:Бухгалтерії 8.1» розміри прожиткового мінімуму та мінзарплати вже було розписано на весь 2010 рік згідно із Законом № 1646. Наскільки розробники виявилися праві, покаже час. Благо, у «1С:Бухгалтерії» (як 8.1, так і 7.7) для зміни цих і пов’язаних з ними показників оновлення конфігурації не потрібне. Нові значення легко ввести до інформаційної бази самостійно. Про те, як це зробити, ми неодноразово писали на сторінках «Б & К»* і ще раз нагадаємо в наступному номері.

* Див., наприклад, статті Ю. Задачина «Новорічні зміни в обліку» та О. Шамаріна «1С:Бухгалтерія 7.7 і Держбюджет-2008: як привести у відповідність?» у «Б & К», 2008, № 2.

 

ЗВІТНІСТЬ ДО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ

З нового року набуває чинності ще один важливий документ — постанова ПФУ від 05.11.2009 р. № 26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України» (далі — постанова № 26-1, Порядок № 26-1).

Якщо говорити стисло, то цим документом починаючи зі звітності за січень 2010 року замість старих запроваджуються нові форми звітності до Пенсійного фонду. У їх числі — новий щомісячний додаток 4, що є синтезом звичного додатка 23 та персоніфікованої звітності. Тобто фактично персоніфікована пенсійна звітність стає щомісячною.

Новий додаток 4 до Порядку 26-1 складається з десяти таблиць, з яких роботодавці подаватимуть тільки деякі, які додають до першої сторінки звіту з відривною частиною. Правила подання додатка 4:

— як і колишній додаток 23, його необхідно буде подавати не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення базового звітного періоду (місяця);

— якщо останній день строку подання звіту припадає на вихідний, святковий та інший неробочий день, то його переносять на перший після нього робочий день (п. 2.7 Порядку № 26-1);

— звіт можна подавати в електронній формі (без паперового носія), на паперових носіях з електронною формою або тільки на паперовому носії. Проте подати звіт тільки на паперовому носії можна буде роботодавцям, в яких кількість застрахованих осіб не перевищує 10 осіб (п. 1.3 Порядку № 26-1). Електронну форму звіту ПФУ зобов’язується безоплатно надавати страхувальникам в органах ПФУ за місцем реєстрації (п. 1.4 Порядку № 26-1). У світлі останніх подій сподіватимемося, що безоплатно вони її не тільки надаватимуть, але й прийматимуть заповнену.

Оскільки форма дуже змінилася, ПФУ дозволив керівникам своїх органів на місцях продовжити строки подання нових звітних форм за січень, лютий та березень 2010 року до 7 календарних днів на підставі заяви страхувальника (п. 3 постанови № 26-1).

Найбільше нововведень дістанеться приватним підприємцям, адже їм доведеться звітувати як за себе (раз на рік за формою, установленою в додатку 5), так і за працівників (додаток 4). А в разі добровільної доплати до ПФУ ще й за формою додатка 6.

У всіх популярних програмних продуктах («1С:Бухгалтерії» версій 7.7 і 8.1, «БЕСТ-ЗВІТ ПЛЮС») нові форми пенсійної звітності з’являться в січні 2010 року. Раніше вони, за великим рахунком, і не потрібні, адже

під час складання звітності за грудень та річних звітів за 2009 рік слід використовувати старі форми.

 

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ТА ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ

У бухгалтерському обліку на нас теж чекають деякі зміни. Так, 1 січня 2010 року набуде чинності Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 34 «Платіж на основі акцій», затверджене наказом Мінфіну від 30.12.2008 р. № 1577.

Нове П(С)БО ґрунтується на добре знайомому фахівцям з Міжнародних стандартів фінансової звітності МСФЗ 2 «Платежі з використанням акцій». Він розглядає такі операції, як надання акціонерним товариством акцій або опціонів на акції своїм працівникам або іншим сторонам. У країнах з розвиненою ринковою економікою плани надання акцій або опціонів на акції є поширеною формою винагороди директорів, керівників вищої ланки та багатьох інших категорій працівників. Деякі компанії здійснюють емісію акцій або опціонів на акції для оплати постачальникам, наприклад постачальникам професійних послуг.

Утім, для нашої країни така форма винагороди ще не набула великого поширення зважаючи на нерозвиненість фондового ринку, тому від П(С)БО 34 переходимо до більш «приземлених» питань.

Усі ми пам’ятаємо, що недавно наказом Мінфіну від 25.09.2009 р. № 1125 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку» було

внесено зміни до 16 положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Серед них, зокрема: П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», П(С)БО 2 «Баланс», П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати», П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів», П(С)БО 5 «Звіт про власний капітал», П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва». Правок зазнали також Примітки до річної фінансової звітності (форма № 5), затверджені наказом від 29.11.2000 р. № 302.

Незважаючи на те що зміни до згаданих нормативно-правових актів набули чинності з 1 листопада 2009 року, більшість з них уперше знадобляться якраз при складанні річної фінансової звітності за 2010 рік. А втім, вони уже враховані в листопадовому релізі 1.1.13 «1С:Бухгалтерії 8.1» та обіцяні в грудневому релізі 7.70.277 «1С:Бухгалтерії 7.7».

Очевидно, у ньому слід чекати й останніх змін до

П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», що внесені наказом Мінфіну від 12.11.2009 р. № 1315 та стосуються сільськогосподарських підприємств (докладніше про це див. у рубриці «Новини & Законодавство» на с. 2).

Щодо програми «БЕСТ-ЗВІТ ПЛЮС», то в ній усі описані оновлення у формах фінзвітності заплановано на початок січня 2010 року.

 

ІНШІ ЗМІНИ

У середині грудня постановою КМУ від 08.12.2009 р. № 1332 було внесено зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266. Причому зміни торкнулися обчислення середньої зарплати для розрахунку допомоги по безробіттю, по тимчасовій непрацездатності й по вагітності та пологах. Зміни набули чинності 15 грудня 2009 року, тому їх доречніше назвати «передноворічними».

Якщо ж говорити саме про «новорічні», то необхідно попередити про новий п.п. 17.1.61 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Він установлює відповідальність для платників податків та їх посадових осіб, які неправомірно застосовують податкові пільги. Вважається, що такі платники податків навмисно ухиляються від оподаткування і, крім штрафів, визначених у пп. 17.1.1 — 17.1.5 зазначеного Закону, за наявності підстав для їх накладення повинні будуть заплатити суму податків, що підлягають нарахуванню без застосування податкової пільги, а також штраф у розмірі двохсот відсотків від такої суми. Сплата штрафу не звільняє від юридичної відповідальності за умисне ухилення від оподаткування. Вважаємо, юристи зламають чимало списів у дискусіях про те, що новий п.п. 17.1.61ніби презюмує наявність наміру за будь-якого неправомірного використання податкових пільг, що при значних сумах пільг уже загрожує кримінальною відповідальністю за ст. 212 Кримінального кодексу України.

А насамкінець не можна не згадати, що саме з 1 січня 2010 року набуде чинності новий Порядок подання статистичної звітності в електронному вигляді, в якому Держкомстат намагається закріпити монополію Спецоператора електронної звітності, що набив оскому. Докладніше про це читайте в цьому номері «Б & К» на с. 8 і 12.

 

Але не будемо про сумне. Урешті-решт, попереду на нас чекає чудове свято, на думку багатьох, — найголовніше та найяскравіше в році. Про «най-най» нововведення (звісно, про ті, що були відомі до моменту підготовки номера до друку) вас тепер попереджено. За кадром залишилися тільки деякі галузеві зміни, такі як нова форма розрахунку питомої ваги доходу від реалізації сільгосппродукції, а також податкові пільги для виробників та розповсюджувачів біопалива, суб’єктів космічної діяльності. Вважаємо, що ті, кого це стосується, уже про це знають. А нам залишається привітати вас з Новим роком і побажати, щоб жодні політичні та законодавчі колотнечі не змогли зіпсувати вам святкового настрою.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі