Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Центр зайнятості не має права нав’язувати свої послуги ЕЦП

Редакція БК
Бухгалтер&Ком'пютер Червень, 2009/№ 12
Друк
Стаття

Центр зайнятості не має права нав’язувати свої послуги ЕЦП

 

img 1 

Останнім часом з різних джерел до нас надходить інформація про те, що центри зайнятості на місцях пропонують страхувальникам укладати договори про подання звітності до Фонду соцстраху від безробіття в електронному вигляді. Цей почин можна було б лише вітати, коли б не одне АЛЕ — при цьому вони намагаються нав’язувати свої послуги електронного цифрового підпису, не визнаючи посилені сертифікати ключів, видані іншими центрами сертифікації. Природно, редакція «Б & К» не може залишатися осторонь.

Юрій ЦИГАНОК, головний редактор, сертифікований бухгалтер-практик (CAP)

 

На сайті новоствореного Центру сертифікації ключів Державної служби зайнятості України (www.ca.dcz.gov.ua) гордо зазначається, що Центр зайнятості — одна з перших державних установ, яка створила на своїй базі акредитований центр сертифікації ключів (АЦСК ДСЗ України). Там же зазначається, що цей АЦСК, цитуємо: «На законних підставах має право надавати послуги електронного цифрового підпису фізичним та юридичним особам будь-якої форми власності». Власне, наявність свідоцтва про акредитацію під щасливим номером 7 підтверджує законне право цього АЦСК надавати послуги ЕЦП, у цьому ніхто і не сумнівається. Надавати, але не нав’язувати...

Акредитація центру сертифікації ключів є ні чим іншим, як процедурою документального засвідчення його компетентності здійснювати діяльність, пов’язану з обслуговуванням посилених сертифікатів ключів. АЦСК ДСЗ України — не єдиний і не перший центр сертифікації, що отримав свідоцтво про акредитацію. До нього такі свідоцтва отримали шість центрів, після нього — ще три. Тобто їх компетентність у цій сфері так само підтверджено Центральним завіряючим органом (http://czo.gov.ua).

Правовий статус електронного цифрового підпису визначено Законом України від 22.05.2003 р. № 852-IV «Про електронний цифровий підпис» (далі — Закон про ЕЦП). Саме цей Закон регулює правові відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису. При цьому він не ставить сферу застосування сертифікатів ключів у залежність від центру сертифікації, що їх видав, та категорії документів, які підписуються.

Посилені сертифікати ключів ЕЦП, видані будь-яким акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК) відповідно до Закону про ЕЦП, є універсальними і дають можливість підписувати документи будь-якого формату, у тому числі й звітність. Тому Центр зайнятості не має права нав’язувати страхувальникам свої послуги електронного цифрового підпису як єдино допустимі для посвідчення звітності страхувальника.

Але що цікаво: не визнаючи «чужих» сертифікатів, працівники центрів зайнятості наполягають на тому, що вже їх сертифікати можна використовувати практично скрізь, де є така технічна можливість. А це вже не що інше, як спроба «перетягти ковдру на себе», переділити ринок на свою користь. І хоча в типовому договорі АЦСК ДСЗ України зазначено: «Послуги ЕЦП Центром надаються Клієнту на безоплатній основі», подальше спілкування з працівниками центрів зайнятості на місцях наводить на думку про зовсім не безоплатну «технічну підтримку».

А тепер уявімо, що буде, коли кожний орган державної влади, якому суб’єкти господарської діяльності подають ту чи іншу звітність, відкриє свій «придворний» центр сертифікації ключів та зобов’яже всіх підписувати звітність, що подається, тільки їх ключами. Державна податкова служба, Пенсійний фонд, три фонди соціального страхування, органи держстатистики — далеко не вичерпний перелік споживачів звітності. Але ж посилені сертифікати ключів потрібно оновлювати щорічно. У результаті такий технічний прогрес обійдеться у кругленьку суму.

 

Але ми впевнені, що до цього не дійде. Сьогодні більшість центрів сертифікації серйозно налаштовані відстояти правомірність застосування своїх сертифікатів при підписанні звітності до Фонду соцстраху від безробіття. До того ж посадові особи дирекції Державного центру зайнятості України в телефонному спілкуванні заперечують наявність будь-якої дискримінації сертифікатів, виданих іншими АЦСК. А якщо заперечують, то, вочевидь, розуміють незаконність такої дискримінації. Дуже хочеться сподіватися на їх щирість. А тим часом страхувальникам, які не бажають придбавати зайві комплекти ключів, варто зачекати з укладенням договорів про подання звітності до Фонду соцстраху від безробіття в електронному вигляді. На папері прийняти звітність у будь-якому разі зобов’язані.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі