Теми статей
Обрати теми

Як відстежити та відобразити сумнівну заборгованість в «1С:Бухгалтерії 8»

Редакція БК
Відповідь на запитання

Як відстежити та відобразити сумнівну заборгованість в «1С:Бухгалтерії 8»

 

Добридень! Підкажіть, як в «1С:Бухгалтерії 8» можна відстежити вчасно не сплачену покупцем заборгованість. Як відобразити коригування, пов’язані із сумнівною заборгованістю?

О. Лучко, м. Сімферополь

Відповідає Вероніка НЕКРАСОВА, консультант «Б & К»

 

КОЛИ ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ СТАЄ СУМНІВНОЮ

В «1С:Бухгалтерії 8» існує механізм, що відстежує прострочення строків сплати заборгованості — як дебіторської, так і кредиторської. Використовувати його можна для всіх договорів та контрагентів, але тільки в тому разі, якщо на вашому підприємстві встановлено певну систему строків взаєморозрахунків. Наприклад, покупцям дається 14 днів на оплату боргу, після чого заборгованість переходить до розряду простроченої і за нею ведеться окремий контроль. Строк, протягом якого покупці мають погасити заборгованість, потрібно зазначити в «Настройках параметров учета» на закладці «Расчеты с контрагентами» (рис. 1).

img 1

Водночас для окремих договорів можна встановити строк оплати, що відрізняється від загальновстановленого.

Якщо передбачено особливі умови розрахунків з окремими покупцями, то необхідно в довіднику «Договоры» для конкретного договору встановити прапорець «Установлен срок оплаты по договору, дней» і вказати строк оплати (рис. 2).

img 2

Якщо протягом зазначеного часу заборгованість погашено не буде, ви зможете побачити її у звіті «Просроченная задолженность покупателей» (рис. 3, на «Панели функций» закладка «Руководителю»).

img 3

У звіті заборгованість покупців визначається як залишок по дебету рахунків обліку розрахунків за договорами з видом договору «С покупателем» та «С комиссионером».

Звіт можна настроїти: наприклад, для визначення заборгованості покупців може бути змінено порядок розрахунку, можна виключити окремі рахунки з аналізу. Змінений порядок розрахунку застосовуватиметься для всіх звітів розділу «Расчеты с покупателями».

Використовуючи цей механізм, ви завжди зможете контролювати стан дебіторської заборгованості.

 

РЕЗЕРВ СУМНІВНИХ БОРГІВ В «1С:БУХГАЛТЕРІЇ 8»

Якщо дебіторська заборгованість стає сумнівною та прийнято рішення нарахувати на її суму резерв сумнівних боргів, то цю операцію в програмі можна оформити лише за допомогою ручної проводки (рис. 4).

img 4

Розпочавши процес урегулювання сумнівної заборгованості*, підприємство має право зменшити свій дохід на неоплачену вартість відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) без урахування ПДВ з одночасним виключенням з витрат собівартості таких товарів (робіт, послуг).

* Докладніше про врегулювання сумнівної заборгованості читайте статті Н. Білової «Сумнівна заборгованість: порядок відображення в обліку продавця» на с. 13 цього номера.

Описуване коригування доходу відображається зі знаком «мінус» у рядку 03.11 Додатка СБ та переноситься до рядка 03.11 Додатка ІД до декларації з податку на прибуток із подальшим перенесенням до рядка 03 декларації. Відповідно коригування витрат відображається зі знаком «мінус» у рядку 06.5.24 Додатка СБ та переноситься до рядка 06.5.24 Додатка ІВ до декларації з подальшим перенесенням до рядка 06.5 декларацій.

Здійснити подібне коригування в «1С:Бухгалтерії 8» можна за допомогою ручних операцій. При цьому слід уважно стежити, яку статтю витрат ви зазначаєте у проводках. Також слід пам’ятати, що графи «Сумма (н/у) Дт», «Сумма (н/у) Кт» заповнюються сумами, які має бути показано в податковому обліку. У графі «Сумма» показують суму бухгалтерського обліку.

Коригуючи доходи на вартість відвантаженого товару і витрати на його собівартість у порядку врегулювання сумнівної заборгованості на підставі п.п. 159.1.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), у проводках потрібно використовувати допоміжний рахунок «00».

Після погашення сумнівної заборгованості в податковому обліку вам доведеться збільшити доходи й витрати у зв’язку з погашенням заборгованості на підставі п.п. 159.1.5 ПКУ. Зробити це можна ручними операціями. Вони будуть аналогічні тим операціям, якими ми виконували сторнувальні записи (рис. 5), тільки без знаку «мінус».

img 5

 

ЯКЩО ЗАБОРГОВАНІСТЬ ВИЗНАНО БЕЗНАДІЙНОЮ

Можливо, вжиті продавцем заходи щодо стягнення заборгованості з недобросовісного покупця, зокрема звернення з позовом до суду, не дадуть результату, і той свій борг так і не погасить. Списати безнадійну заборгованість можна за допомогою документа «Корректировка долга» (рис. 6).

img 6

На закладці «Счета учета» вказуються бухгалтерські рахунки і статті витрат (доходів), що виникають при списанні заборгованості.

Організації — платники податку на прибуток мають право визнати в податковому обліку витрати на створення резерву сумнівних боргів у сумі списаної безнадійної дебіторської заборгованості. На закладці «Счета учета» можна поставити прапорець «Списывать дебиторскую задолженность из резерва сомнительных долгов» і вказати рахунок резерву. При цьому в бухгалтерському обліку заборгованість списується за рахунок резерву (без нарахування витрат), а в податковому обліку визнаються витрати в сумі списаної заборгованості.

Якщо раніше резерв нараховано не було, у документі можна включити прапорець «Начислять резерв сомнительных долгов». При цьому документ нарахує резерв на суму списаної заборгованості.

 

Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам розібратися з обліком дебіторської заборгованості в «1С:Бухгалтерії 8». Бажаємо успіхів у роботі та якомога менше «сумнівних» дебіторів!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі