Теми статей
Обрати теми

Про поширення норм Генеральної угоди

Редакція БТ
Лист від 04.07.2008 р. № 435/13/84-08

Генеральна угода —

хто має дотримуватись її норми?

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 04.07.2008 р. № 435/13/84-08

«Про поширення норм Генеральної угоди»

 

У

листі, що коментується, Мінпраці виклало свою думку з приводу застосування норм Генеральної угоди**** роботодавцями*****.

**** Генеральна угода між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців та підприємців і всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями на 2008 — 2009 роки від 15.04.2008 р.

***** Порядок застосування роботодавцем норм Генугоди розглядався у статті «Генеральна угода: що потрібно знати про неї роботодавцю та працівнику»// «БТ», 2008, № 18 — 19, с. 36.

Мінпраці вважає, що норми Генугоди є обов’язковими при укладенні колективних договорів лише для тих роботодавців, представники яких брали участь у підписанні Генугоди або згодом приєдналися до неї. Якщо ж підприємства при укладенні угоди не були представлені уповноваженими представниками з боку власника та з боку профспілки, то положення Генугоди не є обов’язковими. Однак ніщо не забороняє сторонам ураховувати їх при укладенні колективного договору (

див. на с. 12 «Положення Генугоди обов’язкові тільки для її учасників»).

 

Положення Генугоди обов’язкові тільки для її учасників

Витяг із листа, що коментується

«<...> якщо представники сторін (через уповноважених осіб), які представляють інтереси підприємства, брали участь у підписанні Генеральної угоди (або згодом приєдналися до цієї угоди), то її норми є обов’язковими під час укладення колективного договору.

В іншому випадку для підприємств, які при укладенні угоди не були представлені уповноваженими представниками зі сторони власника і сторони профспілки, умови і розміри оплати праці встановлюються з дотриманням мінімальних гарантій, встановлених законодавством України, зокрема розміру мінімальної заробітної плати, оплати за роботу у нічний час, святкові та неробочі дні, надурочну роботу тощо.

Разом з тим слід зазначити, що законодавство не забороняє суб’єктам (підприємствам) різних форм власності застосовувати під час укладення колективного договору норми Генеральної угоди або положення галузевої угоди, до якої підприємство належить за характером виробництва».

 

Однак слід зауважити, що раніше Мінпраці у спільному

листі з Федерацією професійних спілок України від 07.02.2008 р. № 013-0184-01 № 07/01-16/275 указувало на обов’язковість застосування норм Генугоди, зокрема щодо встановлення в колдоговорах мінімального розміру тарифної ставки робочого першого розряду на рівні 120 % розміру мінімальної заробітної платні, усіма роботодавцями (див. витяг із листа у статті «Генеральна угода: що потрібно знати про неї роботодавцю та працівнику» // «БТ», 2008, № 18 — 19, с. 36).

Тому, мабуть, дискусію про застосування Генугоди не вичерпано. Але все-таки листом, що коментується, роботодавцям можна озброїтися на випадок перевірки інспекцією з праці.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі