Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про перевірки та зняття з обліку фізичних осіб — підприємців при розірванні трудового договору або цивільно-правової угоди з найманим працівником

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2009/№ 32
Друк
Лист від 22.05.2009 р. № 170/18/153-09

РЕЄСТРАЦІЯ ЗНЯТТЯ З ОБЛІКУ ПІДПРИЄМЦЯ

в центрі зайнятості — порядок роз’яснює Мінпраці

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 22.05.2009 р. № 170/18/153-09

«Про перевірки та зняття з обліку фізичних осіб — підприємців при розірванні трудового договору або цивільно-правової угоди з найманим працівником»

 

У

листі, що коментується, Мінпраці роз’яснило порядок реєстрації та зняття з обліку ФОП** у разі укладення та розірвання трудових договорів або ЦП-договорів.

** Використані скорочення: ФОП — фізична особа — підприємець; ЦП-договори — цивільно-правові договори; ЦЗ — центр зайнятості; ФБ — Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Порядок реєстрації та зняття з обліку в ЦЗ ФОП передбачено

п. 3 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Мінпраці від 18.12.2000 р. № 339 (далі — Інструкція № 339).

Наведемо схему реєстрації ФОП у ЦЗ та зняття його з обліку в таблиці на с. 6.

Крім того, у

листі, що коментується, Мінпраці ще раз нагадало про введення в дію Критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів, пов’язаних з державним наглядом (контролем) у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, наведеного в додатку до постанови КМУ від 15.04.2009 р. № 345***. Цим Мінпраці ще раз підтверджує поширення його дії на перевірки, що проводяться ЦЗ стосовно сплати внесків на випадок безробіття.

*** Див. ком. «Критерії ризику для сфери соцстрахування на випадок безробіття» // «БТ», 2009, № 17, с. 10.

 

Дії страхувальника

Укладення ФОП трудового договору

Укладення ФОП ЦП-договору

Узяття на облік у ЦЗ у момент реєстрації як підприємця

ЦЗ бере на облік ФОП на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданої державним реєстратором відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції ФБ (п. 3.1 Інструкції № 339)

Набуття статусу платника страхових внесків до ФБ

ФОП, які використовують найману працю, набувають статусу платників внесків з дня укладення трудового договору (контракту) з найманим працівником.

При цьому ФОП реєструє трудовий договір з найманим працівником у ЦЗ за своїм місцем проживання в тижневий строк з дня його укладення згідно з Порядком реєстрації трудового договору між працівником та фізичною особою, затверджений наказом Мінпраці від 08.06.2001 р. № 260. Докладніше про порядок укладення та розірвання трудового договору між ФОП і працівником див. у ст. «Приватний підприємець та наймані працівники» // «БТ», 2009, № 25, с. 36.

ФОП, які використовують працю фізичних осіб за ЦП-договорами, набувають статусу платника страхових внесків з дня укладення ЦП-договору*.

Для цього ФОП подають до ЦЗ:

— заяву (додаток 2 до п. 3.2 Інструкції № 399);

— копію свідоцтва про державну реєстрацію як ФОП;

— копію ЦП-договору, укладеного з особою, за яку сплачуються страхові внески

ЦЗ видає ФОП особисто або надсилає поштою повідомлення про взяття на облік платника страхових внесків (додаток 4 до п. 3.6 Інструкції № 339), в якому зазначено його персональний номер.

Якщо ФОП не використовують найману працю та не укладають ЦП-договори із фізичними особами, вони набувають статусу платників страхових внесків тільки в разі добровільної реєстрації платниками. В інших випадках вони не є платниками внесків до ФБ

Зняття з обліку як платника страхових внесків до ФБ

ФОП, які використовують найману працю, знімаються з обліку як платники страхових внесків до ФБ після (абз. 6 п. 3.8 Інструкції № 339):

1) зняття в ЦЗ з реєстрації останнього трудового договору між ФОП-роботодавцем та працівником;

2) проведення передбаченої законодавством перевірки та повного розрахунку по коштах з ФБ;

3) повного розрахунку по коштах з ФБ

ФОП, які використовують працю фізичних осіб за ЦП-договорами, у разі закінчення взаємовідносин за ЦП-договорами та за умови невикористання ними найманої праці за трудовими договорами, на нашу думку, у ЦЗ також повинні знімати з обліку як платників страхових внесків у ФБ. Однак для такої ситуації в Інструкції № 339 немає норми, подібної до абз. 6 п. 3.8 Інструкції № 339. Нічого не йдеться про це і в листі, що коментується. Як бути в такій ситуації, необхідно уточнити у своєму ЦЗ

Зняття з обліку в ЦЗ у разі припинення підприємницької діяльності

Підставою для зняття з обліку ФОП у робочих органах виконавчої дирекції ФБ є отримання від державного реєстратора відомостей з реєстраційної картки про державну реєстрацію припинення діяльності ФОП.

Персональний номер ліквідованого платника внесків надалі не використовується, а його платежі обліковуються в базі даних до кінця поточного року, відомості про його платежі зберігаються в ЦЗ протягом 3 років (абз. 11 п. 3.8 Інструкції № 339)

* Якщо ФОП, яка використовує працю фізичних осіб за ЦП-договорами, уже взято на облік як платника внесків у зв’язку з використанням найманої праці, то при укладенні ЦП-договорів її додатково брати на облік не потрібно. У такому разі при укладенні ЦП-договору ФОП достатньо нараховувати внесок на винагороду, що виплачується за таким договором, і показувати такі суми у звітності. Не виключено, що в ЦЗ йому запропонують надати копію ЦП-договору, хоча в Інструкції № 339 такої вимоги немає. — Прим. ред.

 

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі