Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податковий облік у покупця під час урегулювання сумнівної заборгованості

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Січень, 2009/№ 1
Друк
Відповідь на запитання

Консультують фахівці редакції

 

Податковий облік у покупця під час урегулювання сумнівної заборгованості

 

20 червня 2008 року підприємство придбало товар вартістю 18000 грн. (у тому числі ПДВ — 3000 грн.). За умовами договору купівлі-продажу товар має бути оплачено не пізніше 24 червня 2008 року. У встановлений строк оплата за товар не надійшла. 30 червня 2008 року продавець надіслав покупцю претензію, в якій установлено граничний строк погашення заборгованості — 1 липня 2008 року. Претензію було визнано покупцем, але заборгованість не було погашено. Після цього продавець звернувся з позовом до суду. У жовтні 2008 року суд виніс рішення на користь позивача про стягнення заборгованості з покупця. Судове рішення набуло чинності 10 жовтня 2008 року. 3 грудня 2008 року підприємство-покупець погасило заборгованість.

Як відобразити дані операції в податковому обліку?

(м. Харків)

 

Почнемо з того, що 20 червня 2008 року покупець мав повне право відобразити валові витрати на суму 15000 грн. Крім того, за наявності податкової накладної покупець міг збільшити податковий кредит на суму 3000 грн.

Згідно з

п.п. 12.1.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР платник зобов’язаний збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини), визнаної в порядку досудового врегулювання спору чи судом або за виконавчим написом нотаріуса, у податковому періоді, на який припадає перша з подій:

а) або

90-й календарний день з дня граничного строку погашення такої заборгованості (її частини), передбаченого договором або визнаною претензією. Саме цей строк застосовується, якщо покупець вчасно (у місячний строк) не відповів на претензію, надіслану продавцем.

У нашому випадку претензію від постачальника було отримано 30 червня 2008 року. У претензії зазначено строк погашення заборгованості — 1 липня 2008 року*. Це означає, що

90-й календарний день з дня граничного строку погашення заборгованості, зазначеного в претензії, припадає на 29 вересня 2008 року;

б) або

30-й календарний день з дня прийняття судом рішення про визнання (стягнення) такої заборгованості (її частини) або вчинення нотаріусом виконавчого напису.

* Якби у претензії строк погашення заборгованості не було зазначено, то 90 календарних днів потрібно було б відлічувати з дня граничного строку погашення заборгованості, зазначеного в договорі, тобто з 24 червня 2008 року.

10 жовтня 2008 року суд виніс рішення про стягнення заборгованості з покупця.

30-й календарний день з дня винесення рішення судом припадає на 9 листопада 2008 року.

Таким чином, покупець має збільшити свої валові доходи (з урахуванням ПДВ) на суму 18000 грн. у III кварталі 2008 року в додатку К4 до декларації з податку на прибуток за 9 місяців та в ряд. 02.3 самої декларації.

3 грудня 2008 року покупець погашає заборгованість. Це дає йому право збільшити валові витрати на суму 18000 грн. (з урахуванням ПДВ) за підсумками 2008 року. Валові витрати мають потрапити у додаток К4 до декларації з податку на прибуток за 2008 рік і до рядка 05.3 самої декларації.

 

Наталія ГОЛОСКУБОВА

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі