Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Кошти, отримані з банківського рахунку на позику, використали не за цільовим призначенням

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Липень, 2009/№ 27
Друк
Відповідь на запитання

Кошти, отримані з банківського рахунку на позику, використали не за цільовим призначенням

 

Підприємство отримало кошти в касу для надання працівнику позики. Але через певні причини працівник відмовився від отримання позики. Чи не буде на підприємство накладено штраф, якщо з цих коштів воно виплатить заробітну плату своїм працівникам?

(м. Харків)

 

Використання отриманих у банку коштів не за цільовим призначення до 15.02.2005 р. згідно з

п. 2.17 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.02.2001 р. № 72 (далі — Положення № 72), було заборонено. За таке порушення відповідно до абзацу сьомого ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95 (далі — Указ № 436) на підприємство (підприємця) накладався штраф в розмірі витраченої готівки.

Але з набранням чинності з 15.02.2005 р. нового

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, яке замінило Положення № 72,, норму, що забороняла використання суб’єктами господарювання власні готівкові кошти, що одержані з банківського рахунку за грошовим чеком, виключно за цільовим призначенням було скасовано. Тому підприємства (підприємці) на теперішній час мають право виплачувати заробітну плату з коштів, які взято в банку не на виплату заробітної плати, а на інші цілі. Таку думку підтримує і Нацбанк (/font>ллист НБУ від 01.04.2005 р. № 11-113/1077-3214 та від 26.01.2005 р. № 11-111/226-703)./p>

Водночас в

Указі № 436 збереглася норма, що встановлює шштраф за використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням. Однак вона не застосовується, оскільки вимога щодо цільового використання коштів відсутня. Більш того, незастосування цього штрафу обґрунтоване положеннями Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV, згідно з яким суб’єкти господарювання можуть вільно розпоряджатися власними коштами, що знаходяться на їх банківських рахунках, і банки не мають права визначати і контролювати напрями використання грошових коштів клієнта (ст. 1066, 1067, 1068, 1074). Тому юридичних підстав для накладення штрафних санкцій на підприємство немає. Нацбанк з такою точкою зору погоджується, про що вказав в листі від 01.03.2005 р. № 11-111/680-1907*.

* Див. ком. «НБУ роз’яснив окремі норми Положення про касові операції» // «БТ», 2005, № 10, с. 6.

Отже,

підприємства, які отримали в банку за грошовим чеком власні грошові кошти на видачу позики, за необхідності можуть спрямовувати їх на виплату заробітної плати, при цьому до них не застосовуються жодні штрафні санкції.

Слід зазначити і те, що якщо підприємство прийняло рішення виплатити заробітну плату з коштів, які взяті на інші цілі, то воно повинно сплати соцвнески і податок з доходів фізичних осіб із зарплати найманих працівників у такі строки:

 

Вид виплат

ПДФО*

Внески до ПФ*

Внески до ФТВП* (нарахування — 1,4%; утримання — 0,5 % — 1 %)

Внески до ФБ* (нарахування — 1,6%; утримання — 0,6 %)

Внески до ФНВ* (нарахування — тариф)

нарахування

утримання

15 %

33,2 %

2 %

Аванс

Протягом банківського дня, наступного за днем виплати

У день виплати

Не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому видано аванс**

У строки, установлені для виплати заробітної плати за другу половину місяця

У день виплати доходу

Не пізніше наступного дня після виплати доходу***

Заробітна плата (за другу половину місяця)

Не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, за який виплачується зарплата**

Не пізніше наступного дня після виплати зарплати

*ПДФО — податок з доходів фізичних осіб; ПФ — Пенсійний фонд України; ФТВП — Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; ФБ — Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; ФНВ — Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

** Гірничими підприємствами остаточний розрахунок зі сплати страхових внесків за базовий звітний період здійснюється не пізніше ніж через 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми якої нараховуються страхові внески.

*** Якщо термін сплати внесків до ФНВ припадає на вихідний, святковий чи неробочий день (при виплаті з виручки або в натуральній формі), то їх можна сплатити на наступний за вихідним або святковим робочий день (лист ФНВ від 02.06.2008 р. № 1010-07-1).

 

Як бачимо, коли на виплату зарплати використано готівку, отриману в банку на інші цілі, підприємство уникає необхідності

перераховувати пенсійні внески у розмірі не менше 1/3 коштів, призначених для виплати заробітної плати (тобто від зарплати на руки), оскільки ці кошти вже знаходяться в касі підприємства.

 

Сергій ДЕЦЮРА

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі