Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Центр зайнятості не має права нав’язувати свої послуги ЕЦП

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Червень, 2009/№ 24
Друк
Стаття

ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ

не має права нав’язувати свої послуги ЕЦП

Останнім часом із різних джерел до нас надходить інформація, що центри зайнятості на місцях пропонують страхувальникам укладати договори про подання звітності до Фонду соцстраху від безробіття в електронному вигляді. Це починання можна було б тільки вітати, якби не одне АЛЕ — при цьому вони намагаються нав’язувати свої послуги електронного цифрового підпису, не визнаючи посилені сертифікати ключів, видані іншими центрами сертифікації. Звичайно, ми не можемо залишатися осторонь.

Юрій ЦИГАНОК, консультант газети «Бухгалтерський тиждень»,
сертифікований бухгалтер-практик (CAP)

 

На сайті новоствореного Центру сертифікації ключів Державної служби зайнятості України (www.ca.dcz.gov.ua) гордовито зазначено, що Центр зайнятості — одна з перших державних установ, яка створила на своїй базі акредитований центр сертифікації ключів (АЦСК ДСЗ України). Там же зазначається, що цей АЦСК (цитуємо):

«на законних підставах має право надавати послуги електронного цифрового підпису фізичним та юридичним особам будь-якої форми власності». Власне, наявність свідоцтва про акредитацію із щасливим номером 7 підтверджує законне право цього АЦСК надавати послуги ЕЦП, проте в цьому ніхто й не сумнівається. Надавати, але не нав’язувати...

Акредитація центру сертифікації ключів є нічим іншим як процедурою документального засвідчення його компетентності здійснювати діяльність, пов’язану з обслуговуванням посилених сертифікатів ключів. АЦСК ДСЗ України є зовсім не єдиним та не першим центром сертифікації, який отримав свідоцтво про акредитацію. До нього такі свідоцтва отримали шість центрів, після нього — ще три. Тож їх компетентність у цій сфері так само підтверджено Центральним засвідчувальним органом (http://czo.gov.ua).

Правовий статус електронного цифрового підпису визначено

Законом України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.2003 р. № 852-IV (далі — Закон про ЕЦП). Саме цей Закон регулює правові відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису. При цьому він не ставить сферу застосування сертифікатів ключів у залежність від Центру сертифікації, що видав підписувані документи, та їх категорії.

Посилені сертифікати ключів ЕЦП, видані будь-яким акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК) відповідно до

Закону про ЕЦП, є універсальними і дають змогу підписувати документи будь-якого формату, у тому числі і звітність. Тому Центр зайнятості не має права нав’язувати страхувальникам свої послуги електронного цифрового підпису як єдині допустимі для посвідчення звітності страхувальника.

Але що цікаве: не визнаючи «чужих» сертифікатів, працівники центрів зайнятості наполягають на тому, що вже їх сертифікати можна використовувати практично скрізь, де є така технічна можливість. А це вже не що інше, як спроба «перетягти ковдру на себе», переділити ринок на свою користь. І хоча в типовому договорі АЦСК ДСЗ України зазначено, що «послуги ЕЦП Центром надаються Клієнту на безкоштовній основі», подальше спілкування з працівниками центрів зайнятості на місцях наводить на думку про зовсім не безкоштовну «технічну підтримку».

А тепер уявимо, що буде, якщо кожен орган державної влади, якому суб’єкти господарської діяльності подають ту чи іншу звітність, відкриє свій «придворний» центр сертифікації ключів та зобов’яже всіх підписувати звітність, що подається, лише їх ключами. Державна податкова служба, Пенсійний фонд, три фонди соціального страхування, органи держстатистики — аж ніяк не вичерпний перелік споживачів звітності, адже посилені сертифікати ключів потрібно оновлювати щороку. У результаті такий технічний прогрес коштуватиме солідну суму.

Але ми впевнені, що до цього не дійде. Сьогодні більшість центрів сертифікації серйозно налаштовані відстояти правомірність застосування своїх сертифікатів при підписанні звітності до Фонду соцстраху від безробіття. До того ж посадові особи дирекції Державного центру зайнятості України в телефонному спілкуванні заперечують наявність будь-якої дискримінації сертифікатів, виданих іншими АЦСК. А якщо заперечують, то, очевидно, розуміють незаконність подібної дискримінації. Дуже хочеться сподіватися на їх щирість. А тим часом страхувальникам, які не бажають придбавати зайві комплекти ключів, варто зачекати з укладенням договорів про подання звітності до Фонду соцстраху від безробіття в електронному вигляді. На папері прийняти звітність у будь-якому разі зобов’язані.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі