Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Травень, 2009/№ 18
Друк
Постанова від 14.04.2009 р. № 366

ДО УВАГИ ПРИВАТНИХ ПІДПРИЄМЦІВ!

Кабмін установив мінімальний розмір пенсійних внесків. Чи законно?

 

Постанова Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 р. № 366

«Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування»

 

Постановою

, що коментується, уряд намагається зобов’язати приватних підприємців, які обрали особливі способи оподаткування (єдиний податок і фіксований податок), доплачувати до Пенсійного фонду внески до мінімального розміру страхового внеску за себе та членів сім’ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.

Перше, що викликає запитання, —

легітимність документа.

Як відомо, питання сплати страхових внесків регулюються

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі — Закон 1058), в якому сплату страхових внесків «особливими» підприємцям врегульовано Прикінцевими положенням (див. «Що зазначає Закон»).

 

Що зазначає Закон

Витяг із Закону № 1058

«Розділ XV

Прикінцеві положення

<...>

8.

До набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду <...>:

<...>

4) фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, <...>), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування

сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом у фіксованому розмірі;

<...>

15. Кабінету Міністрів України:

<...>

7) разом із проектом Закону України про Державний бюджет України на 2004 рік подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо сплати страхових внесків у фіксованому розмірі фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, <...>), та членами сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, а також

пропозиції щодо вилучення із законодавства про спрощену систему оподаткування положень, які стосуються спрямування коштів до Пенсійного фонду України;».

 

Як бачимо, «особливі» підприємці мають сплачувати внески до Пенсійного фонду у

фіксованому розмірі. Однак з моменту набуття чинності Законом № 1058 такий фіксований розмір страхових внесків було встановлено тільки в Законі про Держбюджет-2005*, та й він проіснував недовго — з 31.03.2005 р. Законом № 2505** відповідні положення було скасовано. На сьогодні фіксованого розміру страхових внесків не затверджено (що підтверджує і Пенсійний фонд — лист від 12.03.2007 р. № 3939/03-30). Тому Пенсійний фонд отримує від «особливих» підприємців лише частину єдиного (42 %) та фіксованого (10 %) податків. І ці суми зараховуються в рахунок сплати страхових внесків (і враховуються при розрахунку страхового стажу).

* Закон України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004 р. № 2285-IV.

** Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» від 25.03.2005 р. № 2505-IV.

Таким чином, можемо констатувати,

що постанова, прийнята Кабміном з перевищенням повноважень, оскільки згідно із Законом № 1058 фіксований розмір страхового внеску може бути встановлено тільки законом. Слід зауважити, що спроба вирішити це питання на законодавчому рівні була: Кабмін уніс на розгляд Верховної Ради законопроект від 22.12.2008 р. № 3521, яким саме й передбачалося внести зміни до підпункту 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 1058. Але навіть для включення його до «порядку денного» не набралося достатньої кількості голосів. Отже, наведені вище аргументи, на наш погляд, дозволяють «особливим» підприємцям, готовим відстоювати свої права, уникнути доплати пенсійних внесків, а постанові, що коментується, дають серйозні шанси повторити долю горезвісної постанови № 1118*.

* Постанова КМУ від 20.12.2008 р. № 1118 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2000 р. № 507». Нею, нагадаємо, уряд намагався змусити всіх підприємців-єдиноподатників залишити лави платників ПДВ.

Якщо ж ви вирішили доплачувати внески до Пенсійного фонду, то спробуємо розібратися з тим,

як це робити.

1. Розмір доплати.

Сума страхового внеску, який має бути сплачено до Пенсійного фонду, підприємцями — платниками єдиного та фіксованого податків, визначається з урахуванням частини фіксованого чи єдиного податку самостійно, але не може бути менше мінімального розміру страхового внеску та більше максимального розміру страхового внеску.

 

Період 2009 року

Мінімальний розмір, грн.*

Максимальний розмір, грн.**

Травень — червень

207,50

3331,62

Липень — вересень

209,16

Жовтень — листопад

215,80

Грудень

222,11

*Розраховується як добуток мінзарплати на ставку внеску 33,2 %.

** Розрахунок: 669 (прожитковий мінімум на працездатну особу) х 15 х 33,2 %.

 

Наприклад

, якщо підприємець сплачує єдиний податок за максимальною ставкою 200 грн. (без урахування доплати за найманих працівників), то за травень йому необхідно доплатити внесок до Пенсійного фонду в розмірі:

207,5 - (200

х 42 %) = 123,5 (грн.).

2. Сплата.

Очевидно, «особливі» підприємці зможуть здійснювати доплати внесків за механізмом сплати фіксованого розміру внеску. Згідно з п.п. 5.3.4 Інструкції № 21-1** зробити це потрібно до 20 числа поточного місяця за попередній***. Водночас не зрозуміло, як пенсійники контролюватимуть правильність розрахунку доплати (можливо, і звітувати потрібно буде за механізмом, передбаченим для фіксованого розміру внеску, подаючи додаток 26 до Інструкції № 21-1).

** Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1.

*** Хоча тут теж не обійшлося без суперечностей. Справа в тому, що Закон № 1058 для страхувальників, зазначених у п. 5 ст. 14 («особливих» підприємців названо саме тут), установив як звітний період квартал. З цього випливає, що на підставі п. 6 ст. 20 Закону № 1058 такі підприємці повинні доплачувати страхові внески після закінчення звітного кварталу протягом 20 календарних днів.

У будь-якому разі, робити однозначні висновки про те, як на практиці працюватиме

постанова, що коментується, поки що зарано. Як мінімум варто дочекатися роз’яснень Пенсійного фонду.

Постанова, що коментується, набрала чинності 1 травня 2009 року.

 

 

Кабінет Міністрів України

Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування

Постанова від 14 квітня 2009 року № 366

 

Кабінет Міністрів України

постановляє:

1. Установити, що фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні такими суб’єктами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, сплачують страхові внески в порядку, визначеному

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Сума страхового внеску визначається самостійно фізичною особою — суб’єктом підприємницької діяльності як для себе, так і зазначених членів його сім’ї.

При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менш як один мінімальний розмір страхового внеску за кожну особу та не більш як один розмір страхового внеску, обчисленого в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

2. Пенсійному фонду України надавати роз’яснення щодо застосування цієї постанови.

3. Ця

постанова набирає чинності з 1 травня 2009 року.

 

Прем’єр-міністр України Ю.ТИМОШЕНКО

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі