Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Яким має бути порядковий номер податкової накладної

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Травень, 2009/№ 19
Друк
Відповідь на запитання

Яким має бути порядковий номер податкової накладної

 

Чи можна включати до податкового кредиту суми ПДВ за податковими накладними, якщо їх номери містять символи ділення, тире, літери?

(м. Дніпропетровськ)

 

Порядковий номер податкової накладної є одним з обов’язкових реквізитів

(п.п. 7.2.1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР, далі — Закон про ПДВ). Як правило, помилки в обов’язкових реквізитах стають приводом для визнання податківцями порушення правил податкового обліку і для виключення з податкового кредиту сум ПДВ за такими неправильно заповненими податковими накладними. Тому бухгалтери особливо уважно ставляться до заповнення обов’язкових реквізитів. Однак дехто з бухгалтерів, які обслуговують кілька підприємств, уключають до номерів документів (у тому числі й податкових накладних) літерні позначення таких підприємств чи інші символи, щоб не плутати документи, що стосуються різних підприємств.

У бухгалтера, який отримав таку податкову накладну, найімовірніше, й виникло це запитання.

Отже,

п. 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. № 165 (далі — Порядок № 165), передбачає, що порядковий номер податкової накладної має відповідати порядковому номеру Реєстру отриманих та виданих податкових накладних (далі — Реєстр).

Крім того,

п. 11.1 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПАУ від 30.06.2005 р. № 244, передбачає, що у графі 1 розділу II «Видані податкові накладні» Реєстру має бути зазначено порядковий номер податкової накладної та розрахунку коригування кількісних та вартісних показників. При цьому у формі Реєстру, затвердженій тим же наказом ДПАУ від 30.06.2005 р. № 244, графу 1 уже заповнено — у ній наведено приклад заповнення порядкових номерів податкових накладних («1», «2», «3»...).

Отже, можна дійти висновку, що

порядковий номер податкової накладної має бути зазначено у вигляді цілого числа без літер, крапок, тире та інших символів.

З цього правила є два винятки.

По-перше

, якщо платник ПДВ делегував право самостійно виписувати податкові накладні філіям або структурним підрозділам, він має присвоїти кожному підрозділу окремий код (номер, шифр), про що повідомити податковий орган (п. 2 Порядку № 165). Номери податкових накладних, виписаних такими філіями чи структурними підрозділами, визначаються числовим значенням через дріб. У чисельнику зазначається порядковий номер (що відповідає Реєстру), а у знаменнику — код (номер, шифр) філії.

По-друге

, при виписуванні податкової накладної на суму перевищення звичайної ціни над фактичною до порядкового номера, що відповідає податковій накладній, виписаній на фактичну вартість, додається через дріб позначення «ЗЦ», але така податкова накладна покупцю не видається (п. 19 Порядку № 165).

Таким чином, на наш погляд,

уключення до порядкового номера податкової накладної «заборонених» символів є порушенням вимог п. 3 Порядку № 165.

На думку фахівців податкових органів (див.

консультацію в журналі «Податковий, банківський, митний консультант», 2009, № 14, с. 14), така податкова накладна не дає покупцю права на формування податкового кредиту.

Незважаючи на те що накладну заповнено з порушеннями, ми з позицією податківців не згодні. Описане порушення порядку складання податкової накладної не повинне поставити під сумнів правомірність формування податкового кредиту покупця. Аналогічну позицію викладено в

ухвалі ВАдСУ від 02.10.2007 р. у справі 29/356-11/227, де зазначено, що відсутність такого реквізиту, як порядковий номер податкових накладних, не є підставою їх недійсності з урахуванням підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, сплати продавцями за ними ПДВ у зазначених у податкових накладних сумах.

Обережним платникам рекомендуємо при отриманні податкової накладної, порядковий номер якої містить «заборонені» символи, вимагати у продавця належним чином заповнену накладну. У разі відмови згідно з

п.п. 7.2.6 Закону про ПДВ платник має право разом з податковою декларацією за звітний період подати заяву зі скаргою на такого постачальника, що є підставою для включення ПДВ до податкового кредиту.

 

Микола ШПАКОВИЧ

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі