Подання фінзвітності держреєстратору у 2009 році

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Травень, 2009/№ 21
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Подання фінзвітності держреєстратору у 2009 році

 

Запитання

Відповідь

1

2

Хто подає фінансову звітність державному реєстратору?

Усі підприємства (крім бюджетних установ)

Кому подають ?

Держреєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи

Що подають?

Звітність за 2008 рік у складі:
1) звичайні підприємства — Балансу (ф. № 1) та Звіту про фінансові результати (ф. № 2);
2) малі підприємства — Балансу (ф. № 1-м) і Звіту про фінансові результати (ф. № 2-м)

Чим передбачено подання?

Частиною 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі — Закон № 996) та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі — Закон № 755)

Який термін подання?

Звітність необхідно подати до 1 червня року, що настає за звітним. Зважаючи на те, що у 2009 році 31 травня припадає на вихідний день (неділя) на підставі п. 10 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419 звітність можна подати 1 червня

Навіщо держреєстратору
потрібна фінзвітність?

По-перше, інформація із фінзвітності потрібна для розміщення її в Єдиному державному реєстрі (ч. 2 ст. 17 Закону № 755) і є загальнодоступною користувачам (за певну плату).
По-друге, за допомогою цієї інформації держреєстратор має змогу контролювати дотримання розміру чистих активів господарських товариств, що передбачено ст. 144 та 145 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV. На цьому наголошує ДКЦПФР у листі від 27.06.2007 р. № 13/03/10774. Нагадаємо, що наслідком недотримання розміру чистих активів може бути відміна держреєстрації підприємства, але ініціювати її держреєстратор не має права*

Чи має право держреєстратор вимагати подавати разом із фінзвітністю аудиторський
висновок?

Ні, немає. У ч. 3 ст. 14 Закону № 996 міститься виключний перелік документів, що підлягають наданню держреєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи (Баланс і Звіт про фінансові результати), і цей перелік не включає такого офіційного документа, як аудиторський висновок, тому останній не підлягає поданню держреєстратору. Це підтверджує і Держпідприємництва у листі від 26.03.2008 р. № 2575**

Чи потрібно нотаріально
завіряти фінзвітність?

Ні, не потрібно. Так, Держпідприємництва у листі від 18.01.2007 р. № 332 вказує, що нотаріального посвідчення підписів на звітності не вимагається

Чи потрібно на фінзвітності ставити відмітку органу державної статистики?

Ні, не потрібно.
Хоча раніше Держпідприємництва (лист від 18.01.2007 р. № 332) мав іншу точку зору і вимагав, щоб звітність містила відмітку органу державної статистики про дату отримання цієї звітності. Однак під тиском Держкомстату (лист від 14.03.2007 р. № 04/4-6/103) він свою думку змінив (лист від 30.05.2007 р. № 3846)

Чи можна подавати ксерокопію звітності, яку подали органам статистики?

На нашу думку, варіант із ксерокопією «не пройде». Тому пропонуємо подавати держреєстратору оригінальний звіт, підписаний посадовими особами підприємства та засвідчений «мокрою» печаткою. Також дані такого звіту мають повністю дублювати дані звіту, наданого до органу статистики

В якому вигляді можна подавати фінзвітність держреєстратору?

Фінзвітність держреєстратору можна подавати:
— особисто;
— рекомендованим листом (при цьому бажано оформити опис вкладення);
— в електронному вигляді

Що потрібно для подачі фінзвітності в електронному вигляді?

Для подання звітності необхідно завантажити програму «АРМ (автоматизоване робоче місце) «Унесення фінансової звітності ЄДР» і мати ЕЦП керівника, головного бухгалтера та аналоги печатки юридичної особи, підтвердженої посиленим сертифікатом відкритого ключа. Програмне забезпечення для подання фінансової звітності реєстратору і детальні інструкції розміщено на офіційних сайтах Держпідприємництва (http://www.dkrp.gov.ua/control/uk/publish/article? art_id = 93731&cat_id = 37571) та Інформаційно-ресурсного центру (http://www.irc.gov.ua). Детальніше про це читайте, пошту «У 2008 році фінансову звітність держреєстратору можна подати в електронному вигляді» // «БТ», 2008, № 21, с. 45. А щодо питань технічної підтримки програмного забезпечення можна звертатися за тел./факсом (044) 481-49-29, або на e-mail finedr@irc.gov.ua.

До якого відділу реєстраційної палати подавати звіт?

Звіт подається безпосередньо держреєстратору, тобто туди, куди здавали реєстраційну картку чи інші документи, пов’язані з державною реєстрацією підприємства або зміни до раніше поданих документів

Коли потрібно подавати фінзвітність держреєстратору
новоствореному підприємству?

Якщо юридична особа створена у 2008 році, і за результатами роботи за 2008 рік подавала звітність, то в такому разі вона може подати держреєстратору перший річний звіт у 2009 році (до 1 червня 2009 року). На це вказує Держпідприємництва у листі від 18.01.2007 р. № 332

Яка відповідальність передбачена за неподання звітності?

За неподання фінзвітності держреєстратору штрафні (фінансові) санкції до суб’єктів господарювання (та/чи їх службових осіб) не застосовуються, оскільки відповідальності за таке порушення ні в Законі № 996, ні в Законі № 755 не встановлено. На це також указує і Держпідприємництва у листі від 16.03.2007 р. № 1897.
Водночас існує потенційна можливість постраждати за ст. 1642 Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X (далі — КУпАП), яка передбачає накладення штрафу від 8 до 15 нмдг (від 136 грн. до 255 грн.) за неподання фінансової звітності, оскільки згідно з ч. 3 ст. 14 Закону № 996 на підприємство покладено обов’язок подавати фінансову звітність держреєстратору.
Щоправда, цей штраф малоймовірний тому, що його накладають органи державної контрольно-ревізійної служби (ст. 2341 КУпАП) на підставі протоколів, складених ними самими або органами внутрішніх справ. При чому вони можуть перевіряти тільки ті підприємства, що працюють із бюджетними коштами, а також використовують державне та комунальне майно

Які можливі наслідки неподання фінзвітності?

Як негативний наслідок можна розглядати теоретичну можливість винесення судового рішення про припинення юридичної особи згідно з ч. 2 ст. 38 Закону № 755 за неподання документів фінзвітності протягом року відповідно до закону. При буквальному тлумаченні цього законодавчого положення можна говорити, що під цю підставу підпадає і неподання фінзвітності держреєстратору. Однак ні до повноважень держреєстратора, ні до повноважень будь-якого іншого державного органу звернення до суду з вимогою припинити діяльність юридичної особи у зв’язку з неподанням нею Балансу та Звіту про фінансові результати не належить. Тому ця можливість скоріше теоретична

* Детальніше див. статтю «Чисті активи ³ статутний фонд: не забуваємо про вимоги Цивільного кодексу» // «БТ», 2007, № 46, с. 12.

** Див. ком «Фінансова звітність держреєстратору подається у складі Балансу і Звіту про фінрезультати без аудиторського
висновку» // «БТ», 2008, № 15, с. 10.

 

Сергій ДЕЦЮРА

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд