Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Питання Загального реєстру податкових накладних

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2009/№ 41
Друк
Розпорядження від 23.09.2009 р. № 1178-

ЗАГАЛЬНИЙ РЕЄСТР ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ:

нова фішка від Кабміну

 

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.09.2009 р. № 1178-р

«Питання Загального реєстру податкових накладних»

 

Документ, що коментується, наведено в додатку «Документи»

 

Розпорядженням

, що коментується, Кабмін знову намагається «упорядкувати» адміністрування податку на додану вартість. І хоча в п. 1 розпорядження, що коментується, є посилання на п.п. 7.2.8 Закону про ПДВ*,нововведення, м’яко кажучи, не відповідають його нормам.

* Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР.

1

. З 1 листопада 2009 року для платників ПДВ — продавців товарів (робіт, послуг) запроваджується обов’язкова реєстрація податкових накладних, виписаних на суму ПДВ понад 1 млн грн., зазначену в одній накладній, у Загальному реєстрі податкових накладних (далі — Реєстр). З 01.01.2010 р. такій реєстрації підлягають податкові накладні на суму ПДВ понад 500 тис. грн., а з 01.04.2010 р. — на суму понад 100 тис. грн. Порядок ведення Реєстру має розробити ДПАУ.

Нагадаємо, що

п.п. 7.2.8 Закону про ПДВ передбачає реєстрацію податкових накладних платником ПДВ тільки в Реєстрі отриманих та виданих податкових накладних і все. Про жодну додаткову реєстрацію в загальному Реєстрі, на якому наполягає Кабмін, не йдеться.

2

. Примітно, що факт реєстрації податкової накладної в Реєстрі ще не гарантує право покупця на включення суми ПДВ до податкового кредиту. Адже п. 5 розпорядження, що коментується, передбачено, що покупець втрачає право на податковий кредит, якщо суму податкових зобов’язань за податковою накладною не відображено продавцем у податковій декларації (!) або продавець не здійснив у повному обсязі розрахунки з бюджетом за такою декларацією!

Отже, якщо продавець товарів не сплатив суму зобов’язань за податковою декларацією (хоча б на 1 гривню),

усі його покупці, зазначені в додатку 5 до такої декларації, автоматично позбавляються права на податкових кредит за податковими накладними, виданими таким продавцем. Таке обмеження права покупця на податковий кредит не відповідає нормам Закону про ПДВ.

3

. Кабмін у черговий раз (усупереч вимогам ст. 111 Закону № 509**) надає податковим органам право проводити позапланові виїзні перевірки у продавця та покупця в разі надходження інформації про розбіжності між даними податкової накладної та Реєстру.

** Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 р. № 509-XII.

Безумовно, деякі положення

розпорядження, що коментується, платники ПДВ можуть обійти, наприклад, подрібнивши суму постачання на декілька податкових накладних, щоб не реєструвати їх у Реєстрі. Сподіватимемося, що решта, незаконних положень проіснують недовго.

Розпорядження, що коментується, набуло чинності з дня його прийняття — 23.09.2009 р.

 

 

Кабінет Міністрів України

 

Питання Загального реєстру податкових накладних

 

Розпорядження від 23 вересня 2009 року № 1178-р

 

1.

З метою упорядкування адміністрування податку на додану вартість, вдосконалення податкового обліку та відповідно до підпункту 7.2.8 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» запровадити реєстрацію податкових накладних платників податку — продавців товарів (робіт, послуг) (далі — продавці) в Загальному реєстрі податкових накладних (далі — Реєстр) із сумою податку на додану вартість, зазначеною в одній накладній:

понад 1 млн гривень — з 1 листопада 2009 р.;

понад 500 тис. гривень — з 1 січня 2010 р.;

понад 100 тис. гривень — з 1 квітня 2010 року.

2.

Податкова накладна надається покупцю товарів (робіт, послуг) (далі — покупець) після внесення відомостей про неї до Реєстру.

3.

Порядок ведення Реєстру встановлюється ДПА.

Покупець має право звіряти відповідність даних

податкової накладної даним Реєстру.

4.

У разі порушення продавцем установленого порядку реєстрації податкових накладних ДПА має право проводити перевірку достовірності зазначених платником податку сум податкових зобов’язань з метою встановлення права покупця на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Надходження до органу державної податкової служби інформації про виявлення розбіжностей у даних

податкової накладної та Реєстру є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки продавця та покупця.

5.

Невідповідність даних, зазначених в податковій накладній, даним Реєстру не звільняє продавця від обов’язку включення суми податку на додану вартість, зазначеної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період. Покупець втрачає право на податковий кредит відповідно до податкової накладної, якщо сума податку на додану вартість згідно з накладною не відображена продавцем у податковій декларації або продавець не провів у повному обсязі розрахунки з бюджетом за такою декларацією.

 

Прем’єр-міністр України Ю. ТИМОШЕНКО

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі