Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Що робити, якщо 42 % від суми єдиного податку перевищує нарахований внесок до Пенсійного фонду

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2009/№ 41
Друк
Відповідь на запитання

Що робити, якщо 42 % від суми єдиного податку перевищує нарахований внесок до Пенсійного фонду

 

Підприємство — платник єдиного податку за серпень 2009 року сплатило суму єдиного податку в розмірі 9000 грн. Фонд оплати праці працівників за цей місяць склав 8000 грн. Таким чином, до Пенсійного фонду зараховано єдиного податку у рахунок сплати внесків більше суми нарахованих внесків (9000 х 42 % > 8000 хх 33,2 %). Чи можна зарахувати таке перевищення в рахунок нарахованих внесків до Пенсійного фонду на заробітну плату за вересень 2009 року?

(м. Кіровоград)

 

Нагадаємо, що з 2004 року згідно із

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV платники єдиного податку нарівні з іншими страхувальниками нараховують і сплачують пенсійні внески як в частині нарахувань, так і в частині утримань, до Пенсійного фонду України (ПФУ). При цьому згідно з п. 3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» в редакції від 28.06.99 р. № 746/99 відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження суми єдиного податку перераховують 42 % цієї суми до ПФУ в рахунок сплати єдиноподатниками нарахованих внесків до ПФУ за відповідні періоди*.

* Звертаємо увагу: зараховувати частину сплаченого єдиного податку в рахунок сплати внеску до ПФУ можна тільки в частині нарахувань (33,2 % і 4 %). Такий залік не поширюється на внески до ПФУ, що являють собою утримання із зарплати (2 %), оскільки такі утримання є внесками до ПФУ самих працівників.

Тобто єдиноподатники сплачують внески до ПФУ, нараховані на заробітну плату, лише у розмірі, що дорівнює різниці між нарахованим розміром внеску до ПФУ на заробітну палату працівника та сумою єдиного податку, зарахованого у сплату цього внеску до ПФУ. Детальніше про процедуру зарахування єдиного податку у рахунок сплати внесків до ПФУ див. статтю

«Залік єдиного податку в рахунок сплати внесків до Пенсійного фонду» // «БТ», 2008, № 3, с. 18.

Розглядаючи випадок, наведений у запитанні, можна сказати, що оскільки у підприємства нарахований внесок до ПФУ менший від розміру зарахованого до ПФУ єдиного податку, різниця, що виникає, згідно з

п. 11.17 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ № 21-1 від 19.12.2003 р., є надміру сплаченими внесками (переплатою). Таку суму або повернуть страхувальнику, або за його згодою зарахують у рахунок сплати майбутніх платежів страхових внесків. На цьому наголошує також ПФУ у листах від 23.11.2006 р. № 15540/03-30 та від 15.10.2007 р. № 16442/03-30.

Тобто

якщо у єдиноподатника виникає переплата внесків до ПФУ, нарахованих на зарплату у зв’язку із зарахуванням 42 % сплаченого єдиного податку у рахунок внесків до ПФУ, то її сума або повертається страхувальнику, або може бути зарахована в рахунок сплати майбутніх платежів страхових внесків (у нашому випадку за вересень 2009 року).

Приклад

. Підприємство — платник єдиного податку за серпень 2009 року у вересні сплатило суму єдиного податку в розмірі 9000 грн. Фонд оплати праці працівників за цей місяць склав 8000 грн. При цьому за першу половину серпня підприємство сплатило авансові платежі до ПФУ в частині нарахувань (33,2 %) у серпні в розмірі 700 грн., а заробітну плату за другу половину цього місяця виплатило 9 вересня. Єдиний податок за серпень перераховано 18 вересня**.

** Оскільки єдиний податок за серпень 2009 року буде сплачено підприємством — платником єдиного податку не пізніше 20 вересня, то прострочення зі сплати страхових внесків не виникне. На це вказує і ПФУ у листі від 21.10.2008 р. № 18370/03-30.

Суму переплати у частині нарахувань до ПФУ при виплаті заробітної плати за другу половину місяця необхідно визначати так:

9000

х 42 % + 700 - 8000 х 33,2 % = 3780 + 700 - 2656 = 1824 (грн.),

де 3780 — частина суми єдиного податку за серпень, яку Держказначейство перераховує до ПФУ;

700 — сума авансових платежів до ПФУ в частині нарахувань, сплачена в серпні (при сплаті цього внеску підприємство може зараховувати 42 % від єдиного податку, сплаченого в серпні за липень);

2656 — загальна сума внесків до ПФУ в частині нарахувань за серпень.

Як бачимо, підприємство надміру сплатило внески до ПФУ, нараховані на заробітну плату за серпень. А тому сума такої переплати (1824 грн.) буде або віднесена в рахунок сплати внесків до ПФУ за вересень 2009 року, або повернена платникові за його бажанням.

 

Сергій ДЕЦЮРА

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі