Про зупинення дії окремих положень постанов Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 915 і від 20 травня 2009 року № 508

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2009/№ 37
В обраному У обране
Друк
Указ від 08.09.2009 р. № 718/2009

УТИЛІЗАЦІЯ ТАРИ:

Президент проти монополізації

 

Указ Президента України від 8 вересня 2009 року № 718/2009

«Про зупинення дії окремих положень постанов Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 915 і від 20 травня 2009 року № 508»

 

Документ, що коментується, наведено в додатку «Документи»

 

Нагадаємо, що Кабмін

постановою від 20.05.2009 р. № 508 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 р. № 915» (далі — постанова № 508) уніс зміни до постанови КМУ «Про впровадження системи збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації відходів як вторинної сировини» від 26.07.2001 р. № 915 (далі — постанова № 915).

Цими змінами, що набрали чинності 03.06.2009 р., установлено таке:

мінімальні норми утилізації використаних тари та пакувальних матеріалів для підприємств, установ, організацій усіх форм власності у відсотках загальної маси тари та пакувальних матеріалів, які вони використовують в Україні чи імпортують разом із продукцією, становлять: у 2009 році — 25 %; у 2010 році — 30 %; у 2011 році та наступних роках — 35 % (раніше з 2006 року було 30 %);

— утилізувати тару і пакувальні матеріали підприємства можуть лише двома шляхами: самостійно чи уклавши

договір з держкомпанією «Укрекокомресурси». При цьому мінімальні норми утилізації використаних тари та пакувальних матеріалів необхідно виконати незалежно від того, самостійно чи на підставі договорів утилізувалася тара (раніше цю умову було передбачено тільки для самостійної утилізації);

— потрібно

щороку до 10 грудня подавати територіальним органам Мінприроди інформацію про обсяги використаних тари та пакувальних матеріалів. Форму, за якою це слід здійснювати, мало розробити і затвердити Мінприроди.

Президент України дійшов до висновку, що

постанова № 508 унеможливлює здійснення підприємницької діяльності понад 1800 спеціалізованими підприємствами, що мають ліцензії та умови для надання відповідних послуг на території України, оскільки підприємства для утилізації тари та пакувальних матеріалів змушені були звертатися тільки до держкомпанії «Укрекокомресурси».

На думку Президента:

постанова № 508 не відповідає нормам Конституції України;

Кабмін перевищує свої повноваження, вирішуючи підзаконним актом питання, віднесені Конституцією України до сфери законодавчого регулювання.

Ураховуючи це, Президент зупинив дію

абзацу другого п. 5 постанови № 915 та абзацу четвертого п. 2 постанови № 508 (саме в них застережено, що потрібно укладати договори на утилізацію з держкомпанією «Укрекокомресурси») з одночасним зверненням до Конституційного Суду щодо мотивів невідповідності його Конституції України.

Указ

набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

З проблеми використання тари рекомендуємо ознайомитися також із коментарем «Імпорт товарів у тарі: нові обмеження» до спільного наказу Мінекономіки, Мінприроди, Держмитслужби «Про затвердження Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах» від 30.07.2009 р. № 789/414/709 («БТ», 2009, № 34, с. 4).

 

 

Президент України

 

Про зупинення дії окремих положень постанов Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 915 та від 20 травня 2009 року № 508

 

Указ від 8 вересня 2009 року № 718/2009

 

Кабінет Міністрів України 20 травня 2009 року видав

постанову № 508 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 р. № 915», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 915 «Про впровадження системи збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації відходів як вторинної сировини».

Пунктом 2

змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 915, пункт 5 названої постанови (яким було передбачено можливість забезпечення збирання, сортування, заготівлі та утилізації використаної тари (упаковки) підприємствами, установами, організаціями самостійно або шляхом укладення договорів про надання послуг із збирання, сортування, перевезення, переробки та утилізації використаної тари (упаковки) з державною компанією «Укрекокомресурси» чи іншими спеціалізованими підприємствами, що мають відповідні ліцензії і умови для надання таких послуг на території України) викладено в новій редакції, за якою підприємства, установи та організації усіх форм власності, які використовують в Україні тару і пакувальні матеріали або імпортують їх разом з продукцією, зобов’язано самостійно з дотриманням вимог законодавства забезпечити приймання та утилізацію використаних тари і пакувальних матеріалів або укласти з державною компанією «Укрекокомресурси» договори про організацію їх збирання, заготівлі та утилізації.

Таким чином, оскільки для самостійного здійснення утилізації тари та пакувальних матеріалів зазначеним підприємствам, установам, організаціям на всій території України потрібно створити належну інфраструктуру, що на практиці виконати практично неможливо,

постанова Кабінету Міністрів України № 508 зобов’язує виробників та імпортерів укладати контракти з єдиним підприємством — державною компанією «Укрекокомресурси», чим унеможливлює здійснення підприємницької діяльності більш як 1800 спеціалізованими підприємствами, що мають ліцензії і умови для надання відповідних послуг на території України.

Таке рішення Кабінету Міністрів України не відповідає

Конституції України, за якою кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція не допускаються, види і межі монополії визначаються законом (частини перша і третя статті 42), правила конкуренції визначаються виключно законами України (пункт 8 частини першої статті 92), держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, усі суб’єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13), кожен має право розпоряджатися своєю власністю (частина перша статті 41). Вирішивши підзаконним актом питання, віднесені Конституцією України до сфери законодавчого регулювання, Кабінет Міністрів України порушив і норми статті 75, пункту 3 частини першої статті 85, статті 91 Конституції України, за якими прийняття законів належить до повноважень парламенту — Верховної Ради України як єдиного законодавчого органу в Україні.

Відтак, зазначене рішення Кабінету Міністрів України не відповідає також нормам

частини другої статті 8 Основного Закону держави, якою проголошено, що закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України, які зобов’язують органи виконавчої влади здійснювати повноваження у встановлених Конституцією межах та діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, частини третьої статті 113, за якою Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується, зокрема, Конституцією України, частини першої статті 117 Конституції України, за якою Кабінет Міністрів України видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції.

Ураховуючи викладене, відповідно до

пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України постановляю:

1.

Зупинити дію:

абзацу другого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 915 «Про впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини»

(зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 508);

абзацу четвертого пункту 2

змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 р. № 915, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 508.

2.

Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо відновлення конкуренції при наданні послуг зі збирання, сортування, перевезення, переробки та утилізації використаної тари (упаковки).

3.

Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

 

Президент України В. ЮЩЕНКО

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд