Теми статей
Обрати теми

Про оплату листка непрацездатності працівнику, який є приватним підприємцем

Редакція БТ
Лист від 15.06.2010 р. № 2718/0/18/10-

ПІДПРИЄМЕЦЬ-ЄДИНОПОДАТНИК —

право на допомогу по тимчасовій непрацездатності за місцем роботи або як підприємцю

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 15.06.10 р. № 2718/0/18/10-зв

«Про оплату листка непрацездатності працівнику, який є приватним підприємцем»

 

У

листі, що коментується, Мінпраці роз’яснило порядок нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності для підприємця, який сплачує єдиний податок, і який одночасно з підприємницькою діяльністю працює за трудовим договором.

Мінпраці,

вважає: якщо підприємець-єдиноподатник, крім підприємництва, ще десь працює, то на призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності він може претендувати за основним місцем роботи або як підприємець — одночасно отримати допомогу за місцем роботи і як підприємець він не може. Наведені Мінпраці аргументи схожі з позицією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФТВП), викладеною в листі від 17.12.08 р. № 04-29-2507 (ком. у «БТ», 2009, № 11, с. 11) щодо права підприємця на допомогу по вагітності та пологах:

1) допомога особі, яка працює, одночасно може виплачуватися за місцем основної роботи та за сумісництвом;

2) підприємницька діяльність сумісництвом не вважається;

3) отже, така застрахована особа одночасно за місцем основної роботи та як підприємець у ФТВП допомогу отримати не зможе.

Ми з таким підходом

не згодні. Вважаємо, що підприємець може претендувати на допомогу як за місцем роботи, так і як підприємець у ФТВП. Наші аргументи такі:

1. Право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності передбачено

Законом № 2240* як за місцем роботи (ч. 1 ст. 50 Закону № 2240), так і для підприємців-єдиноподатників у ФТВП (ч. 2 ст. 50 Закону № 2240).

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.01 р. № 2240-III.

2. Внески підприємець, який працює, сплачує як за місцем роботи (з нарахованої йому зарплати), так і від заняття підприємницькою діяльністю (для єдиноподатника — 11 % від суми сплаченого єдиного податку). І в обох випадках така особа є застрахованою (за місцем роботи згідно з п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону № 2240; як підприємець — згідно ч. 3 ст. 6 Закону № 2240). Тому при настанні страхового випадку страхові виплати мають компенсувати втрату і зарплати, і підприємницького доходу.

3. Порядком № 1266** передбачено нарахування допомоги як за місцем роботи, так і окремо для підприємців-єдиноподатників (п. 19 Порядку № 1266). В обох випадках застосовують різну методику розрахунку, що базується на даних про фактично сплачені внески.

** Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат із загальнообов’язкового державного соціального страхування, затверджений постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266.

Тому вважаємо, що виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності лише за одним із місць (місцем роботи чи в ФТВП, де підприємця зареєстровано платником внесків як підприємця) є безпідставною. Цей підхід порушує права підприємця як особи, яка підлягає згідно з ч. 3 ст. 6 Закону № 2240 загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Складнощі в цьому випадку можуть виникнути з листком непрацездатності. Річ у тім, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності (у тому числі і для підприємця) згідно з ч. 1 ст. 51 Закону № 2240 є листок непрацездатності (його оригінал), а за його копією можна отримати допомогу, лише працюючи за сумісництвом (ч. 1 ст. 51 Закону № 2240; п. 21 Порядку № 1266).

І ще. Користуючись сьогоднішніми роз’ясненнями Мінпраці та обираючи місце виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності підприємцеві слід ураховувати, що як підприємець допомогу від ФТВП він отримає лише за дні хвороби, починаючи з 6 дня хвороби (ст. 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 11.01.01 р. № 2213-III). Тому залежно від розміру зарплати за основним місцем роботи отримати допомогу йому може бути буде вигідно саме за місцем роботи, а не як підприємцю.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі