Теми статей
Обрати теми

Учень перукаря: чи може перукар-єдиноподатник навчати перукарської справи?

Редакція БТ
Стаття

УЧЕНЬ ПЕРУКАРЯ:

чи може перукар-єдиноподатник навчати перукарської справи?

 

Приводом для написання цієї статті стало таке запитання читача:

«Фізична особа — підприємець на спрощеній системі оподаткування надає перукарські послуги. Додатково також планує надавати послуги з навчання перукарської справи з можливістю здобуття певних практичних навичок. Як правильно організувати таку діяльність і як оформити відносини між перукарем та його учнями?»

Розберемося в цій ситуації.

Роман КАБАЛЬСЬКИЙ, консультант газети «Бухгалтерський тиждень»

 

Чи підлягають ліцензуванню послуги з навчання перукарської справи?

Умовно кажучи, усі види навчання можна поділити на дві основні групи:

а) ті, що мають своїм результатом здобуття особою певного освітньо-кваліфікаційного рівня, про що видається відповідний документ (

свідоцтво або диплом, зразки яких затверджуються КМУ);

б) ті, що такого результату не мають. Наприклад, семінари, «круглі столи», конференції можуть бути прикладом навчання, результатом якого не є здобуття освіти, хоча вони і спрямовані, за висловлюванням податківців, на «створення інтелектуального потенціалу» (див.

листи ДПАУ від 30.04.04 р. № 7944/7/17-3117, від 21.06.04 р. № 11293/7/17-3117).

Перелік освітніх послуг, що підлягають ліцензуванню

, наведено в п. 2 Порядку № 1019. Серед тих, що цікавлять нас, названі послуги:

у сфері професійно-технічної освіти (п.п. 4 п. 2 Порядку № 1019): первинна професійна підготовка; перепідготовка робітників, підвищення їх кваліфікації; професійно-технічне навчання; підготовка (у тому числі первинна професійна), перепідготовка та підвищення кваліфікації іноземців, які прибули в Україну на навчання;

у сфері вищої освіти (п.п. 5 п. 2 Порядку № 1019): підготовка фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів за напрямами (спеціальностями); військова підготовка студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу; перепідготовка за спеціальностями; розширення профілю (підвищення кваліфікації), спеціалізація; підготовка іноземців до вступу до вищих навчальних закладів; підготовка, перепідготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації іноземців, які прибули в Україну для навчання; підготовка до вступу до вищих навчальних закладів.

Юридична особа або фізична особа — підприємець не може почати надавати якусь із наведених вище послуг до отримання відповідної ліцензії, а їх підрозділи (філії, представництва тощо) — до проведення ліцензування, тобто до внесення їх до ліцензії навчального закладу (

п. 3 Порядку № 1019).

Як бачимо, отримати ліцензію на надання освітніх послуг може як юридична особа, так і фізична особа — підприємець. Однак усі затверджені

наказом № 847 ліцензійні умови, за винятком Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти, передбачають можливість видачі відповідних ліцензій тільки навчальним закладам, а тому фактично фізична особа — підприємець зможе отримати тільки ліцензію на освітні послуги у сфері дошкільної освіти.

Отже, можна говорити про таке:

якщо навчання особи тих чи інших професійних навичок не передбачає видачу документа державного зразка з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня, отримувати ліцензію на надання таких послуг не потрібно. Такого висновку, посилаючись на пп. 5 і 7 Порядку № 1019, відповідно до яких ліцензування діяльності підприємств, установ та організацій з професійно-технічного навчання на виробництві, а також послуг з післядипломного навчання у сфері професійно-технічної та вищої освіти (за винятком послуг з перепідготовки) здійснюється в разі, коли передбачено видачу документа про освіту державного зразка, доходить і Держкомпідприємництва (див. листи від 26.12.03 р. № 7628, від 10.02.04 р. № 727, від 01.03.04 р. № 1186, від 06.04.04 р. № 2188, від 15.01.07 р. № 204). Цей висновок справедливий і для ситуації, що нами розглядається: фізична особа — підприємець може надавати послуги з навчання перукарської справи, не отримуючи для цього спеціальної ліцензії.

 

Як потрібно діяти фізичній особі — єдиноподатнику?

У Свідоцтві про сплату єдиного податку фізичної особи — підприємця для того, щоб він міг надавати послуги з навчання перукарської справи, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, має бути відповідний запис про його види діяльності.

Для цього підприємцю потрібно знайти в затвердженому місцевою радою списку видів діяльності, щодо яких установлено ставки єдиного податку, найприйнятніший для нього. Безумовно, оптимальним буде, з урахуванням наполегливих побажань податківців (див., наприклад,

листи ДПАУ від 18.04.07 р. № 1902/Б/17-0415, від 06.02.07 р. № 2174/7/17-0717, від 28.11.06 р. № 13411/6/17-0416), якщо записаний у Свідоцтві вид діяльності відповідатиме КВЕД (Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності», затверджений наказом Держспоживстандарту України від 26.12.05 р. № 375).

Якщо керуватися КВЕД, то слід зупинитися на такому виді діяльності, як «Освіта дорослих та інші види освіти» (код 80.42.0). Цей підклас включає «

освіту поза системою регулярної середньої або вищої освіти».

Однак далеко не завжди місцеві ради орієнтуються на КВЕД при затвердженні ставок єдиного податку. У таких випадках потрібно вибрати найближчий вид діяльності. Так, для м. Харкова підійде такий вид діяльності, як

«Навчання і тренування» (див. додаток 2 до рішення VII сесії Харківської міської ради V скликання «Про внесення змін до рішення VI сесії Харківської міської ради III скликання від 28.12.98 р. «Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб, суб'єктів малого підприємництва» від 22.11.06 р. № 147/06).

Якщо ж у затвердженому місцевою радою переліку нічого подібного немає, то відповідно робиться запис «Інші види діяльності» з їх конкретизацією. У цьому випадку знову-таки рекомендуємо звернутися до КВЕД.

 

Що можна доручити учню

Чи можна особі, яка проходить навчання у перукаря, з метою здобуття нею практичних навичок доручати виконання певних трудових функцій, наприклад стрижку клієнта?

Підприємець має прагнути оформити відносини з перукарем-учнем так, щоб у контролюючих органів не було можливості охарактеризувати їх як трудові.

Для цього слід укласти з особою, яка навчається, цивільно-правовий

договір про надання фізичною особою — підприємцем послуг з навчання перукарської справи. Примірну форму такого договору ми наводимо нижче (див. 38).

У такому договорі не повинно бути умов

про підпорядкування особи, яка навчається, трудовому розпорядку, робочий час та час відпочинку, про обов'язок того, кого навчають, виконувати трудові доручення підприємця, його дисциплінарну та матеріальну відповідальності, порядок та умови оплати виконуваних учнем трудових функцій.

Основну ж увагу слід засередити на обов'язку підприємця як виконавця за договором про надання послуг.

Надання послуг з навчання перукарської справи слід відрізняти від тієї ситуації, коли підприємець, щоб «придивитися», «підучити» і «підготувати» молодого фахівця, бере його на роботу зі строком випробування. На практиці такий варіант відносин часто називають стажуванням. З юридичної точки зору, якщо відносини між підприємцем і «стажистом» передбачають регулярне виконання останнім певних трудових функцій, у тому числі з обслуговування клієнтів, має бути укладено трудовий договір.

І ще один нюанс. Неминуче виникне запитання про те, чи не порушуються права клієнтів підприємця-перукаря, якщо окремі перукарські послуги їм надаватимуть особи, які проходять навчання в такого підприємця? Порушуються, якщо підприємець не отримає у клієнта його згоду на надання йому перукарських послуг особою, яка проходить навчання (зменшивши, наприклад, вартість таких послуг). Зробити це краще в письмовій формі. Справа в тому, що згідно зі

ст. 902 ЦКУ виконавець за договором про надання послуг (у нашому випадку — фізична особа — підприємець) має надавати послугу особисто. І тільки у випадках, передбачених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуги на іншу особу, залишаючись при цьому відповідальним перед замовником за якість послуги, що надається. Коли стрижку чи іншу перукарську послугу надають особи, які перебувають у трудових відносинах з підприємцем, умова про особисте надання послуги не порушується, оскільки презумується, що роботодавець діє через своїх працівників. Допускаючи ж до надання послуги третю особу, з якою трудовий договір не укладено, підприємець, якщо окремо не попередить про це клієнта і не отримає його згоду, порушить його права як замовника послуги. Оскільки підвищений інтерес клієнтів перукарських салонів до особи майстра, який працює з ними, — не рідкість, краще себе убезпечити і наперед отримати згоду клієнта.

 

Документи статті

Наказ № 847

— наказ Міносвіти від 24.12.03 р. № 847, яким затверджено Ліцензійні умови надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти; Ліцензійні умови надання освітніх послуг у сфері загальної середньої освіти; Ліцензійні умови надання освітніх послуг у сфері позашкільної освіти; Ліцензійні умови надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти; Ліцензійні умови надання освітніх послуг у сфері вищої освіти.

ЦКУ

— Цивільний кодекс України від 16.01.03 р. № 435-IV.

Порядок № 1019

— Порядок ліцензування діяльності з надання освітніх послуг, затверджений постановою КМУ від 08.08.07 р. № 1019.

 

 

Договір про надання послуг з навчання перукарської справи

 

м. ____________________

___.___.20___ р.

 

Фізична особа — підприємець ____________________________ (

прізвище, ім'я, по батькові), яка діє на підставі Свідоцтва про сплату єдиного податку № _____________________________ (далі — Виконавець), з одного боку, і ___________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові), паспорт серії ___ № ______, ____________________________ (ким та коли виданий), ідентифікаційний номер ___________________ (далі — Замовник), з іншого боку, у подальшому разом іменовані «Сторони», а кожна окремо — «Сторона», уклали цей Договір про таке:

 

1. Предмет Договору

1.1.

Виконавець зобов'язується належним чином надати послуги з навчання Замовника перукарської справи та формування в нього системних навичок у цій сфері діяльності, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги.

1.2. З метою виконання цього Договору

Виконавець формує програму навчання, що включає теоретичні та практичні заняття, які дозволяють Замовнику здобути знання та навички, необхідні для надання перукарських послуг, зокрема з таких питань, як:

— будова та властивості шкіри і волосся;

— правила, способи та прийоми виконання стрижки, хімічної завивки та фарбування волосся;

— рецептура фарбувальних і хімічних сумішей та їх дія на шкіру і волосся;

— будова і правила експлуатації апаратури та інструменту;

— види матеріалів, препаратів, їх призначення та норми витрати;

— правила санітарії та гігієни;

— правила обслуговування і способи надання долікарської медичної допомоги;

— основи моделювання зачісок та стрижок, макіяжу тощо.

1.3. Строк дії Договору: з __________ 20___ р. по ____________ 20___ р.

1.4. Час проведення занять: ____________________ (

зазначити дні тижня та час проведення занять).

1.5. Загальна тривалість навчання становить ______ годин, з них _____ годин теоретичних навчань і _____ годин практичних навчань.

1.6. Теоретичні та практичні заняття проходять за адресою: ____________________.

 

2. Права та обов'язки Сторін

2.1. Права

Замовника :

2.1.1. Брати участь у теоретичних та практичних заняттях у порядку та на умовах, передбачених цим Договором.

2.1.2. Ставити запитання та отримувати кваліфіковані відповіді під час теоретичних і практичних занять.

2.1.3. Самостійно виконувати різні види робіт, включаючи стрижку, фарбування волосся, хімічну завивку, укладання.

2.1.4. Вимагати від

Виконавця виконання обов'язків, передбачених цим Договором.

2.2. Обов'язки

Замовника:

2.2.1. Виконувати в повному обсязі та в установлені строки всі вимоги, передбачені програмою навчання

Виконавця.

2.2.2. Відвідувати заняття в передбачений Договором час; про неможливість відвідування заняття інформувати

Виконавця не менше ніж за два робочі дні.

2.2.3. Оплатити послуги, що надаються

Виконавцем, у повному обсязі в розмірі та порядку, установлених Договором.

2.2.4. Підтвердити надання послуг з навчання перукарської справи шляхом підписання складеного

Виконавцем Акта приймання-передачі наданих послуг протягом 3 календарних днів з дня проведення останнього заняття.

2.3. Права

Виконавця:

2.3.1. Формувати програму навчання на свій розсуд до підписання цього Договору, після підписання Договору

Виконавець може вносити до неї зміни та доповнення тільки за погодженням із Замовником.

2.3.2. Відмовити

Замовнику в наданні послуг за цим Договором за відсутності доказів оплати ним послуг у розмірі, зазначеному в п. 3.1 цього Договору.

2.4. Обов'язки

Виконавця:

2.4.1. Надавати послуги належним чином, у повному обсязі та у строки, передбачені цим Договором.

2.4.2. Не менше ніж за 3 робочі дні попереджати

Замовника про перенесення заняття і погоджувати з ним час проведення заняття.

2.4.3. Проводити теоретичні та практичні заняття особисто відповідно до затвердженого розкладу і графіка.

2.4.4. Надавати

Замовнику необхідні для проходження практичних занять інструменти, матеріали та обладнання.

 

3.

Розмір та порядок оплати

3.1. Загальна вартість послуг, що надаються за цим Договором, становить _____ грн.

3.2.

Замовник здійснює оплату в розмірі, зазначеному в п. 3.1 цього Договору, протягом 3 календарних днів з дня підписання Договору. Повернення грошових коштів Замовнику в разі одностороннього розірвання Договору з його ініціативи, у тому числі в разі неможливості відвідування занять, не провадиться.

 

4. Відповідальність сторін

4.1. За порушення передбачених цим Договором строків Сторона, що допустила порушення, сплачує на користь іншої Сторони пеню з розрахунку ___ % від суми Договору за кожен день прострочення.

4.2. Сплата пені не звільняє Сторін від виконання передбачених цим Договором зобов'язань.

 

5. Прикінцеві положення

5.1. Будь-які зміни і доповнення до цього Договору дійсні тільки за умови, що їх укладено в письмовій формі та підписано Сторонами Договору. Додатки до цього Договору становлять його невід'ємну частину.

5.2. Договір складено у двох примірниках українською мовою. Обидва примірники є ідентичними та мають однакову юридичну силу. У кожної зі Сторін знаходиться один примірник цього Договору.

 

6. Адреси та банківські реквізити Сторін

 

Виконавець
підпис та печатка (за наявності)
Замовник
підпис

 

 

Акт приймання-передачі наданих послуг № ___

до Договору про надання послуг з навчання перукарської справи від __________ 20__ р.

 

м. ____________________

___.___.20___ р.

 

Фізична особа — підприємець ____________________________ (

прізвище, ім'я, по батькові), яка діє на підставі Свідоцтва про сплату єдиного податку № _____________________________ (далі — Виконавець), з одного боку, і ___________________________________ (прізвище, ім'я, по батькові), паспорт серії ___ № ______, ____________________________ (ким та коли виданий), ідентифікаційний номер ___________________ (далі — Замовник), з іншого боку, склали цей акт про нижченаведене:

 

Цей акт складено на підтвердження того, що

Виконавець виконав свої зобов'язання за Договором про надання послуг з навчання перукарської справи від __________ 20__ р., а Замовник повністю оплатив їх.

Сторони

підтверджують відсутність претензій один до одного щодо виконання зобов'язань за Договором про надання послуг з навчання перукарської справи від __________ 20__ р.

 

Виконавець
підпис та печатка (за наявності)
Замовник
підпис

 

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі