Теми статей
Обрати теми

Щодо порядку укладення трудового договору та договору про надання послуг

Редакція БТ
Лист від 14.10.2010 р. № 208/06/186-10

ТРУДОВИЙ ДОГОВІР І ТРУДОВА УГОДА —

«дві великі різниці»

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 14.10.10 р. № 208/06/186-10

«Щодо порядку укладення трудового договору та договору про надання послуг»

 

У

листі, що коментується, Мінпраці укотре звернуло увагу на те, що поняття «трудова угода» та «трудовий договір» не є тотожними.

Згідно зі

ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язався виконувати роботу, визначену цією угодою, із підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язався виплачувати працівникові заробітну плату (у розмірі не нижче встановленого державою мінімального розміру) та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та згодою сторін.

А от

трудова угода — це цивільно-правовий договір і при його укладенні мають бути дотримані вимоги цивільного, а не трудового законодавства*. Автори листа справедливо зазначили, що цивільним законодавством не встановлено обмежень на кількість укладених цивільно-правових договорів.

* Детальніше див. статтю «Цивільно-правові договори: нюанси укладення з фізособами та оподаткування виплат» // «БТ», 2009, № 24, с. 16.

Але! Тим, хто працює на спрощеній системі оподаткування, не можна забувати про граничну кількість працівників.

Згідно зі

ст. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» від 28.06.99 р. № 746/99:

1) для фізособи обмеження працівників, які перебувають

у трудових відносинах з нею, складає не більше 10 протягом року. Трудові відносини передбачають укладення трудового договору, на що вказує і ДПАУ в листі від 30.07.08 р. № 5509/К/17-0714, № 15276/7/17-0717. Інакше кажучи, тут ідеться про тих працівниках, з якими укладено трудові договори, а отже, при розрахунку граничної кількості працівників фізособи-спрощенці можуть бути спокійними — фізособи, з якими укладено цивільно-правові договори, не враховуються.

До речі, і доступна редакція

проекту Податкового кодексу (від 15.11.10 р. № 7101-1) також передбачає для підприємців — платників єдиного податку обмежувати кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах;

2) для юрособи середньооблікова чисельність працюючих не повинна перевищувати 50 осіб за рік. Як зазначено в самому Указі, цей показник визначається за методикою, затвердженою органами статистики, з урахуванням усіх його працівників, у тому числі тих, хто працює за договорами та за сумісництвом, а також працівників представництв, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів. Серед показників чисельності працівників, розрахунок яких описано в Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженій наказом Держкомстату від 28.09.05 р. № 286, під цей опис найбільше підпадає показник середньої кількості працівників. Згідно з п. 3.1 Інструкції середня кількість працівників підприємства за період є сумою таких показників: середньооблікової кількості штатних працівників; середньої кількості зовнішніх сумісників; середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами. Виходить, що юрособам-єдиноподатникам для контролю граничної чисельності необхідно враховувати фізосіб, з якими укладено цивільно-правові договори.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі